Polyánszky Zoltán elnök a Magyar Sakkszövetség (MSSZ) csütörtöki sajtótájékoztatóján emlékeztetett rá, hogy Magyarország négy ezüst-, illetve hat bronzérmet nyert a korábbi kontinensbajnokságokon, és háromszor csak a Szovjetunió előzte meg. Kiemelte: az Eb szakmailag a legnagyobb igénybevételt jelenti a játékosoknak, és mivel a jövő évi budapesti sakkolimpiáig már nem lesz hasonló csapatesemény, a nemzetközi sakkvilág most jobban figyel a magyarokra, mint máskor.
Ács Péter a férfi-, valamint Fodor Tamás, a közelmúltban kinevezett női kapitány elmondta, a magyar válogatottak táblasorrendjét taktikai szempontokat figyelembe véve határozták meg, nem az aktuális Élő-pontok alapján. A férfiaknál Erdős Viktor (2557 az Élő-pontszáma) játszik az első táblán, aki a tavalyi sakkolimpián is bizonyított, a második táblán pedig a legnagyobb Élő-pontszámú magyar játékos, Gledura Benjámin (2633), aki az Egyesült Államokban folytatott egyetemi tanulmányok mellett sakkozik versenyszerűen, és a szakemberek szerint sok játékost képes legyőzni. A harmadik táblás Bánusz Tamás (2609) lesz, ő a tavalyi sakkolimpián tíz partin nyolc pontot gyűjtött, és elévülhetetlen érdemeket szerzett abban, hogy az előzetesen a 19. helyre rangsorolt magyar válogatott végül a nyolcadik helyre futott be. A negyedik táblás a 21 éves Kozák Ádám (2578) lesz, aki most eddigi pályafutása csúcsán van, sőt, az Élő-pontszáma a közeljövőben még tovább fog nőni. Ő először szerepel majd Eb-n, akárcsak a tartaléknak nevezett Balog Imre (2617), aki a második legmagasabb pontszámmal rendelkezik, és főállású munka mellett versenyezve törte át a 2600 pontos határt, a klubcsapatok Európa-bajnokságán pedig hét partin hét ponttal járult hozzá az Ajka szerepléséhez.
A sajtótájékoztatón szóba került, hogy augusztus végén három orosz sakkozót is honosítottak, de mivel az Eb-re szeptember közepén kellett leadni a nevezést, így a budvai szereplésük nem került szóba. Polyánszky Zoltán hangsúlyozta: az orosz játékosok maguk jelentkeztek, mert Oroszország átkérte magát az ázsiai kontinensszövetségbe, így számukra máskülönben nem lett volna lehetőség az európai tornákon való indulásra. Közülük csak a harmincéves, a világranglistán 31. Szjugirov Szanannak van reális esélye arra, hogy a jövő évi olimpián bekerüljön a magyar válogatottba.
A női válogatottnál a korábbi egyéni Európa-bajnok Hoang Thanh Trang (2393) játszik majd az első táblán, a másodikon a fiatal sztárjátékosnak tartott, az Eb-n tavaly debütált, Gaál Zsóka (2304), a harmadikon pedig a gyermekáldás után visszatérő Papp Petra (2283). A negyedik táblás a szintén a fiatalabb generációt képviselő Terbe Julianna (2269), aki a közelmúltban rendezett Grand Swiss FIDE-versenyen 24 Élő-pontot gyűjtött, míg a tartalék a tapasztalt, hatszoros olimpiai kerettag, Lázárné Vajda Szidónia (2265) lesz.
A csapat Eb-re szombattól november 21-ig kilencfordulós, svájci rendszerben kerül sor a Montenegrói Sakkszövetség (MCF) az Európai Sakkszövetség közös szervezésében.
A férfiak mezőnyében 36 ország 38 csapata, a nőknél 32 együttes indul, a magyar válogatott mindkét mezőnyben a 12. helyet foglalja el a kezdő rangsorban.