Kétgólos előnyről ikszelt az Eintracht; drámai fordítás Bragában; tíz emberrel nyert a Tottenham

VARGA BALÁZSVARGA BALÁZS
2024.09.26. 23:40
Nehezen hiszik el a frankfurti játékosok (fehér mezben), hogy ezt a meccset nem nyerték meg (Fotó: Getty Images)
A labdarúgó Európa-liga-alapszakasz 1. fordulójának csütörtök esti mérkőzésein az Eintracht Frankfurt kétgólos előnyről bukott el két pontot a Viktoria Plzen ellenében, az Ajax simán legyőzte a Besiktast, a Braga a hajrában fordított a Maccabi Tel-Aviv ellen, míg a Lyon nehezebben, az FCSB könnyebben múlta felül ellenfelét. A közlekedési problémák miatt később kezdődött Tottenham–Qarabag meccsen a hazaiak emberhátrányban arattak háromgólos győzelmet.

AJAX–BESIKTAS

Nem hagyta kibontakozni ellenfelét az Ajax, amely a 17. percben kapufáig jutott el Kian Fitz-Jim jóvoltából, negyedórával később viszont már nem hibázott a 21 éves középpályás: egy pontatlan kapuskirúgás után vezetett gyors támadást a hazai együttes, melynek végén bekotorta a lecsorgót a holland utánpótlás-válogatott játékos. A szünet után hamar tovább nőtt az előny, ismét egy gyors akció okozta a Besiktas vesztét, ezúttal Mika Godts talált be ajtó-ablak helyzetben. Majd jött egy amszterdami kapufa, három perccel később pedig Kenneth Taylor vágta 18 méterről a labdát a bal alsóba. Később Mika Godts megduplázta góljainak számát, az Ajax nagyon sima győzelmet aratott. 4–0

EINTRACHT FRANKFURT–VIKTORIA PLZEN

A jóval esélyesebb frankfurti csapat – melyben Fenyő Noah végig a kispadon ült – szerezte meg a vezetést, Hugo Ekitiké egy kényszerítő után lőtt a jobb alsóba. Három percre rá azonban jött az egyenlítés, Pavel Sulc szánta el magát lövésre 20 méterről, és a labda védhetetlenül vágódott a jobb alsó sarokba. A 62. percben vette vissza a vezetést az Eintracht, Junior Dina Ebimbe kapott remek labdát, és higgadtan értékesítette a ziccert. Itt nem is álltak meg a hazaiak, pár perc múlva Rasmus Kristensen talált közelről a kapuba, így pillanatok alatt szertefoszlani látszottak a cseh remények. A hajrában azonban Prince Kwabena Adu lépett ki a leshatáron, és kapásból a bal alsóba lőtt, így újra esély nyílt a plzeni pontszerzésre. A ráadás perceiben pedig egy nagy bedobás után szerencsétlenkedtek a német védők, Václav Jemelka éber volt, és 6 méterről a kapuba lőtt – óriási meglepetésre pontot szerzett a Viktoria Plzen. 3–3

TOTTENHAM–QARABAG

35 perces késéssel kezdődött a mérkőzés, ugyanis közlekedési problémák miatt a Qarabag csak negyedórával az eredeti kezdési időpont előtt érkezett meg a stadionba. Ezt követően borzasztóan indult a meccs a Tottenhamnek, mivel Radu Dragusin egy hátrapasszt nem tudott átvenni, Juninho belépett elé, elvitte a labdát, a román védő pedig gólhelyzetben csak visszahúzva tudta megállítani a brazil támadót, amiért piros lapot kapott. Ennek ellenére a londoniak négy perccel később megszerezték a vezetést, Dominic Solanke szerzett labdát 30 méterre az ellenfél kapujától, majd jól tálalt Brennan Johnson elé, aki a jobb alsóba gurított. Johnson később újabb gólt szerezhetett volna, ám hiába jutott túl a rosszul kijövő Mateusz Kochalskin, mellé lőtte a labdát. Azért akadt helyzete a Qarabagnak is, Juninhóét lehet kiemelni, aki hatalmas ziccerben lőtt a kapu mellé a szünet előtt nem sokkal.

A második félidőben növelte előnyét az angol csapat, Pape Matar Sarr egy szöglet után egyből lőtt, Patrick Andrade pedig csak beleérni tudott a labdába a gólvonalon, tisztázni nem. Azt lehetett volna gondolni, megnyugodhatnak a hazaiak, ám perceken belül tizenegyeshez jutott a Qarabag, azonban Toral Bayramov fölé bombázott – a labda megcsúszott a léc tetején. Később is éltek át meleg pillanatokat a londoniak, Guglielmo Vicario több bravúrt is bemutatott, Juninho pedig eltalálta a kapufát, ám ismét az angolok szereztek gólt. Szon Hung Min lövését csak kiütni tudta a kapus, Dominic Solanke pedig bevágta a kipattanót. Nem akart összejönni a Qarabagnak a szépítés, Juninho lesgólját annulálták, így a Tottenham – amely jövő csütörtökön a Ferencváros otthonába látogat – három góllal nyert, ami a játék képét tekintve mindenképp túlzó. 3–0

BRAGA–MACCABI TEL-AVIV

A találkozó legelején a Maccabi lesgólt szerzett, majd a másik oldalon Amine el-Uazzani a kapufát találta el. Fél óra elteltével tizenegyeshez jutottak a vendégek, amelyet Oser Davida értékesített, így egygólos előnnyel mehettek szünetre. Természetesen a Braga mindent megpróbált, azonban úgy tűnt, csak újabb kapufáig sikerül eljutnia, gólig nem. A hajrában viszont fordult a kocka, Bruma egy beadás utáni lefejelt labdát passzírozott be közelről kapuba, majd egy tizenegyest váltott gólra. Az izraeli játékosoknál elszakadt a cérna, Gabi Kanikovszki és Tyrese Asante is begyűjtötte a második sárga lapját, így végül kilenc emberrel kapott ki a Maccabi. 2–1

LYON–OLYMPIAKOSZ

Jól tartotta magát a Konferencialiga-címvédő Olympiakosz, sőt, talán a vezetés megszerzéséhez is közelebb állt az első félidőben, mint a Lyon. A második játékrészben mégis a franciák kerültek előnybe, ráadásul kétgólosba. Előbb Rayan Cherki vágta be a labdát éles szögből a léc alá, majd Szaid Benrahma egy ügyes kiugratás után pöckölte a labdát a jobb alsóba. Próbálkozott a folytatásban a görög csapat, ám csak lesgólt tudott szerezni, amit nem adtak meg, így két góllal nyert a Lyon. 2–0

FCSB–RFS

Véleményes körülmények között szerzett vezetést a román csapat a találkozó elején, David Miculescu szabálytalannak tűnő becsúszással szerzett labdát a vendégek tizenhatosánál, ezt követően került Daniel Birligea gólhelyzetbe, amit ki is használt. Negyedóra múlva viszont egyenlítettek a lettek, Ziga Lipuscek egy szöglet utáni kavarodás végén 12 méterről lőtt a bal alsóba. Azonban visszavette a vezetést az FCSB, Marius Stefanescu értékesítette a ziccerét a 32. percben. Majdnem gyorsan jött az egyenlítés, de kimaradtak a vendéghelyzetek. A fordulás után növelni tudta előnyét a hazai együttes, Darius Olaru 11 perc különbséggel kétszer bombázott a léc alá, háromgólos hátrányban pedig az RFS számára már nem volt visszaút. 4–1

EURÓPA-LIGA, ALAPSZAKASZ
1. FORDULÓ
Ajax (holland)–Besiktas (török) 4–0 (Fitz-Jim 31., Godts 51., 73., K. Taylor 56.)
Eintracht Frankfurt (német)–Viktoria Plzen (cseh) 3–3 (Ekitiké 38., Dina Ebimbe 62., R. Kristensen 67., ill. Sulc 41., Adu 86., Jemelka 90+3.)
Tottenham Hotspur (angol)–Qarabag (azeri) 3–0 (B. Johnson 12., Sarr 53., Solanke 68.)
Kiállítva: Dragusin (7., Tottenham)
Braga (portugál)–Maccabi Tel-Aviv (izraeli) 2–1 (Bruma 88., 90+5., ill. Davida 30. – 11-esből)
Kiállítva: Kanikovszki (90+8., Maccabi), Asante (90+9., Maccabi)
Lyon (francia)–Olympiakosz (görög) 2–0 (Cherki 65., Benrahma 71.)
FCSB (román)–RFS (lett) 4–1 (Birligea 8., Stefanescu 32., Olaru 58., 69., ill. Lipuscek 23.)
Roma (olasz)–Athletic Bilbao (spanyol) 1–1 (Dovbik 32., ill. A. Paredes 85.)
Korábban
Fenerbahce (török)–Union Saint-Gilloise (belga) 2–1 (Söyüncü 26., Burgess 82. – öngól, ill. Syker 90+3.)
Kiállítva: Osayi-Samuel (90.), ill. K. Mac Allister (74.)
Malmö (svéd)–Rangers (skót) 0–2 (Bajrami 1., McCausland 76.)
SZERDÁN JÁTSZOTTÁK
Manchester United (angol)–Twente (holland) 1–1 (Eriksen 35., ill. Lammers 68.)
Galatasaray (török)–PAOK (görög) 3–1 (Baba Rahman 48. – öngól, Akgün 75., Icardi 90+5., ill. Konsztanteliasz 67.)
Dinamo Kijev (ukrán)–Lazio (olasz) 0–3 (B. Dia 4., 35., Dele-Bashiru 33.)
Kiállítva: Braharu (72.), ill. Noslin (82.)
Ludogorec (bolgár)–Slavia Praha (cseh) 0–2 (M. Jurásek 37., Chytil 65.)
Midtjylland (dán)–Hoffenheim (német) 1–1 (Osorio 42., ill. Moerstedt 89.)
Nice (francia)–Real Sociedad (spanyol) 1–1 (Rosario 45., ill. Barrenetxea 18.)
Anderlecht (belga)–Ferencvárosi TC 2–1 (Verschaeren 60., Dolberg 66. – 11-esből, ill. A. Traoré 86.)
AZ Alkmaar (holland)–Elfsborg (svéd) 3–2 (R. van Bommel 44., 50., Parrott 74. – 11-esből, ill. Ouma 23., Hedlund 53.)
Kiállítva: Holmén (86., Elfsborg)
Bodö/Glimt (norvég)–Porto (portugál) 3–2 (Högh 15., Hauge 40., 62., ill. Omorodion 8., Gül 90.)
Kiállítva: Määttä (51., Bodö/Glimt)