(Zárójelben a májusi rangsorhoz képest történő változást jelöltük.)
24. ALBÁNIA (–1)
Visszacsúsztak erősorrendünk utolsó helyére az albánok, akik az Európa-bajnokságot megelőző felkészülési időszakban 3–1-re megverték Katart, ám ugyanilyen különbséggel kikaptak Ukrajnától. A csapat a selejtezősorozatban a hét meccséből csak hármat nyert meg, ami nem lett volna elég a második hely kiharcolásához, de 3–0-s gólkülönbséggel megkapta a Szerbia elleni idegenbeli, félbeszakadt mérkőzését (drón…), ennek is köszönhetően két ponttal megelőzte a dánokat.
23. ÉSZAK-ÍRORSZÁG (+1)
A mieink Európa-bajnoki selejtezőcsoportját megnyerő északírek a fehéroroszok 3–0-s legyőzésével, valamint a szlovákok elleni gól nélküli döntetlennel hangoltak az Eb-re. Michael O’Neill csapata az előkészületi meccseket is beleszámítva 2015 márciusa, 12 találkozó óta veretlen.
Az Eb-ellenfelek: Ausztria, Izland, Portugália – MENETREND, SORSOLÁS, RÉSZTVEVŐK – Eb-adatbank |
CSOPORTBEMUTATÓK |
KERETEK |
FELKÉSZÜLÉSI KÖRKÉP |
22. IZLAND (–1)
A Gera Zoltánékkal azonos Eb-csoportban szereplő izlandiak egy helyet visszaestek, éppen a magyar válogatott előzte meg őket. A Lars Lagerbäck és Heimir Hallgrímsson által irányított csapat a legutóbbi tíz mérkőzéséből hetet elveszített, az előző háromból azonban kettőt megnyert – Görögországot és Liechtensteint győzte le.
21. MAGYARORSZÁG (+1)
A magyar nemzeti csapat egy helyet javított, és feljött a 21. pozícióba. Válogatottunk 2014 novembere óta csak kétszer kapott ki – a görögöktől és a németektől –, és ha az Európa-bajnokságon is képes azt a teljesítményt nyújtani, amivel kiharcolta a részvétel jogát, akkor lehet esélye továbbjutni a csoportból.
20. ROMÁNIA (–2)
Május végén megszakadt a románok csaknem két éven át tartó veretlenségi sorozata, az Eb-t megelőző felkészülési meccseken változó eredményeket értek el. Ikszeltek a Kongói Demokratikus Köztársasággal, kikaptak Ukrajnától, viszont megverték Grúziát, amely néhány nappal később idegenben múlta felül a spanyolokat.
19. ÍRORSZÁG (–)
Az írek felkészülése nem sikerült jól, hiszen a szlovákokkal és a hollandokkal döntetlent játszottak, a fehéroroszoktól kikaptak – legutóbb a svájciakat verték meg még márciusban. Ennek ellenére a rutinos játékosokat, mint például Shay Givent és Robbie Keane-t is soraiban tudó együttes nem csúszott hátrébb listánkon.
18. WALES (+2)
A walesiek viszont javítottak két helyet, holott az előző négy mérkőzésükből hármat (Hollandia, Ukrajna, Svédország) elveszítettek. A Gareth Bale és Aaron Ramsey nevével fémjelzett brit csapatnak össze kell kapnia magát a rajtig, ha szeretné túlélni a csoportkört.
17. SZLOVÁKIA (–)
A szlovákok bizakodva várhatják az Eb-t, hiszen 2015 októbere óta nem szenvedtek vereséget, azóta a nyolc meccsükből ötször győztek, háromszor döntetlenre végeztek. A spanyolokat legyőző grúzok mellett Szlovákia szolgáltatta a májusi-júniusi felkészülési mérkőzések legnagyobb meglepetését – Marek Hamsíkék 3–1-re megverték a németeket Augsburgban.
16. CSEHORSZÁG (–)
A csehek változatlanul a 16. helyen állnak, Pavel Vrba csapata vegyes eredményeket mutatott fel a kontinenstorna előtt előtt. A máltaiakat kitömte (6–0), aztán a válogatottban több mint két év után betaláló Tomás Rosicky góljának is köszönhetően az oroszokat is legyőzte (2–1), az Eb-főpróbán azonban kikapott Dél-Koreától (1–2), amelynek előtte a spanyolok hatot rámoltak be.
15. UKRAJNA (–1)
Az ukránok visszaestek egy helyet, pedig az Eb-selejtezőben a spanyoloktól elszenvedett vereség óta szárnyalnak. A szlovénokkal szemben sikerrel vett pótselejtezőt követően legyőzték Ciprust, Walest, Romániát és Albániát is, de az Európa-bajnokságon a csoportmeccsek során (a németek, a lengyelek és az északírek ellen) vélhetően nehezebb feladat vár rájuk.
14. OROSZORSZÁG (–2)
Az oroszok az idén nem muzsikálnak jól, a jelentősebb játékerőt képviselő csapatokat nem tudták megverni. A Litvánia elleni győzelmet (3–0) a Franciaországtól (2–4) és a Csehországtól (1–2) elszenvedett vereség, valamint a Szerbia elleni döntetlen (1–1) követte. A szbornaja helyzetét nehezíti, hogy alapemberei közül Alan Dzagojev és Igor Gyenyiszov is kidőlt a sorból, sérülés miatt mindketten lemaradnak az Eb-ről.
13. SVÉDORSZÁG (+2)
A Zlatan Ibrahimovicot is soraiban tudó svédek sikeres főpróbát tartottak, hiszen három góllal megverték Walest, előtte azonban sorozatban három meccsen nyeretlenek maradtak. A másik oldalról megközelítve a történteket: a skandinávok a legutóbbi tíz mérkőzésükből csak egyet veszítettek el – előre is léptek két helyet ranglistánkon.
12. TÖRÖKORSZÁG (+1)
Azt túlzás lenne állítani, hogy a törökök az utóbbi hónapokban mutatott játékukkal alapjaiban változtatták meg a világ labdarúgását, az eredmények ugyanakkor magukért beszélnek. Fatih Terim együttese a 2014 novembere óta lejátszott 16 mérkőzéséből csak egyet veszített el, az angolok otthonában nem szégyen kikapni. Ebben az időszakban a „félholdasok” csupán kilenc gólt kaptak, a védelmükben tehát bízhatnak az Eb-n.
11. SVÁJC (–)
A svájciak sem a legjobb előjelekkel várják az Európa-bajnokságot, a legutóbbi hat meccsük után négyszer vesztesen hagyták el a pályát. Az idei mérlegben három vereség és a Moldovával szemben aratott 2–1-es győzelem szerepel. A csoportbeosztással ugyanakkor szerencséjük van a svájciaknak, Románia és Albánia legyőzése nem ígérkezik megoldhatatlan feladatnak.
10. AUSZTRIA (–)
Első Európa-bajnoki ellenfelünk 2015 második felében sorozatban öt győzelmet aratott, utána azonban megtört a lendülete, és a remek szériát követő öt mérkőzéséből hármat is elveszített. Az osztrákok ebben a naptári évben Albániát (2–1) és Máltát (2–1) győzték le, ettől a két eredménytől az Eb-riválisok aligha rettennek meg.
9. HORVÁTORSZÁG (–1)
A horvátok önbizalom-növelő, „felhozó meccsekkel” készültek az Eb-re, Moldovát (1–0) és San Marinót (10–0) is legyőzték, míg az Irán elleni találkozójuk elmaradt. Ante Cacic irányításával déli szomszédaink a hét meccsükből hatot megnyertek, a Groupama Arénában viszont be kellett érniük a döntetlennel (1–1).
8. LENGYELORSZÁG (+1)
A lengyelek javítottak egy helyet, pedig legutóbbi két felkészülési mérkőzésükön csalódást keltően szerepeltek: kikaptak a hollandoktól (1–2) és ikszeltek a litvánokkal (0–0). Előtte azonban 18 mérkőzésükön csak egyszer maradtak alul – a németek elleni idegenbeli vereség megbocsáthatónak számít –, valószínűleg ennek a menetelésnek köszönhető, hogy feljöttek erősorrendünk nyolcadik helyére.
7. PORTUGÁLIA (–)
Harmadik Eb-ellenfelünk helyezése nem változott, Cristiano Ronaldóék maradtak a hetedikek. A portugálok az idei öt meccsükből hármat nyertek meg, Bulgáriától (0–1) és Angliától (0–1) kikaptak. Az Eb előtti utolsó előkészületi találkozón szemet gyönyörködtető gólokkal verték meg az észteket (7–0). Érdekesség, hogy a csapat 2014 júniusa óta nem játszott döntetlent, 21 mérkőzésen át nyúló „ikszmentes” sorozatnál jár.
6. OLASZORSZÁG (–)
A májusi két felkészülési meccsét (Skócia 1–0, Finnország 2–0) kapott gól nélkül megnyerő olasz válogatott pozíciója sem változott, de az biztos, hogy a taljánok várták már erősebb csapattal is az Eb-t. A kontinenstorna után Antonio Conte szövetségi kapitány távozik posztjáról – a Chelsea menedzsereként folytatja edzői pályafutását –, vélhetően szeretne sikeres szerepléssel búcsúzni.
5. BELGIUM (–)
Már a 2014-es világbajnokság előtt is a titkos favoritok között tartották számon a belgákat, akik Brazíliában a legjobb nyolc között estek ki. A Premier League-sztárokkal teletűzdelt csapat a legutóbbi négy mérkőzésén nem nyújtott imponáló teljesítményt, ám az áttörés lehetősége ott lakozik az együttesben.
4. SPANYOLORSZÁG (–1)
A címvédő spanyolok még mindig az Európa-bajnoki cím első számú várományosai közé sorolandók, de talán már nem a legfőbb esélyesnek számítanak. Vicente del Bosque csapatának a Dél-Korea elleni felkészülési meccsen minden összejött (6–1), a grúzok ellen viszont semmi sem (0–1), a valós játékerejük valahol a kettő között félúton lehet. Sergio Ramosék bízhatnak benne, hogy a sikertelen főpróbát sikeres előadás követi.
3. ANGLIA (+1)
Az angolok megelőzték a spanyolokat, és feljöttek a dobogóra, többek között annak köszönhetően, hogy a legutóbbi fél évben a franciákat (2–0), a németeket (3–2) és a portugálokat (1–0) is legyőzték. Az angol csapat védelme sebezhetőnek tűnik, ám a támadósorban Harry Kane és Jamie Vardy személyében kirobbanó formában lévő futballisták várnak bevetésre.
2. FRANCIAORSZÁG (–)
A franciák nagyon előkelő helyet foglalnak el erősorrendünkben, ebben valószínűleg az is szerepet játszik, hogy házigazdaként vehetnek részt a pénteken kezdődő Európa-bajnokságon. Az angolokhoz hasonlóan a gallok hátsó alakzata sem életbiztosítás, de ha a gólszerzésért felelős futballisták az Eb-n is olyan hatékonyak lesznek, mint a legutóbbi négy felkészülési meccsen – amelyeken összesen 13-szor vették be az ellenfelek kapuját –, akkor a francia szurkolók joggal bizakodhatnak. A kerettagok közül Anthony Martial (Manchester United), Olivier Giroud (Arsenal), Antoine Griezmann (Atlético Madrid) és Dimitri Payet (West Ham United) is házi gólkirályi címet szerzett klubcsapatában a legutóbbi bajnoki idényben.
1. NÉMETORSZÁG (–)
Utolsóként szavazó kollégánk sorrendjének leadását megelőzően a németek még a második helyen álltak, de aztán egy ponttal megelőzték a franciákat, és ranglistánk élén végeztek. A regnáló világbajnok az előző öt mérkőzéséből hármat elveszített, és a mieink elleni felkészülési meccsen is látszott, hogy – bár tartalékolt az erejével – jelenleg nincs csúcsformában. Az Európa-bajnokságon azonban semmit nem jelent, hogy a csapat milyen előjelekkel várta a tornát, a nationalelf játékosai az Eb-n már maximális fordulatszámon pörögnek.
Szurkolj élőben az Eb-n! www.pegazus.hu
A-CSOPORT | |||
Június 10. | 21.00 | Franciaország–Románia | Saint-Denis, Stade de France |
Június 11. | 15.00 | Albánia–Svájc | Lens, Stade Bollaert-Delelis |
Június 15. | 18.00 | Románia–Svájc | Párizs, Parc des Princes |
Június 15. | 21.00 | Franciaország–Albánia | Marseille, Stade Vélodrome |
Június 19. | 21.00 | Románia–Albánia | Lyon, Stade des Lumières |
Június 19. | 21.00 | Svájc–Franciaország | Lille, Stade Pierre-Mauroy |
B-CSOPORT | |||
Június 11. | 18.00 | Wales–Szlovákia | Bordeaux, Matmut Atlantique |
Június 11. | 21.00 | Anglia–Oroszország | Marseille, Stade Vélodrome |
Június 15. | 15.00 | Oroszország–Szlovákia | Lille, Stade Pierre-Mauroy |
Június 16. | 15.00 | Anglia–Wales | Lens, Stade Bollaert-Delelis |
Június 20. | 21.00 | Oroszország–Wales | Toulouse, Városi Stadion |
Június 20. | 21.00 | Szlovákia–Anglia | Saint-Étienne, Stade Geoffroy-Guichard |
C-CSOPORT | |||
Június 12. | 18.00 | Lengyelország–Észak-Írország | Nizza, Allianz Riviera |
Június 12. | 21.00 | Németország–Ukrajna | Lille, Stade Pierre-Mauroy |
Június 16. | 18.00 | Ukrajna–Észak-Írország | Lyon, Stade des Lumières |
Június 16. | 21.00 | Németország–Lengyelország | Saint-Denis, Stade de France |
Június 21. | 18.00 | Ukrajna–Lengyelország | Marseille, Stade Vélodrome |
Június 21. | 18.00 | Észak-Írország–Németország | Párizs, Parc des Princes |
D-CSOPORT | |||
Június 12. | 15.00 | Törökország–Horvátország | Párizs, Parc des Princes |
Június 13. | 15.00 | Spanyolország–Csehország | Toulouse, Városi Stadion |
Június 17. | 18.00 | Csehország–Horvátország | Saint-Étienne, Stade Geoffroy-Guichard |
Június 17. | 21.00 | Spanyolország–Törökország | Nizza, Allianz Riviera |
Június 21. | 21.00 | Csehország–Törökország | Lens, Stade Bollaert-Delelis |
Június 21. | 21.00 | Horvátország–Spanyolország | Bordeaux, Matmut Atlantique |
E-CSOPORT | |||
Június 13. | 18.00 | Írország–Svédország | Saint-Denis, Stade de France |
Június 13. | 21.00 | Belgium–Olaszország | Lyon, Stade des Lumières |
Június 17. | 15.00 | Olaszország–Svédország | Toulouse, Városi Stadion |
Június 18. | 15.00 | Belgium–Írország | Bordeaux, Matmut Atlantique |
Június 22. | 21.00 | Olaszország–Írország | Lille, Stade Pierre-Mauroy |
Június 22. | 21.00 | Svédország–Belgium | Nizza, Allianz Riviera |
F-CSOPORT | |||
Június 14. | 18.00 | Ausztria–MAGYARORSZÁG | Bordeaux, Matmut Atlantique |
Június 14. | 21.00 | Portugália–Izland | Saint-Étienne, Stade Geoffroy-Guichard |
Június 18. | 18.00 | Izland–MAGYARORSZÁG | Marseille, Stade Vélodrome |
Június 18. | 21.00 | Portugália–Ausztria | Párizs, Parc des Princes |
Június 22. | 18.00 | Izland–Ausztria | Saint-Denis, Stade de France |
Június 22. | 18.00 | MAGYARORSZÁG–Portugália | Lyon, Stade des Lumières |
NYOLCADDÖNTŐ | |||
Június 25. | 15.00 | A2–C2 | Saint-Étienne, Stade Geoffroy-Guichard |
Június 25. | 18.00 | B1–A/C/D3 | Párizs, Parc des Princes |
Június 25. | 21.00 | D1–B/E/F3 | Lens, Stade Bollaert-Delelis |
Június 26. | 15.00 | A1–C/D/E3 | Lyon, Stade des Lumières |
Június 26. | 18.00 | C1–A/B/F/3 | Lille, Stade Pierre-Mauroy |
Június 26. | 21.00 | F1–E2 | Toulouse, Városi Stadion |
Június 27. | 18.00 | E1–D2 | Saint-Denis, Stade de France |
Június 27. | 21.00 | B2–F2 | Nizza, Allianz Riviera |
NEGYEDDÖNTŐ | |||
Június 30. | 21.00 | A2/C2–D1/BEF3 | Marseille, Stade Vélodrome |
Július 1. | 21.00 | B1/ACD3–F1/E2 | Lille, Stade Pierre-Mauroy |
Július 2. | 21.00 | C1/ABF3–E1/D2 | Bordeaux, Matmut Atlantique |
Július 3. | 21.00 | A1/CDE3–B2/F2 | Saint-Denis, Stade de France |
ELŐDÖNTŐ | |||
Július 6. | 21.00 | 1. negyeddöntő győztese– 2. negyeddöntő győztese | Lyon, Stade des Lumières |
Július 7. | 21.00 | 3. negyeddöntő győztese– 4. negyeddöntő győztese | Marseille, Stade Vélodrome |
DÖNTŐ | |||
Július 10. | 21.00 | 1. elődöntő győztese– 2. elődöntő győztese | Saint-Denis, Stade de France |