Mircea Sandu és a Román Labdarúgó-szövetség már 2011-ben, Piturca kinevezése előtt is bajban volt, hiszen Cosmin Olaroiu, Bölöni László, Gheorghe Hagi, Anghel Iordanescu és Dan Petrescu is Piturca előtt volt a kívánságlistán (ebben a fontossági sorrendben), de mindannyian nemet mondtak.
Olaroiu neve kevésbé ismert a magyar szurkolók előtt. Ő az arab emírségekbeli el-Ain edzője, megnyerte az emírségek két legutóbbi bajnokságát. Olaroiu érdemeit nagyban növeli, hogy sikereit javarészt hazai játékosokkal érte el. Olaroiu, amellett, hogy élő szerződése van, egyben a világ 15 legjobban fizetett edzője közé tartozik a havi ötmillió eurós apanázsával.
Bölöni jelenlegi helyzete hasonló Olaroiuéhoz a katari el-Kornál, amelynél az élvonal legjobb edzőjének választották meg. Piturca kinevezésekor még a PAOK edzője volt, s a görög klubbal a Bajnokok Ligája csoportkörében a White Hart Lane-en legyőzte a Tottenhamet. Minden meseszép volt, nem akart váltani.
Hagi a kérdéssel kapcsolatban a DigiSportnak azt nyilatkozta, hogy készen áll a válogatott irányítására, de tiszta lappal szeretne indulni. Négy éve folyamatosan a szakmában tanul, de most nem szeretne a selejtezők közben bekapcsolódni egy ilyen kényes munkába. Addig is vezeti a saját utánpótlásközpontját, a Hagi Akadémiát, illetve ő a román élvonalbeli újonc konstancai Viitorul tulajdonosa, mindenese (a hétvégén épp a magyar Kovács István, Nagy István és Cserei Sándor bíróhármas közreműködése mellett veszített mérkőzést Ploiesti-en).
Iordanescu megszerzése még nehezebb falat lett volna, legfeljebb Hagival párban lehetett volna rávenni a visszatérésre, ugyanis az edzősködéstől a már említett el-Aintól, ahol ő is megfordult, még 2006-ban visszavonult, s azóta politikai pályára lépett, és országgyűlési képviselő (szenátor).
Petrescu jelenleg a Dinamo Moszkva, így Dzsudzsák Balázs edzője is, a kérdéses időpontban, Piturca kinevezésekor még a Kuban Krasznodar szakvezetője volt, és vele jutott vissza a csapat a Premjer-ligába. Petrescu vállalta volna a válogatottnál a feladatot, el is engedték volna, de kivásárlási árat kért érte az akkor virágnapjait élő klub, ráadásul Petrescu a krasznodari fizetésének felét sem kapta volna meg, így kútba esett ez a lehetőség is.
Bármennyire alaposnak és kimerítőnek tűnt Mircea Sandu érvelése, hogy miért kellett Piturcát választaniuk, és a jelenlegi helyzetben továbbra is miért Piturca számít a legjobb megoldásnak, szavait azonnal cáfolták, többek között Ioan Andone, a bukaresti Dinamo egykori klasszis hátvédje, 55-szörös válogatott, aki egyebek mellett edzőként három román bajnokságot is nyert (Vass Ádám klubjával, a kolozsvári CFR Cluj-zsal kettőt – Piturcának csak egy bajnoki címe van).
Andone azzal vádolta Mircea Sandut, hogy elnöki megbízatása alatt (ami már 1990, tehát gyakorlatilag a rendszerváltás óta tart), csak az lehetett a válogatottnál edző, aki megfelelt az ő személyes ízlésének.
„Az elnök kulisszák mögött, mindenféle baráti kapcsolatok szerint hozza meg a döntéseit. Háromszor nyertem edzőként bajnokságot, de sohasem keresett senki. Megmondjam, miért? Mert én nem voltam Mircea Sandu haverja – mondta Andone a Libertatea napilapnak. – De nem szenvedtem ettől; miként nem is titkos vágyam, hogy én legyek a kapitány. Teljesültek a vágyaim, amikor a kolozsváriakkal a Bajnokok Ligája csoportkörében játszottunk, még a Manchester ellen is helytállt a csapatom."
Ioan Andone mellett egyre többen támadják a szövetség vezetőségét és Piturcát. Nem is a világbajnoki selejtezőcsoport tabelláján elfoglalt helyezés, inkább a mutatott játék miatt. Meglehet, van mitől tartaniuk! Úgy tűnik, szeptember 6-áig még sok víznek le kell folynia az Al-Dunán ahhoz, hogy megnyugodjanak a román csapat körül a kedélyek. Erre jelenleg nem sok esély látszik.