♦ A csapatok teljesítményindexe alapján eddig az angolok a legjobbak (260), a brazilok csak másodikok (257), majd holtversenyben az argentinok és a spanyolok következnek (256), de a címvédő franciák (254) és a németek (252) sem maradtak le sokkal. Érdekesség, hogy a tíz legjobb mutatóval rendelkező válogatott közül egyedük a nationalelf esett ki.
♦ Hansi Flick együttese vette célba a legtöbbször a kaput, meccsenként átlagban 21-szer, itt a franciák 16-tal állnak a második, a brazilok 15.7-tel a harmadik helyen. A kaput eltaláló lövésekbenhármas holtverseny van az élen a németek, brazilok és az argentinok között (7.7/mérkőzés). A leghatékonyabb ebben a tekintetben Costa Rica volt, 70 százalékkal, Argentína 55, Brazília 49, Franciaország 40, Németország viszont csak 37 százalékot ért el.
♦ A németek kerültek a legtöbbször gólhelyzetbe, találkozónként átlagban, 11-szer, ám ezeknek csak a 18 százalékát használták ki. Ezzel még így is megelőzték az argentinokat (16 százalék) és a brazilokat (10 százalék), viszont messze elmaradtak a spanyoloktól (45 százalék).
♦ A továbbjutott csapatok többségénél általában sokat volt a labda, ebben a tekintetben Spanyolországé (74 százalék), Angliáé (65 százalék) és Argentínáé (64 százalék) volt a három legjobb mutató, a kivételt itt is Németország jelenti (60 százalék). Érdekesség viszont a labdát legkevesebbet birtokló négy csapatból három is bejutott a vb kieséses szakaszába, Marokkó (39 százalék), Lengyelország (35 százalék), Japán (33 százalék).
♦ Ami a gólokat illeti, a 32-ből tíz olyan csapat van, amelyik csak a második félidőben volt eredményes, köztük két nyolcaddöntőst találunk, Japánt (4 gól) és Brazíliát (3 gól). A kizárólag az első játékrészben betaláló négy válogatottból egyedül az Egyesült Államok (2 gól) van még versenyben.
♦ Tizennégy tizenegyest ítéltek a játékvezetők, és mindössze a portugálok és az argentinok végezhettek el két büntetőt, de utóbbiak Lionel Messi révén az egyiket kihagyták. Az öt kimaradt tizenegyesből hármat lőttek a bal sarokra és csak kettő a jobbra.
♦ Szenegál érte el a legtöbb gólt rögzített játékhelyzetből, hármat, közülük egyet-egyet szöglet és
szabadrúgás után, illetve büntetőből.
♦ A legtöbb akciógól a spanyolok nevéhez fűződik (8), őket az angolok követik (7), majd a hollandok, a németek és a franciák következnek (5-5).
♦ Kontrából Eb-selejtezős csoportellenfeleink, a szerbek voltak a legeredményesebbek három találattal, Ecuador (2 gól) és Tunézia (1 gól) az akciógóljai száz százalékát érte el ellentámadásból.
♦ Az irániak (76/meccs), az ausztrálok (74) és a tunéziaiak (72) vesztették el a legtöbbször a labdát, a labdaszerzésben pedig a szerbek (58), az irániak (57) és a dánok (54) voltak a legjobbak.
♦ Már-már megszokottnak számít, hogy a spanyolok passzoltak a legtöbbször, mérkőzésenként átlagban 944-szer, ráadásul 92 százalékban pontosan. Utánuk jelentős lemaradással az argentinok következnek a sorban (707 - 89 százalék) és az angolok (686 - 90 százalék). A sor végén a lengyeleket találjuk, mindössze 348 passzal és 81 százalékos pontossággal.
♦ A párharcokat a franciák és az angolok nyerték meg a legmagasabb arányban (56 százalék), előbbiek inkább inkább a saját kapujukhoz közel, utóbbiak az ellenfél térfelén jeleskedtek e tekintetben. A fejpárbajokban a kanadaiak és az angolok voltak legeredményesebbek (59 százalék), a brazilok viszont csak a 22. voltak a 32 csapatos mezőnyben. Ghána a légi párharcokban az utolsó lett, a földön megvívottakban viszont az első, akárcsak a bemutatott cselek számában (39), amelyeknek a 72 százaléka sikeres is lett.
♦ A vb összes játékosa közül a brazilok védekező középpályása, Caemiro büszkélkedhet a legjobb teljesítményindexszel (316), őt csapattársa, Vinícius Junior követi (309), majd a portugál Bruno Fernandes (307) jön a sorban. A francia Kylian Mbappe csak tizedik a rangsorban (286), Lionel Messi és Cristiano Ronaldo nem fért be a legjobb húszba.
♦ A legtöbbször Mbappe próbálkozott kapura lövéssel (15), de csak 47 százalékban találta el a kapu felületét, miközben Messi 13 kísérlet mellett 69 százalékban. Ronaldo 8 lövéséből, illetve fejeséből mindössze kettő ment kapura (25 százalék)...
♦ Azért a portugálok sztárjának, CR7-nek is jutott egy elsőség, de arra aligha lehet büszke, hiszen meccsenként átlagban 6-szor állították lesre.
♦ A legtöbb szabálytalanságot a holland Denzel Dumfries követte el, 11-et, miközben a legtöbbször a szenegáli Pape Matar Sarrt faulták, 13-szor. Sérülése miatt Neymarcsak 81 percet töltött eddig a pályán, de a szerbek ezalatt mégis kilencszer szabálytalankodtak ellene.
♦ A kapusok közül a marokkói Munir Mohamedi Instat-indexe a legmagasabb (288), ő mindössze 100 percet töltött a pályán, de négy lövésből nem kapott gólt, ráadásul háromszor is bravúrosan védett. Rajta kívül a brazil Allisonnak sem kellett még kiszednie a hálóból a labdát - igaz, az ő kapuját két mérkőzésen egyszer sem találták el az ellenfelek.
♦ A legnagyobb figyelem természetesen a támadók produkcióját övezi, Nos, közülük a PSV-ben futballozó háromgólos holland Cody Gakpónak a legmagasabb az Instat indexe (281), utána közvetlenül Lionel Messi jön, 279-cel, Cristiano Ronaldo pedig jócskán lemaradva 228-cal csak a 28. helyen áll.
TOVÁBBJUTÁS AZ EGYENES KIESÉSES SZAKASZBAN
Ha egy mérkőzés kilencven perc után döntetlenre végződik, 2x15 perces hosszabbítás következik; ha abban sem születik győztes gól, 11-esrúgások döntenek a továbbjutásról.
December 3., 16.00 Al-Rajján, Kalifa Nemzetközi Stadion | Hollandia–Egyesült Államok | (49. mérkőzés) |
December 3., 20.00 Al-Rajján, Ahmad bin Ali Stadion | Argentína–Ausztrália | (50. mérkőzés) |
December 4., 16.00 Doha, al-Tumama Stadion | Franciaország–Lengyelország | 52. mérkőzés) |
December 4., 20.00 Al-Hor, al-Bajt Stadion | Anglia–Szenegál | (51. mérkőzés) |
December 5., 16.00 Al-Vakra, al-Dzsanúb Stadion | Japán–Horvátország | (53. mérkőzés) |
December 5., 20.00 Doha, 974 Stadion | Brazília–Dél-Korea | (54. mérkőzés) |
December 6., 16.00 Al-Rajján, Education City Stadion | Marokkó–Spanyolország | (55. mérkőzés) |
December 6., 20.00 Loszaíl, Lusail Iconic Stadion | Portugália–Svájc | (56. mérkőzés) |