Az uruguayi Luis Suárez a Liverpool labdarúgójaként – szögezzük le gyorsan: sportemberi kötelességét teljesítve – két gólt szerzett Anglia (2–1) ellen a brazíliai világbajnokság csütörtöki játéknapján, ami lehet, hogy utóbb végzetesnek bizonyul „befogadó országa" számára. Ha nem is gyakori, de nem is példa nélküli az efféle „árulás" a világ- és Európa-bajnokságok történetében – néhányat sebtiben összegyűjtöttünk.
2006, VB: CRISTIANO RONALDO ANGLIA ELLEN
Nem elég, hogy Cristiano Ronaldo tevékenyen közreműködött Wayne Rooney kiállíttatásában az Anglia–Portugália világbajnoki negyeddöntőn, a portugál diadalt hozó tizenegyespárbajban csapata részéről az övé volt az utolsó szó. Ronaldo akkoriban a Manchester Unitedet erősítette, azaz Rooney klubtársa volt. A felek rendezték a konfliktust, még három évig együtt futballoztak az MU-ban – többek között három bajnoki cím és egy BL-diadal volt közös munkálkodásuk eredménye.
2002, VB: AN DZSUNG HVAN OLASZORSZÁG ELLEN
A viharos Dél-Korea–Olaszország világbajnoki nyolcaddöntőt a házigazda a 117. percbeli aranygóllal nyerte meg. A gólt An Dzsung Hvan fejelte, aki akkoriban az olasz Perugiában légióskodott. Ami odahaza hőstett volt, Itáliában megbocsáthatatlan bűn: Luciano Gaucci klubtulajdonos nem kívánta tovább fizetni „az olasz futball romba döntőjét". Amikor a hirtelen haragú presidente visszakozott első dühében adott nyilatkozata után, már An mondott nemet – Japánba igazolt.
2002, VB: PAPE BOUBA DIOP FRANCIAORSZÁG ELLEN
Csupán a nyitó meccs volt, de Szenegál 1–0-s győzelme sokkolta a címvédő franciákat, akik végül nyeretlenül estek ki a csoportkörben. A Szenegál–Franciaország mérkőzés egyetlen gólját a francia Lens légiósa, Pape Bouba Diop kotorta be. Nem ő volt az egyetlen a szenegáli keretben, aki a francia ligából érkezett a vb-re: 21 ilyen társa volt... Bouba Diop még két évig maradt az akkoriban igen jó Racingban.
2000, EB: DAVID TREZEGUET OLASZORSZÁG ELLEN
Az olaszok nyerésre álltak a franciák elleni Európa-bajnoki finálé végjátékában, csakhogy Sylvain Wiltord az utolsó pillanatokban egyenlített, így jött a hosszabbítás, majd annak 13. perce, amikor is David Trezeguet bevágta a franciáknak aranyérmet hozó aranygólt. „Trezegol" azon a nyáron kezdte olaszországi légióskodását... Bár a Monacóból érkező támadó félt, milyen lesz efféle „előélettel" belépni a Juventus öltözőjébe, végül nem volt gond: tíz évig erősítette a torinói óriásklubot.
1994, VB: LECSKOV NÉMETORSZÁG ELLEN
Bulgária fantasztikusan szerepelt az 1994-es világbajnokságon, a negyeddöntőben például kiejtette a címvédő Németországot. A 2–1-es győzelmet eredményező gólt Jordan Lecskov fejelte, aki akkoriban a Hamburgot erősítette. Sőt maradt is még két évig a Hansa-város csapatában.
1990, VB: MARADONA ÉS CANIGGIA OLASZORSZÁG ELLEN
Igaz, hogy az Olaszország–Argentína világbajnoki elődöntő hőse az argentin kapus, a Dél-Amerikában védő Sergio Goycoechea volt, de a dél-amerikai továbbjutásban fontos szerepet játszott két olaszországi légiós is: a rendes játékidőben Claudio Caniggia (Atalanta) szerezte az argentinok gólját, a tizenegyespárbaj utolsó argentin találatát pedig Diego Maradona, a Napoli ikonja érte el.
1988, EB: RAY HOUGHTON ANGLIA ELLEN
És végül megint Anglia, és megint egy liverpooli „bajkeverő"... Az angolok az 1988-as Európa-bajnokság csoportkörének nyitányán 1–0-ra kikaptak a „szegény rokon" írektől, a gólt az amúgy skóciai születésű Ray Houghton, a Liverpool középpályása fejelte. Anglia három vereséggel kiesett, azaz nem Houghton volt a kudarc egyetlen „felelőse" – talán ezért is erősíthette további négy évig a „vörösöket". Sőt: karrierje 2000-es lezárásáig angol klubokban futballozott.