Az olaszországi Cesenatico-ban rendezett POSA (Pole Sports & Arts World Federation) szervezet világbajnokságán harminc ország száznyolcvan sportolója indult, köztük a huszonhárom fős magyar válogatott tagjaként az immáron friss világbajnok Porga Zsaklin is.
„Felemelő érzés volt, amikor a himnusz hallgatása közben felemelhettem a magyar zászlót, mert nekem kiskorom óta, amióta elkezdtem űzni ezt a sportot, ez volt az álmom. Nagyon jólesett, hogy dicsőséget szerezhettem Magyarországnak és magamnak ezzel az eredménnyel. Szintén remek érzés volt, hogy sokan gratuláltak a világbajnoki aranyéremhez, mert így éreztem, hogy hatást gyakoroltam az emberekre — osztotta meg élményeit a MÁV Előre SC fiatal sportolónője. – Azzal a koreográfiával, amit előadtam, az volt a célom, hogy megmutassam magam az embereknek, hogy mit tudok valójában a korlátaim ellenére is. Öröm volt nézni, hogy a bírók és a közönség együtt, állva, könnyek között tapsolt nekem az eredményhirdetésen.”
„Nagyon sok munka volt ebben a vb-címben, mert ez volt az a koreográfia, amiben százszázalékos teljesítményt szerettem volna nyújtani a versenyen. Viszont ez nagyon összetett, mert a mozdulataim minden egyes apró részletét először meg kellett értenem, át kellett gondolnom és csak utána tudtam begyakorolni, ezt követően illesztettük be a koreográfiába. Igazából ez az a folyamat, amin folyamatosan keresztülmegyünk. Ennél a nagy értékű produkciónál viszont a jobb teljesítmény érdekében olyan elemeket is beépítettünk, amiket azért gyorsabban kellett elsajátítanom, hogy ezt a táncot még jobban tökéletesítsük. Én ezzel a sporttal már hét éve küzdöm le a félelmeimet és feszegetem a korlátaimat”— fejtett ki bővebben az ifjú világbajnok.
„Az épek elit mezőnyében is akadtak 140-170 pont körüli versenyszámok. Ehhez mérten Zsaklin a sérült kategóriában 136 pontot ért el, ez azt mutatja, hogy kiemelkedően jól teljesített saját performanszával. Az is jelzésértékű, hogy sok edző és versenyző mellett a verseny döntőbírója, aki a POSA elnöke egyben, valamint az olasz szövetségi elnök is külön gratulált nekünk. Ez mind óriási elismerés nekünk – árulta el Kelemen Nikolett, Zsaklin edzője, a MÁV Előre SC Rúdsport Szakosztály vezetője. – Nyolcéves kora óta foglalkozom Zsaklinnal. A speciális helyzete miatt sokszorosan annyi áldozatot hozott a sikerért ő és a családja is, mint amennyi normál körülmények között szükséges lett volna egy ilyen sikerhez, és ez igaz rám is, mert kimondhatatlanul sok edzés, külön foglalkozás, és számtalan nehézség, akadály leküzdése árán jutottunk el idáig. Ez az eredmény viszont még keményebb munkára, fejlődésre sarkall minket, számunkra ez nem a csúcs, csupán a kezdete a csodás utunknak.”
Porga Zsaklin oxigénhiányos állapotban született, aminek következtében izomzsugorodás alakult ki a testében. Ennek ellenére kisgyermekkora óta szépen javult az állapota és mintegy másfél éve már járni is tud két bot segítségével. Óriási akaraterejének és küzdőszellemének köszönhetően pedig 2022-ben beteljesült a nagy álma, a rúdsport világbajnoka lett, mellyel méltó módon öregbíti Székesfehérvár hírnevét.
A rúdsportban a sportolók fémrudakat használnak, melyen akrobatikus és művészi mozdulatokkal, trükkökkel zenére koreográfiát készítenek. 2009-ben Katie Coates és Tim Traitman megalakították az IPSF-et, hogy a rudazást mint sporttevékenységet támogassák. Úgy vélték, bár a rúdtánc sportként fejlődik, a helyi versenyeken a követelményrendszer nem szabványosított, ezért szerettek volna a további fejlesztések és professzionalizálás érdekében megfelelő struktúrát és korrekt eljárásrendet létrehozni.
Kelemen Nikolett edző (balra) és Porga Zsaklin parapole világbajnok rúdsportoló