Badr Hari börtön után ismét ringben! Újraéled a K-1?

Vágólapra másolva!
2013.03.14. 14:48
null
A pénteki döntő főszereplői lehetnek (Fotó:k-1.tv)
Az 1990-es évek második felétől a 2000-es évek végéig a küzdősportok egyik legnépszerűbb szakágának számított a K–1. Az elmúlt években azonban jogvitákkal, több szervezet létrejöttével, egyes klasszisok eltűnésével, a szakágtól való visszavonulásával szolgáltatott témát a sajtónak. Pénteken azonban ismét jelentős eseményt rendeznek, a korábban az egyetlen világbajnoki kiírásnak számító WGP (World Grand Prix) döntőjét. A zágrábi nyolcas tornán ringbe száll a végső győzelemért a horvát legenda, Mirko Filipovic „Cro Cop" és a csaknem egyéves kihagyása után visszatérő marokkói Badr Hari is.

A K–1 VÁLSÁGA, TÖBB VILÁGBAJNOKI SOROZAT KIALAKULÁSA

Az úgynevezett vegyes harcművészetek különböző ágai közül az 1990-es években fokozatosan kezdett kiemelkedni a kick-box egyik válfaja, a K–1, amely világhódító útja során az egyik leglátványosabb, legnépszerűbb szakággá vált. A siker alapját a japán szervezet, a FEG (Fighting and Entertainment Group) által rendezett, világszerte közvetített világbajnoki sorozatok, a World GP-k jelentették.

2011-ben azonban csődbe jutott a FEG, a WGP rendezési jogáért pedig több szervezet is harcba szállt, aminek az lett a végeredménye, hogy két és fél éve nem rendezték meg a rangos eseményt, ugyanakkor új szervezetek, új világbajnoki sorozatok jöttek létre.

A szakágat meghatározó legnagyobb holland klasszisok – Semmy Schilt, Peter Aerts, Remy Bonjasky – az úgynevezett Glory-sorozathoz csatlakoztak, amelynek tizenhatos döntőjében, 2012 év végén, Szaitamában a korábbi négyszeres WGP-bajnok Semmy Schilt győzött.

Az elmúlt években feltörő, elsősorban román, illetve kelet-közép-európai harcosokat tömörítő SuperKombat is megrendezte tavaly decemberben a maga világbajnoki döntőjét Bukarestben, amelyet az ukrán Pavel Zsuravljov nyert meg.

A HORVÁT TERRORELHÁRÍTÓ ÉS A MAROKKÓI ROSSZFIÚ

A CÍMVÉDŐ KALANDJAI

A WGP nyolcas döntőjét utoljára 2010-ben rendezték meg, akkor a holland Alistair Overeem győzött, aki azóta Badr Harihoz hasonló, kalandokban gazdag életet él. Előbb a K–1-nek hátat fordítva leszerződött a legrangosabb, amerikai, ketrecharcokat szervező UFC-hez, majd ott megnyerte a világbajnoki kihívók csatáját, Brock Lesnar ellen. A 2012-re tervezett vb-címmeccse azonban elmaradt. Több botránya is volt, megvádolták egy nő megverésével, amiért felfüggesztett börtönbüntetésre és közmunkára is ítélték, majd doppingügybe is keveredett. Hosszú szünet után két hete, február 2-án volt újabb meccse, amelyen Las Vegasban kikapott a brazil Antonio Silvától.

A WGP jogait megszerző K–1 Global nevű szervezet 2012-ben kiírta ugyan a sorozat döntőjét, de csak a tizenhatos, októberi elődöntőt rendezték meg Tokióban, a karácsonyra tervezett New York-i finálé végül elmaradt. Az amerikai közönség valószínűleg nem volt annyira vevő a tornára, no meg a jegyekre, így végül 2013-ra halasztották az eseményt, a helyszín pedig Zágráb lett, ahol várhatóan sok ezer horvát fanatikus szurkol majd a 38 éves nemzeti hősnek, Mirko Filipovicnak, aki számos szakágban kipróbálta már magát (az előző években MMA-ban edződött), legnagyobb sikerét 1999-ben érte el, amikor Ernesto Hoost ellen világbajnoki döntőt vívhatott, de ott vereséget szenvedett.

A korábbi horvát rendőrt (innen ered a Cro Cop becenév), aki dolgozott a terrorelhárításnál és volt a parlament tagja is, méltán sorolhatjuk minden idők egyik legjobb, nem világbajnok K–1-esei közé, de már túl van a csúcson, ennek ellenére az idei vb egyik fő esélyesének számít, már csak a hazai pálya miatt is. A legjobb tizenhat között Cro Cop nem okozott csalódást. A gyorsasága ugyan megkopott, de jobbára ő üldözte a nálánál 13 évvel fiatalabb amerikai Randy Blake-et, aki túlzottan is tartott a nagy hírű ellenféltől. A horvát ugyan egy vitát kiváltó szituációt követően padlózott (áll utáni ütést reklamált), de végül pontozással győzött.

Cro Cop vs. Randy Blake

Cro Cop legnagyobb ellenfele a 28 éves marokkói, de Hollandiában élő Badr Hari lehet, akit a horváthoz hasonlóan a legjobb, vb-címet még nem nyerő harcosok közé sorolnak. A ringben rendkívül ruganyos mozgásával, látványos, magas rúgásaival, illetve repülő térdrúgásaival hamar közönségkedvenccé vált, ám a magánéleti balhéi, rendőrségi ügyei többször háttérbe szorították sportpályafutását. Ősszel súlyos testi sértés vádjával három hónapra előzetes letartóztatásba helyezték, ezért a tokiói elődöntőben nem is indulhatott. Januárban azonban a bíróság már nem látta szükségét az előzetes meghosszabbításának, így újra elkezdhette az edzéseket. (Hari rendőrségi ügyébe egyébként barátnője, Estelle Gullit is belekeveredett, aki a futball-legenda, Johan Cruyff unokahúga, illetve egy másik korábbi futballsztár, Ruud Gullit volt felesége.)

Badr Hari

Hari Ben Edwards visszalépése után vehet részt a pénteki zágrábi tornán, és ugyancsak szabad kártyával indulhat a SuperKombat világbajnoka, az ukrán Pavel Zsuravljov, aki a japán Uehara Makoto helyére ugrik be.

A mostani világbajnoki mezőny még így sem hasonlítható össze még a 2010-sel sem, hiszen egyetlen holland sem lép ringbe, márpedig a K–1 legjobbjai még mindig a németalföldiek. A remek kézmunkájával villogó „román tank”, Catalin Morosanu, a jó felépítésű egyiptomi Heszdi Gergesz vagy a világbajnokként érkező Zsuraljov azért talán szerezhet még meglepetést, ha pedig összejön Cro Cop és Hari meccse – a párosítás alapján a döntőben – , az még felidézhet valamit a régi szép időkből is.

A résztvevők


WGP, NYOLCAS DÖNTŐ, ZÁGRÁB, MÁRCIUS 15.
PÁROSÍTÁS, ÁGRAJZ SZERINT

Catalin Morosanu (román)–Pavel Zsuravljov (ukrán)
Mirko Filipovic (horvát)–Jarrell Miller (amerikai)
Badr Hari (marokkói)–Zabit Szamedov (azeri)
Heszdi Gergesz (egyiptomi)– Ismael Londt (suriname-i)
(A K–1 Global hivatalos honlapján fizetős internetes közvetítésre lehet regisztrálni. Ez várhatóan megnehezíti majd az egyéb, ingyenes közvetítéseket, streameket.)

AZ EDDIGI VILÁGBAJNOKI DÖNTŐK – A WGP GYŐZTESEI
ÉvGyőztesA döntő vesztese
1993 Branko Cikatic (horvát) Ernesto Hoost (holland)
1994 Peter Aerts (holland) Szatake Maszaki (japán
1995 Peter Aerts (holland) Jerome Le Banner (francia)
1996 Andy Hug (sávjci) Mike Bernardo (dél-afriai)
1997 Ernesto Hoost (holland) Andy Hug (svájci)
1998 Peter Aerts (holland) Andy Hug (svájci)
1999 Ernesto Hoost (holland) Mirko „Cro Cop” Filipovic (horvát)
2000 Ernesto Hoost (holland) Ray Sefo (újzélandi)
2001 Mark Hunt (újzélandi) Francisco Filho (brazil)
2002 Ernesto Hoost (holland) Jerome Le Banner (francia)
2003 Remy Bonjasky (holland) Muszasi (japán)
2004 Remy Bonjasky (holland) Muszasi (japán)
2005 Semmy Schilt (holland) Glaube Feitosa (brazil)
2006 Semmy Schilt (holland) Peter Aerts (holland)
2007 Semmy Schilt (holland) Peter Aerts (holland)
2008 Remy Bonjasky (holland) Badr Hari (marokkói)
2009 Semmy Schilt (holland) Badr Hari (marokkói)
2010 Alistair Overeem (holland) Peter Aerts (holland)
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik