Négy játékossal idén is szép számban képviselték magukat a magyar dartsosok a lakeside-i WDF-világbajnokságon, az újabb siker azonban elmaradt Frimley Greenben. A férfiaknál Kovács Patrikot a svéd Björn Lejon, a nőknél Ihász Veronikát a 2022-es döntős angol Kirsty Hutchinson, Tekauer Grétát az új-zélandi Wendy Harper, az ifjúsági fiúknál Szoták Balázst a német Florian Preis ejtette ki. A Magyar Dartsszövetség elnöke Balázs Gábor mindenekelőtt kiemelte a világbajnoki részvételt érő munka fontosságát.
„Sorozatban harmadik alkalommal szerepeltünk Lakeside-ban, sorozatban harmadik alkalommal láthattuk egy kétéves ciklusban elért munka eredményét – kezdte az elnök. 2022-ben még csak Ihász Veronika képviselhette a magyar színeket, tavaly viszont Magyarország egyedüliként adott versenyzőt valamennyi kategóriában. – Ez jövőre változik, hiszen a WDF 2025-től változtat, és egyéves periódust vesz figyelembe a ranglistákon. De ami a lényeg, hogy Lakeside-ba nem lehet sorsolással, meg szerencsével kijutni, mindannyian a világranglistáról jutottak ki, ehhez pedig a kétéves versenyzés során elért eredmények kellettek. Még ha azt is veszem, hogy voltak, akik tartalékként jutottak ki néhány visszalépést követően, a legtöbb sportágban dicséretes és megsüvegelendő eredmény, ha valaki a világranglista legjobb húsz-harminc versenyzője között van. A torna előtt azt mondtam, annyira szoros mezőny, hogy hasonló játéktudás mellett is szinte bárki bejuthat a döntőbe, és bárki kieshet az első fordulóban. Érdemes megfigyelni a férfiaknál döntőig jutó hetvenéves Paul Limet, aki nyolcvanötös átlaggal ment végig a vébén, az első kiemelt ausztrál Danny Porter pedig nagy valószínűséggel csak azért a második fordulóban esett ki simán, mert kiemeltként nem az elsőben kezdett – és ott van például a nőknél négyszeres világbajnok, tavalyi győztes Lisa Ashton, aki az első körön sem jutott túl (ellenfeléhez, a későbbi finalista Sophie McKinleyhez hasonlóan 76-os átlagot ért el, a skót a későbbi fordulókban nem dobott ennél magasabb átlagot – a szerk.), szóval átfogóan kell tekintenünk a világbajnokságra” – tette hozzá a sportvezető.
Balázs Gábor ezzel együtt nem ment el a magyar szereplés mellett, melyet az egyes játékosokra tekintve is részletezett. „Nyilván a mieink világbajnoki szereplésére nehéz azt mondani, hogy jó lett volna, de e tekintetben külön kell választanunk a versenyzőinket. A külön-külön többszörös Európa-bajnoki érmes Balázs és Gréta még rettentően fiatalok, abszolút az útjuk elején járnak, ha folytatják a megkezdett munkát, az mindenképpen kifizetődik a jövőben. Patriknak és Veronikának át kell gondolni a dolgokat, leginkább, hogy melyik szintre koncentrálnak a jövőben, és mennyire tudják ezt összehangolni a családdal és a munkával. Patriknál még kérdéses lehet, hogy a WDF-, vagy akár a PDC-versenyekre összpontosít inkább a jövőben. Veronika esetében azt gondolom, a munka és a család mellett már aligha férne bele mondjuk a PDC Women’s Series-részvétel, így ő megcélozhatná a minél jobb szereplést a WDF-tornákon, és az újabb világbajnoki részvételt. Emellett pedig hangsúlyozom, számos más tehetséges versenyzőnk van még, akik odaérhetnek akár az ő helyükre is, és képviselhetik a magyarokat a vébén” – fejtette ki.
Kovács Patrik közvetlenül a vereségét követően kimondottan csalódottan értékelt a Nemzeti Sportnak, akkor még többek között úgy fogalmazva, hogy úgy érzi, csalódást okozott az őt támogatóknak, és alaposan át kell gondolnia a jövőt, elképzelhető, hogy kisebb figyelmet kap a darts az életében a továbbiakban. „Ha valaki rendszeresen kijut nagy színpadi versenyekre, ám azokon rendre vereséget szenved, akkor érthető a csalódottsága, és természetesen időre van szüksége, hogy eldöntse, hogyan megy neki a jövő évnek, ha nekimegy egyáltalán – osztotta meg a gondolatait a sportvezető. – Ilyenkor át kell gondolni a felkészülés módját és a mentális oldalát is a dolgoknak. E tekintetben ismét Paul Limet hoznám szóba: először 1982-ben szerepelt Lakeside-ban, 1990-ig pedig mindig vagy az első, vagy a második körben esett ki, majd ez utóbbi évben eljutott a negyeddöntőig, megdobva az azóta is egyedülálló kilencnyilast. Idén aztán hetvenévesen érte el a fináléba úgy, hogy előtte a legjobb négyig sem jutott el sem PDC-, sem WDF-vébéken. Napi kapcsolatban vagyok Patrikkal, megbeszéltük, bármilyen döntést hoz – vagy lehet, ő már úgy érzi, hogy hozott –, mi a szövetségben kiállunk mellette.”
Végül Balázs Gábor kitért a jövő évi világbajnoki lehetőségeinkre a versenyzők jelenlegi erősségét tekintve. „Nagyon sokszor és sokat számolunk, a rendszert figyelembe véve próbáljuk a magyar dartsosok versenyzési lehetőségét alakítani. A Covid alatti magyarországi jogszabályi környezet lehetővé tette a hazai tornákat, versenyelőnyünk lett, amit azóta a többi ország ledolgozott. Világbajnoki szinten gyenge ország és gyenge dartsos nincsen, a jelenlegi szintünket tekintve lehet jövőre hat, kettő vagy akár nulla résztvevőnk is, de a szövetség arra törekszik, hogy az elmúlt évek kvótaszerzési számait megtartsuk, és konstans több magyar vébészereplőnk legyen, lehetőleg minél több kategóriában – mert ez mutatja egy dartsnemzet erősségét, hogy minél több kategóriában minél több versenyzővel képviselteti magát.”