A Magyar Tornaszövetség főtitkára, Altorjai Sándor kedden jelezte, lesz harmadik női kvótánk, ám hogy az kié lesz, csak a világbajnokság végén derül ki – mint ismert, a Bácskay Csenge, Czifra Bettina Lili, Mayer Gréta, Székely Zója, Szilágyi Nikolett összetételű válogatott a 15. helyen végzett az antwerpeni vb selejtezőjében azok után, hogy háromszoros Európa-bajnokunk, Kovács Zsófia két nappal az indulás előtt elülső keresztszalag-szakadást szenvedett.
Ezzel a 15. hellyel a csapatkvóta elúszott, ám egy országnak szóló kvóta jutott a mieinknek, emellett pedig Czifra Bettina Lili az egyéni összetettben végzett indulási jogot érő helyen.
A harmadik kvóta szerenként „jött”: a szabály úgy szól, hogy szerenként egy-egy kvóta is kiosztásra kerül, első körben a döntősök között, ám ha ott már mindenki indulási jogot szerzett, megy tovább a lehetőség a helyezettek között.
Bácskay Csenge ugrásban a 11., Székely Zója felemás korláton a 15. helyen végzett a selejtezőben.
Aztán eljött a szombat, amikor Bácskayt a Nemzetközi Szövetség (FIG) hivatalosan értesítette, hogy visszalépések miatt indulhat az ugrás fináléjában, majd azt láttuk, hogy a döntőben a megszokott nyolc helyett kilenc hölgy versenyez.
Először az amerikai Joscelyn Roberson lépett vissza, helyére lépett a selejtezőben egyébként kilencedikként záró kanadai Elisabeth Black, ám amikor a brit Jessica Gadirova is jelezte távolmaradását, a második tartalékként sorolt Bácskayt értesítették, holott ő a 11. helyen zárt a selejtezőben, előtte tizedikként egy amerikai, mégpedig Leanne Wong végzett, csak őt az általános szabály miatt (egy országból csak két versenyző juthat döntőbe) nem tartalékként jelölték a rangsorban.
Itt hibázott a FIG, hiszen egy amerikai visszalépett, vagyis Wongot nem hátráltatta tovább a szabály – ezt az amerikaiak jelezték is a FIG-nek, ám mert már Bácskay Csengét is értesítették hivatalosan, végül kilencen ugrottak a döntőben.
És itt valójában el is dőlt a magyar kvóta sorsa, mert a kvalifikációs szabály úgy szól, hogy a szerenkénti kvótát alapvetően a szerenkénti fináléban osztják ki.
A kvótások hivatalos listáját vasárnap este közzé is tette a FIG, s ahogy azt sejtettük, azon Bácskay Csenge szerepel.
A FIG hibája miatt viszont petíció íródott Székely Zója indulási jogáért, mert az érte kampányolók úgy vélik, hogy az FTC tornásza kapta volna meg a párizsi kvótát, ha nem hibázik a nemzetközi szövetség.
A kvalifikációs szabályok egyikében az szerepel, ha a szerenkénti döntőben már mindenki rendelkezik kvótával, akkor vándorol tovább az indulási jog – holtverseny esetén (vagyis, ha két különböző szeren „ugyanaddig megy” a kvóta) pedig az dönt, hogy az adott szeren indulók számához viszonyítottan ki végzett előrébb.
Itt van egy tisztázatlan kérdés, amelyre egyébként a Magyar Tornaszövetség vezetői sem kaptak választ a FIG-től, de amely egyébként már nem is releváns, hiszen a kihirdetett kvótások listája megfellebbezhetetlen rangsor, nevezetesen, hogy mi számít holtversenynek.
Az egyik oldal azt mondja, hogy a selejtező végeredménye, s mivel Bácskay a 11., Székely meg a 15. lett, így nincs kérdés – a másik oldal meg azt, hogy ki kell venni a már kvótával rendelkezőket, s akkor mindkét magyar az első helyre kerül, s mivel Székely népesebb mezőnyben végzett jó helyen felemás korláton, mint Bácskay ugrásban, így övé kellett volna lennie a kvótának.
És van még egy általános szabály: az az ország, amelyik nem szerzett csapatkvótát, legfeljebb három egyéni indulási jogot szerezhet – azt női tornászaink elérték.