Rapport Richárd visszautasíthatatlan (?) ajánlatot kapott egy szerb származású romániai milliárdostól, így könnyen előfordulhat, hogy a világ ötödik legjobb sakkozója Magyarország helyett Romániát képviseli a jövőben.
A hír bombaként robbant, ugyanakkor nem lehet rajta csodálkozni – évek óta benne volt a levegőben egy hasonló húzás. A legutóbbi világversenyeken nem játszott, de nemcsak ő, hanem például Lékó Péter sem, mert nem tudtak megegyezni a szövetséggel a válogatott szereplésről.
Mégis, hogy történhet ez meg?
Bár a hivatalos közlemények mindig más, szakmai elfoglaltságról szóltak, sokkal inkább az anyagiakról volt szó, amit egy-egy szereplésért a játékosok kaptak. Márpedig a Magyar Sakkszövetséget manapság (sem) veti fel a pénz.
Pénzt a válogatottságért? Igen.
A sakkozóknak nincs rendszeres havi fizetésük, kizárólag akkor van bevételük, ha játszanak, illetve tanítványokat fogadnak, előadásokat tartanak. De az élsakkozó, aki a legjobbak ellen készül, aki a világbajnoki címre tör, kizárólag a játékkal törődne. Ha valaki leül a válogatott tagjaként a sakkolimpián, akkor alapból két hétig nem folyik be semmi a kasszába.
Tehát kell a pénz.
A segítőket, edzőpartnereket fizetni kell, mert – ahogy Polgár Judit is mondta – nincs az a profi, akinek nincs szüksége segítségre. Magnus Carlsen sem lehetne világbajnok már közel egy évtizede, nem vezethetné a világranglistát 2011 óta, ha nem állna mögötte a szekundánsok csapata és a szponzorok.
Az anyagiakat nem lehet pusztán rajtpénzekből és versenydíjakból finanszírozni. A magyar szövetség közleménye szerint 2021-ben hét számjegyű összeggel támogatta Rapportot, de az ő szintjén ez kevés. Azt mondják, havi szinten ötmillió forint kellene – alsó hangon.
Támogatók nemigen keresték, Rapport várt. Egyedül készült, lényegében segítők nélkül, de még így is fel tudta venni a versenyt a világ legjobbjaival, a közelmúltban jöttek is a sikerek. De mindig kérdés volt, hogy egyedül meddig bírja. Mivel érdemben nem változott a helyzet, kapott az alkalmon, amikor a romániai milliárdos ajánlatot tett.
Bár hivatalosan még nem dőlt el semmi, a színfalak mögött még biztosan nagy csaták zajlanak Rapport Richárdért, a tény, hogy saját maga kezdeményezte a zászlócserét, sokat sejtet.
De a karrierért áldozatot kell hozni.
Országváltás – fájdalmas, de ezúttal ez a siker ára.
A Nemzeti Sport munkatársainak további véleménycikkeit itt olvashatja!