Manolisz Sziopisz a Nemzeti Sportnak: Németország ennél jobb lesz!

BORSOS LÁSZLÓBORSOS LÁSZLÓ
• Mönchengladbach
Vágólapra másolva!
2024.06.09. 09:27
Manolisz Sziopisz, a görögök középpályása (balra) nagy csatát vívott a pénteki felkészülési mérkőzésen Jamal Musialával, a németek fiatal csillagával (Fotó: Imago-Images)
A német válogatott kicsikarta a győzelmet a Görögország elleni Európa-bajnoki főpróbán, de a játékosoknak kellemetlen kérdésekre kellett válaszolniuk a meccs után, főleg az első félidő bántóan gyenge teljesítménye kapcsán. Lapunk megszólaltatta Manolisz Sziopiszt, a görögök középpályását, aki elmondta, mivel lepték meg a Nationalelfet.

Európa-bajnoki cím, futball nélkül – rikkantotta egy német újságíró, amikor belépett a mönchengladbachi Borussia-Park interjúzónájába, utalva arra, hogy a Görögország elleni pénteki Európa-bajnoki főpróbát megelőzően a hazai szurkolók kifeszítettek egy molinót, amellyel a tornagyőzelemmel kapcsolatos várakozásukat fejezték ki. Noha a Nationalelf Pascal Gross hajrában szerzett szépségdíjas góljával 2−1-re legyőzte a hazai rendezésű kontinensviadalt megelőző utolsó mérkőzésén a FIFA-világranglista 50. helyezettjét, júniusban mutatott játéka alapján elrugaszkodottnak tűnik a gondolat, hogy 1996 után ismét felérhet Európa csúcsára.

A helyi sajtómunkatársak leginkább arra voltak kíváncsiak, hogyan látják a német labdarúgók saját játékukat, s miért voltak olyan haloványak az Eb-re ki sem jutó gyakorlópartnerrel szemben – a görögök többet lőttek kapura, mint ők, sokkal veszélyesebb és gördülékenyebb akciókat vezettek, az első negyvenöt percben három gólt is szerezhettek volna.

„Az olyan félidő, mint amilyen az első volt, hozzátartozik a futballhoz, ez nem feltétlenül változtat az összképen – mondta az RTL-nek Toni Kroos, aki ezúttal nem brillírozott. – Éreztük, hogy nem vagyunk olyan jók, mint amilyennek márciusban beállítottak minket, de nem is voltunk olyan rosszak, mint korábban. Az első félidőben túl könnyen adtuk el a labdát, támadásépítés közben elöl is. Belefutottunk két-három ellentámadásba, amelyeknél rosszul védekeztünk. A szünet után azonban jobb formát mutattunk, uraltuk a mérkőzést, kicsivel koncentráltabbak voltunk és ritkábban adtuk el a labdát – máris jobban nézett ki a futballunk.”

Valóban, az első félidő pocsék teljesítménye után a második játékrészé jobbnak tűnt, ám az átütőerő ekkor is hiányzott, statikusság jellemezte a társaságot, beszédes, hogy két egyéni villanás révén szerezte góljait.

„Nem vettük félvállról a meccset, de ez nem történhet meg velünk még egyszer – idézte a Sport1 Manuel Neuert, a válogatott 38 éves kapusát. – Ez volt a főpróba, Münchenben a nyitó mérkőzésen nem játszhatunk így! Az első félidőben a kicsit védekezőbb felfogású ellenféllel szemben nem volt folyamatos a játékunk. A görögök jobban is kijátszhatták volna az ellentámadásaikat, határozottabban kellett volna védekeznünk – az ukránok ellen ezzel nem volt gond. Elemeznünk kell a hibáinkat, beszélnünk kell róluk. Pozitívumként tudom megemlíteni, ahogyan a második félidőre váltottunk. Ígéretes gólszerzési lehetőségeket alakítottunk ki, birtokoltuk a labdát, látszott rajtunk, hogy mindenáron meg akarjuk nyerni a meccset.”

A Bayern München kiválósága elmondta, a kapott gól miatt magába száll, el kellett volna kapnia a róla kijövő labdát. Hibája után a Kicker arról ír, szürreális probléma ütötte fel a fejét a kapusok országában: a kapusgond. Péntek óta leginkább az foglalkoztatja a közvéleményt, vajon Julian Nagelsmann szövetségi kapitány továbbra is bízik-e Manuel Neuerban, vagy Marc-André ter Stegen kapja meg az Eb-n lehetőséget. Úgy tűnik azonban, a tréner kitart márciusi kijelentése mellett, amely szerint nála Neuer az első számú kapus, a mérkőzést követően ugyanis elmondta, nem hagyja, hogy bárki is vitát gerjesszen a témában, a görögök góljánál pedig nem csupán a kapus hibázott, akit amúgy is könnyű megtalálni egy-egy megingás után.

Kérdés tehát, milyen passzban lépő német válogatottat láthatunk az Európa-bajnokságon? Olyan csapatot, amelyik márciusban a világelithez tartozó Franciaország és Hollandia ellen remek játékkal rukkolt ki és nyert, vagy olyat, amely júniusban a masszívan védekező, jól tömörülő válogatottak ellen szenvedett? A találkozót követően a Cardiffban légióskodó görög Manolisz Sziopiszt a Nemzeti Sport arról kérdezte, milyen volt a németek ellen játszani, s mennyiben lesz más az Eb-n a Nationalelf, mint péntek este.

„Az első félidőben rendkívül jól játszottunk, ellenfelünk nem számított arra, hogy ilyen intenzitással és koncentrációval lépünk pályára, ezért szenvedett – nyilatkozta lapunknak a görögök harmincszoros válogatott középpályása, aki végigjátszotta a mérkőzést. – Talán a játékosok nem akarták megkockáztatni a sérülést, ezért eleinte nem pörögtek olyan magas fordulatszámon, viszont abból is látszik, milyen jó csapat, hogy a szünet után más mentalitással futballoztak, változtattak a játékukon, az utolsó húsz percben beszorítottak minket – vereségünk elkerülhető lett volna, ha az első félidőben szerzünk még egy gólt és lezárjuk a meccset. Az Európa-bajnokságon biztosan jobbak lesznek, mert motiválja őket, hogy saját közönségük előtt a döntőbe jussanak. Szerintem Németország az egyik legjobb a kontinensen Franciaország, Portugália, Anglia és Spanyolország mellett. A magyar válogatottnak sok sikert kívánok a németek ellen, valamint az Európa-bajnoksághoz, jó a válogatottjuk, eredményes lehet!”

A mieinkkel azonos Eb-csoportban szereplő német válogatott játékosai a hétvégén a családjukkal lehetnek. Hétfőn újra találkozik a társaság, amely nyilvános edzésen vesz rész a csapat herzogenaurachi bázisán.
FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS
NÉMETORSZÁG–GÖRÖGORSZÁG 2−1 (0−1)
Mönchengladbach, 45 488 néző. Vezette:  José Luis Munuera Montero (spanyol)
Gólszerző: Havertz (56.), Gross (89.), ill. Maszurasz (33.)

A-CSOPORT

Németország, Magyarország, Svájc, Skócia

MAGYARORSZÁG
Kapusok: Dibusz Dénes (Ferencvárosi TC), Gulácsi Péter (RB Leipzig – Németország), Szappanos Péter (Paksi FC)
Védők: Balogh Botond (Parma – Olaszország), Botka Endre (Ferencvárosi TC), Dárdai Márton (Hertha BSC – Németország), Fiola Attila (Fehérvár FC), Lang Ádám (Omonia – Ciprus), Willi Orbán (RB Leipzig – Németország), Szalai Attila (Freiburg – Németország)
Középpályások: Bolla Bendegúz (Servette – Svájc), Kata Mihály (MTK Budapest), Kerkez Milos (AFC Bournemouth – Anglia), Kleinheisler László (Hajduk Split – Horvátország), Nagy Ádám (Spezia – Olaszország), Nagy Zsolt (Puskás Akadémia FC), Loic Nego (Le Havre – Franciaország), Schäfer András (Union Berlin – Németország), Callum Styles (Sunderland – Anglia)
Támadók: Ádám Martin (Ulszan HD – Dél-Korea), Csoboth Kevin (Újpest FC), Gazdag Dániel (Philadelphia Union – Egyesült Államok), Horváth Krisztofer (Kecskeméti TE), Sallai Roland (Freiburg – Németország), Szoboszlai Dominik (Liverpool FC – Anglia), Varga Barnabás (Ferencvárosi TC)
Tartalékok: Lisztes Krisztián (Ferencvárosi TC), Mocsi Attila (Rizespor – Törökország), Tóth Balázs (Fehérvár FC), Vancsa Zalán (Lommel – Belgium), Vécsei Bálint (Paksi FC)
Szövetségi kapitány: Marco Rossi (olasz-magyar)


SKÓCIA
Kapusok: Zander Clark (Hearts), Angus Gunn (Norwich City – Anglia), Liam Kelly (Motherwell)
Védők: Liam Cooper (Leeds United – Anglia), Grant Hanley (Norwich City – Anglia), Jack Hendry (Al-Ettifak – Szaúd-Arábia), Ross McCrorie (Bristol City – Anglia), Scott McKenna (FC Köbenhavn – Dánia), Ryan Porteous (Watford – Anglia), Anthony Ralston (Celtic), Andrew Robertson (Liverpool – Anglia), Greg Taylor (Celtic), Kieran Tierney (Real Sociedad – Spanyolország)
Középpályások: Stuart Armstrong (Southampton – Anglia), Ryan Christie (AFC Bournemouth – Anglia), Billy Gilmour (Brighton – Anglia), Ryan Jack (Rangers), John McGinn (Aston Villa – Anglia), Callum McGregor (Celtic), Kenny McLean (Norwich City – Anglia), Scott McTominay (Manchester United – Anglia), 
Támadók: Ché Adams (Southampton – Anglia), Tommy Conway (Bristol – Anglia), James Forrest (Celtic), Lewis Morgan (New York Red Bulls – Egyesült Államok), Lawrence Shankland (Hearts)
Szövetségi kapitány: Steve Clarke


NÉMETORSZÁG
Kapusok: Oliver Baumann (Hoffenheim), Manuel Neuer (Bayern München), Marc-André ter Stegen (FC Barcelona – Spanyolország), 
Védők: Waldemar Anton (VfB Stuttgart), Benjamin Henrichs (RB Leipzig), Joshua Kimmich (Bayern München), Robin Koch (Eintracht Frankfurt), Maximilian Mittelstädt (VfB Stuttgart), David Raum (RB Leipzig), Antonio Rüdiger (Real Madrid – Spanyolország), Nico Schlotterbeck (Borussia Dortmund), Jonathan Tah (Bayer Leverkusen)  
Középpályások: Robert Andrich (Bayer Leverkusen), Chris Führich (VfB Stuttgart), Pascal Gross (Brighton – Anglia), Ilkay Gündogan (FC Barcelona – Spanyolország), Toni Kroos (Real Madrid – Spanyolország), Jamal Musiala (Bayern München), Aleksandar Pavlovic (Bayern München), Leroy Sané (Bayern München), Florian Wirtz (Bayer Leverkusen)
Támadók: Maximilian Beier (Hoffenheim), Niclas Füllkrug (Borussia Dortmund), Kai Havertz (Arsenal – Anglia), Thomas Müller (Bayern München), Deniz Undav (VfB Stuttgart)
Szövetségi kapitány: Julian Nagelsmann


SVÁJC
Kapusok: Gregor Kobel (Borussia Dortmund – Németország),  Yvon Mvogo (Lorient – Franciaország), Yann Sommer (Internazionale – Olaszország)
Védők: Manuel Akanji (Manchester City – Anglia), Nico Elvedi (Mönchengladbach – Németország), Ricardo Rodríguez (Torino – Olaszország), Fabian Schär (Newcastle – Anglia), Leonidas Stergiou (VfB Stuttgart – Németország), Silvan Widmer (Mainz – Németország), Cedric Zesiger (Wolfsburg – Németország)
Középpályások: Michel Aebischer (Bologna – Olaszország), Zeki Amdouni (Burnley – Anglia), Remo Freuler (Bologna – Olaszország), Ardon Jashari (Luzern), Fabian Rieder (Rennes – Franciaország), Xherdan Shaqiri (Chicago Fire – Egyesült Államok), Vincent Sierro (Toulouse – Franciaország), Renato Steffen (Lugano), Rubén Vargas (Augsburg – Németország), Granit Xhaka (Bayer Leverkusen – Németország), Denis Zakaria (Monaco – Franciaország)
Csatárok: Kwadwo Duah (Ludogorec – Bulgária), Breel Embolo (Monaco – Franciaország), Dan Ndoye (Bologna – Olaszország), Noah Okafor (Milan – Olaszország), Steven Zuber (AEK Athén – Görögország)
Szövetségi kapitány: Murat Yakin


A-CSOPORT 
JÚNIUS 14., PÉNTEK
21.00, München: Németország–Skócia
JÚNIUS 15., SZOMBAT
15.00, Köln: MAGYARORSZÁG–Svájc
JÚNIUS 19., SZERDA
18.00, Stuttgart: Németország–MAGYARORSZÁG
21.00, Köln: Skócia–Svájc
JÚNIUS 23., VASÁRNAP
21.00, Stuttgart: Skócia–MAGYARORSZÁG
21.00, Frankfurt: Svájc–Németország

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik