De Rossi söprögetőként is remek, gyenge spanyol letámadás

Vágólapra másolva!
2012.06.11. 17:14
null
Daniele De Rossinak (16) kulcsszerepe volt az olaszok döntetlenjében (Fotó:Action Images)<br />
Címkék
Tegnapi elemző cikkünkben azt írhattuk, hogy a szombati Németország–Portugália összecsapás színvonalában elmaradt a várakozástól, ezzel szemben a vasárnapi Spanyolország–Olaszország nemcsak nagy taktikai csatát, hanem látványos küzdelmet és remekbe szabott gólokat is hozott. Lássuk, milyen tanulságokat, érdekességeket lehet leszűrni az UEFA által is használt InStat-rendszer segítségével!

Cesare Prandelli valóban meghúzta azt, amire hosszú ideje készült, ám nem lehetett biztosan tudni, hogy Andrea Barzagli hiányában és a felkészülési mérkőzéseken mutatott rossz tapasztalatok után a spanyolok ellen is be meri-e vállalni. Be merte: azaz a squadra azzurra a szokatlan 3–5–2-es felállásban kezdett. A Juve-védelem Barzagli hiányában csak csonkán állhatott össze, amit az olasz kapitány Daniele De Rossi hátravezénylésével igyekezett kompenzálni, és egy olyan középpálya összeállításával, amelyben mindenkinek elsődleges feladata a kiszabott védekezési munkakör ellátása.

A meccs előtti prognózisnak megfelelően a spanyolokkal labdabirtoklásban nem lehetett felvenni a versenyt, így az olasz felállás a gyakorlatban a meccs nagy részében 5–3–2-ként működött, ahol a védelem szélein Christian Maggiónak és az ezúttal debütáló (!) Emanuele Giaccherininek kellett lezárnia az utat a betörő szélsők előtt.

A spanyolok felállása ugyancsak tartogatott meglepetést. Vicente del Bosque – gyaníthatóan a centerek vélt gyengébb formája miatt – úgy döntött, hogy klasszikus befejező csatár nélkül küldi pályára övéit, a két szűrő előtt így a szokásoknak megfelelően Xavinak kellett osztogatnia, míg Andrés Iniestának, Cesc Fabregasnak és David Silvának színezni a játékot, és lehetőleg minél többször odaérni a kapu elé. Utóbbi kettő ráadásul gyakran váltogatta is egymás helyét, igaz, mindez sok változást nem jelentett az ibériaiak játékában.

A spanyol, illetve az olasz csapat alapfelállása az átlagos helyezkedés alapján
A spanyol, illetve az olasz csapat alapfelállása az átlagos helyezkedés alapján


A spanyolok, mint mindig, elsősorban a labdabirtoklásra helyezték a fő hangsúlyt, ám mint az az InStat leírásából is kiderül, a játék összképében és főként helyzetekben az a fajta dominancia, ami egyébként jellemző rájuk, csak a mérkőzés utolsó harmadában, azaz a gólváltás után alakult ki. Addig azonban az olaszok a támadások vezetésében és a helyzetek kialakításában is felvették velük a versenyt.

Kapura lövések/fejesek, labdabirtoklás, támadások, pontos passzok és megnyert párharcok 
(pirossal a spanyolok, kékkel az olaszok adatai). A NAGYÍTÁSHOZ KATTINTSON A KÉPRE!
Kapura lövések/fejesek, labdabirtoklás, támadások, pontos passzok és megnyert párharcok (pirossal a spanyolok, kékkel az olaszok adatai). A NAGYÍTÁSHOZ KATTINTSON A KÉPRE!
A mérkőzés alapstatisztikái. A NAGYÍTÁSHOZ KATTINTSON A KÉPRE!
A mérkőzés alapstatisztikái. A NAGYÍTÁSHOZ KATTINTSON A KÉPRE!


Az olaszok labdabirtoklása a meccs egészében 36 százalék volt, ám amikor hozzájuk került a Tango 12, nagyon hatékonyan tudtak építkezni. A spanyol letámadás gyenge volt a mérkőzésen, De Rossi hátravonásával az olaszok labdabiztosak voltak hátul is, labdaszerzés után pedig a felállásból fakadóan állandó létszámfölényt tudtak kialakítani a középpályán, így viszonylag könnyedén jutottak el az ellenfél támadóharmadába. Ha Iniesta és Silva feljebb helyezkedett és igyekezett megzavarni az olaszok védőhármasát, egy egyszerű passzal a középpályán máris fölényben voltak az olaszok, miközben Álvaro Arbeloa és Jordi Alba – ne feledjük, a spanyol védőknek a felfutó szélsők mellett ezúttal két támadót kellett elosztani! – nem merte felvállalni, hogy felnyomja védekezését a középpályáig.

Eközben a túloldalon kisebb zökkenőkkel jól működött az olasz retesz, a spanyolok részéről Alba és a Arbeloa sem tudott annyi pluszt hozzáadni a játékhoz, ami elegendő lett volna, ám sokszor hiába is zárkóztak fel jól a széleken, erőfeszítésük hasztalan volt, mivel magas labdákkal esélyük sem volt megverniük az olaszokat, középen pedig gyakorlatilag lehetetlenség volt átjátszani a kettős olasz falat (jöttek lefülelt labdák, blokkok). Emellett pedig az olaszok nem lennének olaszok, ha nem használták volna kiválóan a taktikai faultokat, amikor egy-egy spanyol előtt túlzottan sok terület adódott volna.

Spanyol passzjáték játékosokra lebontva
Spanyol passzjáték játékosokra lebontva
Olasz passzjáték játékosokra lebontva
Olasz passzjáték játékosokra lebontva

 

Daniele De Rossi passzjátéka
Daniele De Rossi passzjátéka

De Rossit sem véletlenül dicsérte a mérkőzés után José Mourinho: a rómaiak középpályásából gyakorlatilag „söprögetőt” varázsolt Prandelli, és a játékos kiváló elővételezési képességeivel nem is vallott kudarcot, emellett olyan előrevivő passzokat is bemutatott, amelyek bizony nem a középhátvéd sajátjai.

Hozzátehetjük: az olaszok dolgát némileg Vicente del Bosque is megkönnyítette azzal, hogy későn dobta harcba Fernando Torrest. A támadó bő negyedóra alatt ugyanis csak kihagyott helyzetekig jutott, de kétszer is könnyedén került nagy helyzetbe, és így perceket kapva is könnyen nyerőember lehetett volna.

A spanyol szakember ugyan a meccs után megvédte hadrendjét, mondván, nála Iniesta, Fabregas és Silva is csatárnak számít, és azt szerette volna, ha sokat birtokolják a labdát. A spanyolok azonban aligha lettek volna kevésbé labdabiztosak Torresszel vagy Negredóval (ez látszik az utolsó negyedóra labdabirtoklásán is), az olaszok pedig nyilvánvalóan nem labdabirtoklást akartak nyerni.


 

A TELJES ADATLAPHOZ KATTINTSON A KÉPRE!
A TELJES ADATLAPHOZ KATTINTSON A KÉPRE!

 

A TELJES ADATLAPHOZ KATTINTSON A KÉPRE!
A TELJES ADATLAPHOZ KATTINTSON A KÉPRE!

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik