A nyári ötkarikás játékokon levett mintákat a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) újraelemeztette, és az új technikával elvégzett analízis azt mutatta ki, hogy 23 orosz atléta nyúlt meg nem engedett eszközhöz, megsértve a doppingelőírásokat.
A VFLA csütörtöki bejelentése szerint az érintettek közül eddig csupán a futó Anton Kokorin szolgáltatta vissza a bronzérmét, amelyet a 2008-as olimpián a 4x400 méteres férfiváltó tagjaként szerzett. A VFLA Kokorin példájának követésére szólította fel a többi doppingvétkest, figyelmeztetve, hogy ha nem adják vissza a NOB-nak a medáliájukat, annak következményei lesznek.
Az orosz szövetség szerint egyfelől veszélybe kerülhet a VFLA tagsága a nemzetközi szövetségben, emellett az érmeiket jogtalanul megtartók kikerülnek a válogatottból, és nemcsak a külföldi, hanem az oroszországi atlétikai viadalokon sem állhatnak rajthoz.
Az ARD német televíziónak az államilag támogatott orosz doppingolást leleplező kép- és hangfelvételei nyomán 2014-ben kirobbant botrány következményeként a Nemzetközi Atlétikai Szövetség tanácsa tavaly júniusban úgy döntött, hogy érvényben hagyja az orosz sportági szövetség 2015 novemberében életbe léptetett eltiltását.
Így – egy Rióra külföldön készülő sportoló kivételével – nem vehetett részt orosz atléta az elmúlt nyári olimpián.