GRAND’ITALIA címmel jelent meg péntek reggel az olasz La Gazzetta dello Sport napilap. Érthető az olaszok öröme, hiszen öt élvonalbeli együttesük – a Fiorentina, az Inter, a Napoli, a Roma és a Torino – egyaránt bejutott a legjobb tizenhat csapat közé az egyre nagyobb jelentőséggel bíró Európa-ligában. Mint ismert, a sorozat győztese a következő idényben a BL csoportkörében indulhat.
BL: Juventus–Dortmund 2–1 |
El: Fiorentina–Tottenham 2–0, Inter–Celtic 1–0, Athletic Bilbao–Torino 2–3, Feyenoord–Roma 1–2, Napoli–Trabzonspor 1–0 |
Az csak hab a tortán, hogy az öt gárda egyaránt megnyerte saját párharcának visszavágó mérkőzését csütörtökön. A Torino például Bilbaóban győzött, ezzel megszakítva egy 2010 óta tartó olasz átkot. Az Inter emlékezetes BL-menetelése óta – amikor többek között az FC Barcelona is José Mourinhóék áldozatául esett – hét spanyol–olasz (oda-, visszavágós) párharcot rendeztek a nemzetközi porondon, s mind a hét esetben az ibériaiak diadalmaskodtak.
Ha már szóba jött a hab a tortán, akkor tegyük fel a cseresznyét is: a BL-ben a Serie A-ban éllovas Juventus Torinóban 2–1-re legyőzte a Borussia Dortmundot. 2005 óta nem volt olyan, hogy egy naptári hét alatt hat olasz klub győzelmet aratott a nemzetközi „hadszíntéren”.
Az El-ben szereplő öt olasz gárda egyaránt továbbjutott, így először lesz a 16 között öt olasz csapat az Európa-liga/UEFA-kupa történetében. Sőt, megkockáztathatjuk: öt azonos nemzetiségű alakulat sem fordult még elő európai kupasorozat nyolcaddöntőjében.
A 2000–2001-es szezonig visszamenőleg megvizsgáltuk az UEFA-kupa/El nyolcaddöntőjének mezőnyét. Az olaszok mennyiségi legjobbja három volt: 2014-ben, 2006-ban, 2002-ben és 2001-ben is három Serie A-s együttes várta az UEFA sorsolását. A 2010–2011-es idénytől növekvő tendencia állapítható meg az El-nyolcaddöntőben: 2010–2011-ben egyért sem, utána sorrendben egy, kettő, három és most, 2015-ben öt olasz gárdáért szoríthatnak a rajongók.
Érdekességként az előző tizennégy szezonban négy alkalommal volt négy azonos nemzetiségű brigád a legjobb tizenhat között – ebből háromszor (2001, 2004, 2007) Spanyolországé, egyszer (2008-ban) Németországé volt az érdem.
S bizony egyáltalán nem mindegy, hogyan teljesítenek egy adott ország csapatai Európában. Erről pont az olaszok mesélhetnének, akik a német együttesek fejlődése miatt immár eggyel kevesebb, azaz három gárdát indíthatnak a BL-ben. Úgy néz ki, az olaszok fejükbe vették, hogy visszafoglalják harmadik helyüket az európai bajnokságok rangsorában!
Érdemes megnézni, a topligák nemzetközi kupaindulást kiharcoló csapatai közül hány van még életben a BL-ben vagy az El-ben. Az UEFA-koefficiensek alapján legerősebbnek vélt spanyol bajnokság (Primera División) hét indulójából még öt áll talpon, az angol Premier League-ből 7/4, a német Bundesligából 7/5, a portugál Primeira Ligából 6/1, a francia Ligue 1-ből 6/3 ez az arány.
És az olaszok? A 2014–2015-ös évadban a BL-ben vagy El-ben induló hat olasz csapat egyaránt versenyben van még! Ha csak az aktuális szezont vesszük figyelembe, a Serie A második helyen áll a rangsorban a Primera División mögött – megelőzve a Premier League-et és a Bundesligát is. Az UEFA koefficiens-rendszere azonban mindig az előző öt idényt összegzi, így az olasz élvonal továbbra is „csak” a negyedik a ranglétrán – egyelőre…
Az El-negyeddöntőjében azonban biztosan nem lesz ott mind az öt olasz csapat, hiszen a pénteki sorsoláson a Fiorentina mellé a Romát húzta ki Jerzy Dudek, a 2015-ös El-döntő nagykövete.
LABDARÚGÓ EURÓPA-LIGA
NYOLCADDÖNTŐ
Everton (angol)–Dinamo Kijev (ukrán)
Dnyipro Dnyipropetrovszk (ukrán)–Ajax (holland)
Zenit (orosz)–Torino (olasz)
Wolfsburg (német)–Internazionale (olasz)
Villarreal (spanyol)–Sevilla (spanyol)
Napoli (olasz)–Dinamo Moszkva (orosz)
FC Bruges (belga)–Besiktas (török)
Fiorentina (olasz)–Roma (olasz)