Történelemóra 1. avagy Mit fejlődtünk 6 év alatt?

Vágólapra másolva!
2014.08.25. 08:08
Címkék
Az alábbiakban Popovics Sándor Hollandiában élő magyar futballszakemberrel 6 évvel ezelőtt készült riportot tesszük közzé. Forrás: Vas Népe 2008-5-24 A...

Az alábbiakban Popovics Sándor Hollandiában élő magyar futballszakemberrel 6 évvel ezelőtt készült riportot tesszük közzé.Az alábbiakban Popovics Sándor Hollandiában élő magyar futballszakemberrel 6 évvel ezelőtt készült riportot tesszük közzé.

Forrás: Vas Népe2008-5-24

A 69 esztendõs (szerk: a cikk 2008-ban készült)Popovics Sándor igazán attraktív ember. A Keszthelyen született tréner idejének nagy részét részét Hollandiában tölti, ám a közelmúltban egy héten keresztül az Illés Akadémia vendége volt. A tavaly június 30-ig még a NAC Breda utánpótlás-igazgatójaként öt éven át dolgozó szakember Szombathelyen tartott labdás bemutatót a fiataloknak és megismerkedett az Akadémia felépítésével is. Popovicsról érdemes tudni, hogy régebbrõl datálódik vasi kötõdése, hiszen az 1957/58-as szezonban egy fél szezont lehúzottt a Haladás tartalékcsapatában is. Szombathelyen kívül Újpesten játszott, majd Svájcban az FC Zürichben futballozott, késõbb megfordult Németországban, Hollandiában pedig a Sparta Rotterdam, az FC Zaanstreek és az Alkmaar együttesét erõsítette. Edzõként Belgiumban két, míg Hollandiában nyolc együttesnél is edzõsködött. Hazánkban irányította az MTK-t, ezt megelõzõen pedig a ma már a Chelseanél dolgozóHenk Ten Cate segítõje volt a kék-fehér klubnál. Sok edzõvel ellentétben Popovicsnak meglehetõsen markáns véleménye van hazánk labdarúgásáról.

-Nem hálás dolog manapság a magyar futballban dolgozni, véleményem szerint a hanyatlás már az 1954-ben Bernben elveszített VB-döntõ óta tart – jelzi Popovics Sándor. – Elkezdtük kopírozni a külföldi labdarúgást, de abból is azokat a dolgokat vettük át amit nem kellett volna. Labda nélkül futtatjuk a játékosokat, miközben a bõrgolyó a szertárban pihen, ahelyett, hogy ápolnánk a magyaros hagyományokat. A hollandok labdarugasa viszont akkor kezdett feljönni, amikor megtanulták azt amit mi elfelejtettünk, azaz a tréningeken mindig ott volt a labda. Nem volt stílusuk, nem volt futballkultúrájuk,mégis hatalmasat fejlõdtek – a magyar futball által. Nem elég ha valaki atlétikusan a topon van, hasznos ha a labdával is jó barátságban van. Ezért is üde színfolt az Illés Akadémia, hiszen bízhatunk bent, hogy itt valóban jó képzést kapnak a fiatalok. Nem vagyunk egy súlycsoportban a nyugati klubokkal, de valami legalábbelkezdõdött. Jómagam egyébként 1994óta állok kapcsolatban az MTK-val, mégVárszegi Gábor hívott meg, hogy az utánpótlás-edzõknek tartsak tanfolyamot. Õ egyébként a holland stílus rajongója és megkért, hogy elsõsorban az utánpótlás-csapatoknál a németalföldi stílust vezessem be. A Hungária körúti idõszakból van az ismeretségemIllés Bélával ésHalmai Gáborral is. Az idõközben beindult agárdi Sándor Károly Akadémiát is ellátom tanácsaimmal, úgyhogy képben vagyok a magyar labdarúgást illetõen. Hollandiában egyébként már nem igazán divat a futballakadémia, többek között azért sem, mert ha mondjuk a PSV hoz leigazol egy tehetséges fiatalt Brazíliából, akkor köteles a szülõket is vele együtt Európába hozni és lakást, állást biztosítani számukra.Ez pedig már megterheli a büdzsét. De rájöttek arra is, hogy nem tesz jót egy fiatal srácnak, ha korán elszakad a szülõi háztól. Érdekes például, hogy a PSV Eindhoven és az Ajax költségvetése körülbelül 65-65 millió euro, míg a Tottenham Hotspursé 260 millió euro. Ennek ellenére a PSV kiverte az UEFA-kupából a Tottenhamet, azaz nem minden a pénz. Mindezek ellenére úgy látom, hogy Hollandia olyan mértékben le van maradva Angliától, mint Magyarország Hollandiától. Csak, hogy érzékeltessem lemaradásunkat Hollandiától, elmesélek egy példát. A Heerenven csapatát szinte az összes jelentõsebb városi vállalt támogatja, jelenleg is 120 cég áll sorban csak azért, hogy az együttes szponzora lehessen! Németalföldön a klubok költségvetésük 10 százalékát kötelesek az utánpótlás-nevelésre fordítani. Ráadásul az egyesületek az utánpótlás-szakosztályokat – hasonlóan egy szállodához – csillagokkal osztályozzák, így mindenki tudja, hogy mire számíthat.Raádásul négy évente a ifi szakosztályoknak újra meg kell kérniük a licencet, ami persze szigorú feltételekhez van kötve. Hollandiában a tömegbázis a siker alapja!

-Bár jól hangzik, hogy az MTK utánpótlás csapatai sorra nyerik a bajnokságokat és tele vannak velük a korosztályos válogatottak, mégis azt mondom, hogy ez nem szolgálja a fejlõdésüket – folytatta immáron kizárólag hazai vizeken Popovics Sándor – A játékosok nincsenek rákényszerítve arra, hogy megszakadjanak a meccseken, nem tudnak igazán felnõni a feladathoz, hiszen nincsenek megfelelõ ellenfeleik. Ez természetesen nem az MTK hibája. Ha egy jó védõt akarsz nevelni akkor jó csatár ellen kellene játszania és fordítva! Egy utánpótlásedzõnek az legyen a dicsõség,ha egy tehetséges fiatalt felad a felnõtt csapathoz, ne pedig ha sorra nyeri a korosztályos bajnoki címeket. Az eredménycentrikusság a legnagyobb hiba ami egy ifi szakosztálynál elõfordulhat. Az a fontos, hogy a srácokból hozzuk ki a maximumot és évente két-három játékos kerüljön fel az elsõ csapat keretébe. Akkor lesz újra egészséges a magyar foci, ha egy tatabányai gyerek Tatabányán, egy pécsi Pécsett válik jó futballistává. Az MLSZ helyében én Magyarországra hoznék 16 hollandiai utánpótlásedzõt, és a szövetség költségén kihelyezném õket valamennyi NB I-es csapathoz. Három-négy évig hagynám õket dolgozni, higgyék el, meglenne az eredménye. Amíg az angol másodosztályban kispados játékosok válogatottak lehetnek Magyarországon addig viszont nincs remény a felemelkedésre. Nem irigylemErwin Koemant, hiszen nehéz feladat elõtt áll. Õ egyébként az új generáció egyik legtehetségesebb képviselõje Hollandiában, intelligens és tanulni vágyó tréner. Örülhet, hogy nem tud még magyarul, hiszen néha bizony kiesne az újság a kezébõl, olyanokat írnak... A jelenlegi VB-selejtezõ csoportból egyébként még Hollandia sem mehetne biztosra, így mindenki gondolhatja, hogy Magyarországnak mennyi esélye van az elsõ hely megszerzésére. Egy ország labdarúgását csak következetes, tervszerû munkával és türelemmel lehet felépíteni.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik