A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) irányelvei szerint a terápiás alkalmazási kivételről (TUE) engedélyeket kiállító nemzeti bizottság munkáját a hivatalos nemzeti doppingellenes szervezetnek kell megszerveznie. Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport (MACS) vezetője az MTI-nek elmondta, hogy a MACS tanácsadóként részt vett az erről is szóló új kormányrendelet kidolgozásában. Ez alapján a sportállamtitkárságtól és a Nemzeti Doppingellenes Koordinációs Testülettől a MACS-hoz kerül a Magyar TUE Bizottság, ez a rendelet azonban eddig nem lépett életbe.
Az InfoRádió csütörtökön arról számolt be, hogy a Magyar TUE Bizottság idén januárban már nem adott ki egyetlen engedélyt sem. Kokas Péter, a testület vezetője, a Semmelweis Egyetem docense elmondta, hogy jelenleg az érvényes megbízási szerződés és a jogszabályi háttér is hiányzik. Kokas szerint egyelőre annak ellenére sem folytathatják munkájukat, hogy nehéz helyzetbe kerültek azok a sportolók, akiknek idén írt fel az orvos a WADA doppinglistáján szereplő hatóanyagot tartalmazó gyógyszert. A bizottság tavaly összesen 260 engedélyt adott ki. A testület tagjai június óta csak szóbeli megegyezésig jutottak a Nemzeti Erőforrás Minisztérium illetékeseivel, a bizottság működéséhez szükséges évi 7-8 millió forint felét ugyanakkor eddig nem kapták meg.
Kokas hangsúlyozta, hogy az elmúlt években világszerte nőtt a kérelmek száma. A sportolástól betegség miatt eltiltott, orvosi kezelés alatt álló versenyzők nem kaphatnak TUE-engedélyt. Ezt akkor adják ki egytől három évre szólóan, ha a sportoló edzhet és versenyezhet betegségének ideje alatt is, ugyanakkor az orvosa és a TUE-bizottság részletesen dokumentált véleménye alapján is szükséges olyan gyógyszert szednie, amely doppingellenőrzéskor az érvényes engedély nélkül pozitív teszttel járhatna.
Tiszeker Ágnes szerint az szolgálná a magyar sportolók érdekét, ha gördülékenyen és színvonalasan működne a Magyar TUE Bizottság, mivel a nemzetközi szakszövetségek TUE-bizottságai nem kötelesek automatikusan elfogadni a nemzeti TUE-bizottságok engedélyét. Ez alapján a magyar versenyzők helyzetét megkönnyítené, ha az itthon működő testület minél hatékonyabban láthatná el feladatait, és tovább növelhetné nemzetközi presztízsét.
„Egyes esetekben (ha orvosilag indokolt) a sportolók a WADA tiltó listáján szereplő szerek, illetve módszerek alkalmazásának tilalma alóli mentesítést kérhetnek, a kérelmek elbírálásával a TUE Bizottsága foglalkozik. A TUE Bizottsága jelenleg a Nemzeti Doppingellenes Koordinációs Testület (NDKT) részeként működik – áll a NEFMI reagálásában. – Mivel a TUE Bizottság a doppingellenes tevékenység szabályairól szóló kormányrendelet és a TUE Bizottság saját ügyrendjében foglaltak alapján, a TUE kiadására vonatkozó nemzetközi WADA standard figyelembe vételével állította ki a TUE engedélyeket, azok érvényesek. A TUE Bizottság a feladatait a mindenkori állami sportirányítási szervvel szorosan együttműködve látja el. Az állami szerv egyben a TUE Bizottság elnökének, tagjainak és a bizottság működésével összefüggő adminisztrációt ellátó koordinátornak a díjazását a költségvetésében biztosítja. A NEFMI sportért felelős államtitkársága elmúlt évi költségvetésében a bizottság működésével kapcsolatban felmerült költségek fedezete rendelkezésre áll, és az elvégzett tevékenységért – a jogszabályok szerint – utólag járó díjazások rendezése érdekében intézkedés történt. Emellett az államtitkárság folyamatosan gondoskodott a TUE Bizottság működéséhez szükséges irodahelyiség bérleti díjának kifizetéséről is. A NEFMI 2011. évi költségvetésében a doppingellenes állami feladatok között a TUE Bizottság működésével kapcsolatos költségek finanszírozására szolgáló összeg rendelkezésre áll, melynek felhasználásáról – a sportról szóló 2004. évi I. törvény legutóbbi módosítása szerint – a Magyar Olimpiai Bizottság intézkedik. A TUE Bizottság jogállása a doppingellenes tevékenység szabályairól szóló kormányrendelet közeljövőben történő módosítása alapján megváltozik."