Asztalitenisz: Jónyer és a Jónyer, Gergely páros ötven évvel ezelőtti vb-aranyát ünnepelték

SZ. M.SZ. M.
Vágólapra másolva!
2025.02.19. 16:34
Dömötör CsabaA Jónyer, Gergely páros ötven évvel ezelőtti vb-aranyát ünnepelték (Fotó: Dömötör Csaba)
Az 1975-ös kalkuttai világbajnokságon aranyérmet szerző Jónyer István és a Jónyer, Gergely páros sikerének ötvenéves évfordulójáról emlékezett meg a Magyar Asztalitenisz-szövetség.

 

Ötven éve már, hogy magyar asztaliteniszező egyéni számban világbajnoki címet szerzett, ráadásul az 1975-ös kalkuttai vb-ről mindjárt két arannyal jöttünk haza: Jónyer István egyesben, valamint Gergely Gáborral az oldalán párosban a dobogó tetejéről integethetett. A jubileum alkalmából a Magyar Asztalitenisz-szövetség sajtótájékoztatót tartott, amelyen természetesen az ötven évvel ezelőtti főszereplők is ott voltak, kiegészítve Klampár Tiborral, aki 1975-ben eltiltás miatt nem utazhatott el Kalkuttába – az akkori érthetetlen döntéssel jó eséllyel férficsapatunk világbajnoki győzelméről mondott le a sportvezetés, így a nagy hármas csak négy évvel később, 1979-ben Phenjanban hódíthatta meg a világot.

A világbajnokság előtt akadt némi vámproblémám, hazafelé túl sok volt a bőrönd, eltiltottak, ezért egy héttel a vb előtt még nem tudtam, hogy mehetek-e Kalkuttába – idézte fel Jónyer az 1975-ös esztendő első heteiben történteket. – Végül engem kiengedtek, Tibit viszont sajnos nem, meg is éreztük a hiányát. Amikor zöld utat kaptam, megfogadtam, hogy meghálálom, naponta harminc kilométert bicikliztem, tíz kilométert futottam, éjjel-nappal edzettem és közben azt mondogattam, hogy világbajnok leszek. Az egyes döntőben a jugoszláv Sztipancsics 2:0-ra vezetett, sőt a harmadik és a negyedik játszmában is volt előnye, fantasztikusan játszott, szinte mindent visszaadott. A döntő szettben aztán 17:13-as hátrányánál taktikát változtattam, s ez meghozta a sikert.”

Az akkori program szerint a férfi egyes döntője után nem sokkal rendezték meg a páros finálét. A menetrend összeállításánál nyilván nem gondolhattak arra, hogy a párosban mindkét oldalon lesz olyan játékos, aki az egyes fináléjában is szerepelt, pedig így történt, hiszen Jónyer és Sztipancsics is szerepet kapott a páros aranycsatájában.

Először is nagyon örülök, hogy bekerülhettem a párosba, elsősorban annak a sportvezetőnek köszönhetem, aki a legnagyobb ballépést követte el Klampár eltiltásával, bőven elég lett volna a pénzbüntetés – tette hozzá Gergely. – Ha Tibi ott lett volna Kalkuttában, a csapatgyőzelmet is behúzzuk, viszont akkor párosban nem vagyok világbajnok. Ezt már többször is megköszöntem Tibinek, aki a néhány évvel ezelőtt róla megjelent könyvet így dedilkálta nekem: »Gerő, a Jóisten küldött ide«. Még most is elérzékenyülök, ha eszembe jut. Ami pedig a páros döntőt illeti, korábban Sztipancsicsékat soha nem tudtuk legyőzni, meggyőződésem, ha Pisti előtte nem nyeri meg az egyest, a párost is elveszítjük.”

Kovacsics Imre, a szövetség elnöke a jubileumra készített díszoklevéllel lepte meg a bajnokokat, mellé pedig – némi humort is csempészve az évfordulós ünnepségbe – ötven-ötven kaparós sorsjegyet is átadott, Klampárnak pedig huszonötöt. Jónyerék egyébként a mai fiataloknak is üzentek, mondván, „a munkát nem lehet megspórolni napi két-három óra edzés csak a megélhetési pingpongra elég”. Példaként a kínaiakat hozták, akik már kilencévesen 10-12 órát edzenek naponta, s aki nem csinálja, annak másnap már nem is kell mennie.

A tehetség nélkülözhetetlen, de önmagában nem elég, nagyon sok edzés kell mellé tenni, hogy ne kelljen újabb ötven évet várni az ehhez hasonló sikerekre” – vonta le a tanulságot Gergely.

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik