Nemzetisége: holland | |
Születési hely: Hága | |
Születési idő: 1947. 09. 27. | |
Pozíció: szövetségi kapitány/középhátvéd, védekező középpályás | |
Válogatottja: Oroszország | |
Magassága: 170 cm | |
Súlya: 75 kg | |
Korábbi klubjai játékosként: Den Haag, Roda, Venlo, Chicago Sting, Sparta Rotterdam, K. Berchem Sport, Utrecht | |
Korábbi klubjai edzőként: DSVP, holland válogatott (asszisztens), Haarlem, Dordrecht, holland válogatott (szövetségi kapitány), PSV, Rangers, Borussia Mönchengladbach, Egyesült Arab Emirátusok, Dél-Korea, Zenit, FK Himki (tanácsadó), AZ, belga válogatott | |
Sikerei edzőként: a holland másodosztály bajnoka (1990), holland bajnok (1997), Holland Kupa-győztes (1996), holland Szuperkupa-győztes (1996, 1997), skót bajnok (1999, 2000), Skót Kupa-győztes (1999, 2000), skót Ligakupa-győztes (1999), orosz bajnok (2007), orosz Szuperkupa-győztes (2008), UEFA-kupa-győztes (2008), európai Szuperkupa-győztes (2008), Eb-bronzérmes (2004), vb-résztvevő (1994, 2006), Eb-résztvevő (2008, 2012) |
Első holland regnálása idején a világbajnoki negyeddöntő volt a plafon: 1994-ben Brazília húzott falat eléje, a későbbi világbajnoktól az oranje egy lélegzetelállító mérkőzésen 3–2-es vereséget szenvedett. De úgy, hogy Marco van Basten sérülés miatt nem volt ott a vb-n, ahogyan a magyarok elleni felkészülési mérkőzés előtt az edzőtáborban Advocaat szövetségi kapitánnyal összekülönböző, így a vb-t is kihagyó Ruud Gullit sem.
A 2004-es Európa-bajnokságra aranyesélyesként érkezett az oranjével, a Ruud van Nistelrooy, Patrick Kluivert, Roy Makaay csatártrióval, de az elődöntőben elvéreztek a házigazda portugálokkal szemben. Nem mellékesen kiábrándító játékkal, odahaza az újságok le is szedték róla a keresztvizet, a tornán pedig a szurkolók eredményes pénzgyűjtésbe kezdtek, amelynek célja az volt, hogy összedobják a kapitány repülőjegyére a pénzt, aztán menjen Isten hírével, amerre lát. A pénz a vezérszurkoló tájékoztatás szerint percek alatt összejött, a jegy pedig Brüsszelbe szólt, azzal a reménnyel, soha nem látják többet Hollandiában Advocaatot...
„Három perc alatt összegyűjtöttük a pénzt – mondta Johan de Laat, a jegyvásárlás egyik kezdeményezője. – Advocaatnak csak az útlevelére lesz szükség, és mehet, de soha többé ne jöjjön Hollandiába."
Bánatában felcsapott a Borussia Mönchengladbach edzőjének, ahol hároméves szerződést írt alá, de egy év múlva még messzebb vándorolt: az Egyesült Arab Emírségek válogatottjának szövetségi kapitánya lett egy honfitársa, Aad de Mos után. Az esztendőt is szövetségi kapitányként zárta, de már dél-koreaiként. Ezzel a csapattal vett részt a 2006-os, németországi világbajnokságon, ám mivel bennragadtak csoportjukban (2002-ben még elődöntőt vívtak ugyebár), kirúgták.
Anyagilag jól járt, hiszen a dúsgazdag orosz Zenithez igazolt, két és fél évre. Az akkor 58 éves szakember maga sem gondolta talán, milyen sikeres lesz a szentpéterváriakkal, és nemcsak odahaza, hiszen díszlépésben lettek UEFA-kupa-győztesek. 2007-ben csábították az ausztrálok a válogatott élére, de maradt a hollandus, hiszen hárommillió eurót keresett évente. Lejárófélben lévő kontraktusa idején már hatmilliót is fizettek volna neki évente, hogy maradjon, aztán az egyre gyengébb bajnoki eredmények miatt már nem is marasztalták annyira, és csak maximum egy évig.
„Fontos döntést kell meghoznom, mivel a szeretteim azt szeretnék, ha hazatérnék. Sajnos már nem vagyok fiatal, ideje lenne több időt töltenem a családommal" – mondta akkor Vlagyimir Putyinnak, Oroszország miniszterelnökének. Időközben egy megdöbbentően amatőr hibát is elkövetett: a Lokomotiv Moszkva elleni idegenbeli mérkőzésen (1–1) a 76. percben előbb beküldte Huszti Szabolcsot Fajzulin helyére, majd a 81. percben Fatih Tekkével váltotta Pavel Pogrebnjakot – ezzel pedig mindössze négy oroszt hagyott a pályán, amely szabálytalan tett.
Nem is érte meg a decembert: kirúgása után átmenetileg felcsapott tanácsadónak az FK Himki együttesénél, amelynek menedzserével, Konsztantyin Szarszanijával együtt dolgozott a Zenitnél, majd belga szövetségi kapitánynak. Kettő plusz kettő évre írt alá, évi 600 ezer eurós fizetésért (csak kikötött Brüsszelben...).
Advocaat rövid belga kapitánysága alatt több kulcsjátékossal összetűzésbe került: Vincent Kompanyt és Marouane Fellainit többször élesen kritizálta nem megfelelő hozzáállása miatt, Stijn Stijnen kapus miatta mondta le a válogatottságot, míg az addig kiszoríthatatlannak vélt Timmy Simonstól nemcsak a kapitányi karszalagot vette el, hanem kitette a keretből is.
Ám alig hét hónap múlva egyoldalúan szerződést bontott, hívta ugyanis az orosz szövetség. Nem mellesleg a belga válogatottal párhuzamosan a holland AZ-t is irányította, de ott is felmondott.
„Ez felháborító, nem találok szavakat. Ez a belga labdarúgás, a belga emberek arculcsapása" – mondta távozásáról Stijnen. Az is, tekintve a magyar fizetéseket, hogy az orosz szövetség a 2012-es Eb végéig szóló megállapodást és évi ötmillió eurós fizetést kínált Advocaatnak, amellett még fájdalomdíjat is kész volt fizetni a belgáknak. Kaptak is a pénzükért teljesítményt az oroszok: a sikertelen vb-selejtezők után a kontinenstornára egyenes ágon kijutottak. Itt is, akár csak Dél-Koreában, Guus Hiddink utóda volt.
A Kis Generálisnak becézett edző igazi munkafanatikus.
„Ha vécére megyek, viszem magammal a jegyzettömbömet, és rajzolgatom, ki hogyan áll fel" – mondta egyszer magáról.