Két évvel ezelőtt az amerikai sakknagymester, Fabiano Caruana nyerte meg a sakkvilágbajnok-jelöltek tornáját Berlinben, így Londonban ő hívhatta ki Magnus Carlsent. Óriási csata végén a norvég megőrizte világbajnoki címét, de nem sokon múlt, a 6:6-os döntetlen után 3:0-ra nyert a rájátszásban. Annyiban nincs változás, hogy idén is a még mindig csak 26 éves Caruana a világbajnok-jelölti torna legnagyobb favoritja, a világranglista második helyezettjeként a rajtlistát is ő vezeti, esélyesnek rajta kívül még a kínai Ting Li-zsent tartják. A két évvel ezelőtti mezőnyből egyébként csak Caruana, Ting Li-zsen és Alekszandr Griscsuk indul idén is, míg az orosz Jan Nyepomnyascsij, a francia Maxime Vachier-Lagrave, a kínai Vang Hao és orosz Kirill Alekszejenko először jutott be a világbajnok-jelölti döntőbe.
Arkagyij DVORKOVICS, a FIDE elnöke: „Az elkövetkező hetekben hatalmas csatákat láthatunk majd a világ nyolc legjobb sakkozója között, akik több hónapos, nagyon kemény kiválasztási folyamat végén lehetnek itt Jekatyerinburgban. Az egészségügyi biztonsággal kapcsolatban annyit, hogy szervezőbizottság teljesen mértékben az Egészségügyi Világszervezet, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság és az orosz fogyasztóvédelmi felügyelet előírásait követi, és maximális támogatást kérünk a sakk-közösségtől és a médiától is. Szeretnénk, ha a torna csak örömöt okozna minden rajongó számára.” |
A koronavírus-járvány természetesen ezt a tornát is befolyásolta, a két kínai versenyző programja az elmúlt időszakban alaposan megváltozott, mind a ketten törölték a naptárukból az edzőtáborokat, Ting Li-zsen ki sem mozdult vencsui otthonából, majd karanténba vonult Moszkvában, míg a külföldön tartózkodó Vang Hao nem tért haza Kínába a tornáig. Mivel azonban ő nem kért a karanténból, a világkupa-győztes azeri Tejmur Radzsabov nem vállalta a szereplést, sőt, kérte a Nemzetközi Sakkszövetséget (FIDE), hogy törölje a versenyt, de a világszervezet ezt visszautasította, és helyére a kvalifikációs listán őt követő Vachier-Lagrave került, aki örült a lehetőségnek.
A tornának három orosz résztvevője is van, Griscsuk és Nyepomnyascsij mellett Alekszejenko még tavaly decemberben rendezői szabadkártyát kapott, amiből volt is egy kis gond, ugyanis a döntéssel egyet nem értő, szintén aspiráns Vachier-Lagrave nyílt levelet írt a FIDE-nek, hogy összecsaphasson Alekszejenkóval a szabadkártyáért, de Radzsabov visszalépése végül megoldotta ezt a problémát.
A jekatyerinburgi torna első fordulójában két remi mellett kétszer eldőlt az egy pont sorsa, miután az akár végső esélyesnek is tartott Ting Li-zsen 45 lépés után feladta a játszmát honfitársával, Vang Haóval szemben, a végsőkig harcoló holland Anish Giri pedig hosszú küzdelem után szintén erre kényszerült Nyepomnyascsij ellen. Érdekes, hogy mind a két győztes a sötét bábukat vezette, világossal az első fordulóban senki sem tudott nyerni.
A 14 fordulós, ötszázezer euró összdíjazású sakkvilágbajnoki döntő március 17-től április 4-ig tart, a pihenőnapok: március 20., 24., 28. és április 1. A világbajnokságot decemberben, Dubaiban rendezik majd.
SAKK, VILÁGBAJNOKJELÖLTEK TORNÁJA, JEKATYERINBURG
Résztvevők sorrendje az Élő-pontszámok szerint: 1. Fabiano Caruana (amerikai, 2842), 2. Ting Li-zsen (kínai, 2805), 3. Alekszandr Griscsuk (orosz, 2777), 4. Jan Nyepomnyascsij (orosz, 2774), 5. Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2767), 6. Anish Giri (holland, 2763), 7. Vang Hao (kínai, 2762), 8. Kirill Alekszejenko (orosz, 2698)
1. forduló. Maxime Vachier-Lagrave–Fabiano Caruana 0.5:0.5, Ting Li-zsen–Vang Hao 0:1, Anish Giri–Jan Nyepomnyascsij 0:1, Alekszandr Griscsuk–Kirill Alekszejenko 0.5:0.5
A 2. forduló párosítása: Caruana–Alekszejenko, Nyepomnyascsij–Griscsuk, Vang Hao–Giri, Vachier-Lagrave–Ting Li-zsen