„Emlékszem, egyszer jó barátommal, Dietmar Hamann-nal a német és az angol foci közötti különbségekről beszélgettünk. Nagyon jól szemléltette. »Ha egy angol játékos sárga lapot kap a vébé elődöntőjében, és emiatt nem játszhat a döntőben, sírni kezd, és megbénul a meccs hátralévő részére. Ha egy német ugyanilyen helyzetbe kerül, gyorsan túlteszi magát rajta, és megszerzi a győztes gólt. Az angol saját magára gondol, a német a csapatára« – írta Owen. – Nagyon igaza volt Didinek, az angol labdarúgást elborította az önzés, s nemcsak a pályára lépő tizenegy játékosra gondolok, hanem a sportág minden szintjére. Németországban ellenben mindenki tisztában van vele, mi a legfontosabb, és alá is rendeli a saját érdekeit a válogatottnak."
Az aranylabdás kiemelte, hogy Angliában a bajnokságok sem képesek együttműködni a nemzeti csapattal, a nagy klubok óvják a játékosaikat a nemzetközi meccsektől, míg a nagy sztárok legfőképp attól rettegnek, hogy a válogatott bukása rossz hatással lesz a saját megítélésükre.
„Mintha belénk lenne nevelve ez a szisztematikus önzés, szemben a német labdarúgással, amelyben a piramis tetején a nationalelf áll – írta Owen. – Angliában személyi kultusz alakul ki a mindenkori válogatott körül. Ha valaki jól játszik, azonnal nemzeti hőssé válik, de ha nem teljesít az elvárt szinten, a földbe döngölik. Éppen ezért sokan rettegnek a következményektől, így képtelenek a legjobbjukat nyújtani. Volt olyan társam a válogatottban, aki egy nagy tornán a kiesésünk után leginkább azzal volt elfoglalva, milyen osztályzatot fog kapni."
„A németeknél nem fordulhat elő ugyanez, mert bár az argentinokhoz hasonlóan megvannak a szupersztárjaik, a döntőbeli szereplésüket az egységüknek köszönhetik – folytatta Owen. – Vegyük Toni Kroost, és tegyük be az angol válogatottba! Mi történne? Elkezdenék köré építeni a csapatot, mint ahogy azt mindig tesszük, ha jön egy kiemelkedő játékos, így agyonnyomja a felelősség. Bezzeg a németek az egység erejében bíznak, senkit sem rendelnek alá vagy fölé a többieknek. Még az argentinok sem bíznak mindent Lionel Messire, Alex Sabella Joachim Löwhöz hasonlóan csapatot gyúrt a helyett, hogy minden terhet a legjobb játékosa vállára tenne."
Owen tartja magát a világbajnokság előtti jóslatához, miszerint Argentína lesz a világbajnok, már csak azért is, mert sokkal jobban lezárják majd a területet a német támadók elől, mint az elődöntőben a brazilok. A Real Madrid korábbi csatára úgy érzi, Messi végleg felnő a legnagyobbak közé azzal, hogy eldönti a finálét.
„Nem véletlen, hogy ez lesz a harmadik német–argentin vébédöntő, és biztos vagyok benne, hogy ezzel a két válogatottal 2018-ban és 2022-ben is számolni kell. Ahhoz, hogy Anglia felnőjön erre a szintre, meg kell értenünk, hogy nem véletlen ennek a két csapatnak a sikere. A történelem folyamán rengeteg leckét kaptunk a németektől, ideje lenne tanulni is belőlük" – írta Owen.