Viktor Tyihonov az orosz kispad mögött ez önmagában garancia a vasfegyelemre, no meg arra, hogy bármikor történhet valami váratlan a világversenyt 1993 óta nem nyerő szbornajánál.
Természetesen már történt is, a 74. életévében járó, világhírű szakember ugyanis a csapatba, sőt mindjárt az első sorba állította Alekszandr Ovecskint, minden idők talán legnagyobb tehetségét. (1990-ben egy 19 esztendős újoncot küldött harcba a vb-n, aki összesen hat pontig jutott, és úgy hívták: Pavel Bure.) Igaz, a 18 éves Ovecskin nem ismeretlen hokiberkekben, mást ne mondjunk, két éve játszik már az orosz elitligában szereplő Dinamo Moszkvánál, de talán ennél is érdekesebb mindaz, amit a juniorversenyeken művelt: hősünk junior-világbajnoknak vallhatja magát, tavalyelőtt nyolc korosztályos eseményen 14 gólt szerzett, egy évvel később meg kilenccel többet. Azt mondják, zseni lesz, korszakos zseni. És hogy nem rezel be a fontos pillanatokban, az már most kiderült, hiszen élete első felnőtt-világbajnokságán egy-egy góllal, illetve gólpasszal segítette csapatát, amely végül 6–2-es csapást mért a dán válogatottra a csehországi világbajnokság második játéknapján.
Alekszandr Ovecskin egy-egy góllal, illetve gólpasszal segítette gyôzelemre az orosz válogatottat
Az Ovecskinnél nem sokkal idősebb, az NHL-ben társgólkirályi címet szerző, 21 esztendős Ilja Kovalcsuk ugyanakkor nem ütött gólt, jóllehet messze ő volt az oroszok legaktívabb játékosa, összesen hatszor vette tűz alá a dán kaput. Persze az is előfordult, hogy nem a hálót, hanem a kapust találták el a nagy kedvvel játszó Tyihonov-fiúk, az egyik ilyen esetnél éppen Jan Jensen fejvédője ment tropára – de tényleg, a korong ugyanis átütött a maszkon (!), a vérző fejű kapust le is kellett cserélni, súlyos sérülés szerencsére nem történt. Az orosz válogatotthoz kapcsolódó hír még, hogy marihuána nyomaira bukkantak Szergej Zinovjev szervezetében; Tyihonov mester gondolkodás nélkül haza is zavarta. No, de vissza a vasárnapi eseményekhez! A franciák a második meccsükön is túl vannak, és ezután megállapítható: nem valami fejlődőképesek, hisz mind a kétszer 6–0-s vereségbe szaladtak bele. Ezúttal a svájciak végezték el a "hóhérmunkát", különösen Ivo Rüthemann, aki káprázatos teljesítményt nyújtva mind a hat gólban benne volt (két gól, négy gólpassz)! A francia együttes, amelyben egyébként Cristobal Huet személyében NHL-es kapus véd, lélekben már készülhet a kiesés elleni harcra – de előbb még kénytelen kiállni a címvédő kanadaiak ellen…
Szavazás
---- "Egyszerűen szétkorcsolyáztak minket, és túl sokszor adtuk el a korongot" – állapította meg keserűen Peter Laviolette, az amerikai válogatott szövetségi kapitánya, miután fiai a szombat esti rangadón 4–2-re kikaptak a finnektől. Van miért dühöngenie, elvégre 18 (!) NHL-játékosból gyúrhatta össze csapatát, amely jól kezdett ugyan, hiszen két helyzetből két gólt szerzett, ám a második harmadtól teljesen alárendelt szerepet játszott az Antti Laaksonen és Lasse Pirjeta vezette (utóbbi két hálószaggató gólt ütött előbbi átadásából), ötletes finn válogatottal szemben. A tengerentúliaknak muszáj lesz összekapniuk magukat, hogy feledtessék a csúfos tavalyi szereplésüket (a 13. helyen végeztek!), jóllehet egyáltalán nem biztos, hogy hétfőn máris sikerül javítaniuk – a szlovákok várnak rájuk. ---- Csoportkör
C-csoport:Oroszország–Dánia 6–2 (2–0, 2–2, 2–0). Gólszerző: Jasin (11:58, Proskin), Baskirov (18:25, Antyipov), Szkugarjev (29:07 – emberelőny, Guszkov), Szusinszkij (36:32, Kalinyin), Ovecskin (42:51, Szusinszkij, Juskevics), Prokopjev (57:57 – ee., Tverdovszkij, Ovecskin), ill. Staal (25:35 – ee., F. Nielsen), Green (37:45, J. Nielsen). Kapusok: Szokolov 18 védés/20 lövés, ill. J. Jensen 16/21, 43:28-tól Hirsch 6/7. A csoport állása: 1. Oroszország 2 pont (6–2), 2. Svédország 2 (5–1), 3. Japán 0, 4. Dánia 0 (3–11)
D-csoport: Svájc–Franciaország 6–0 (0–0, 4–0, 2–0). G: Rüthemann (24:52 – ee., Seger, Ambuhl; 44:08, Forster), Forster (27:48 – ee., Ziegler, Rüthemann), Ziegler (30:43 – ee., Rüthemann; 46:11 – ee., Seger, Rüthemann), Keller (34:07, Rüthemann). K: Gerber 20/20, ill. Huet 35/41, 46:11-től Lhenry 1/1. 1. Ausztria (6–0) és Svájc (6–0) 2-2, 3. Kanada 0, 4. Franciaország 0 (0–12)
A hétfői program: Németország– Lettország (A-csoport, 16.15), Finnország–Ukrajna (B, 16.15), Csehország–Kazahsztán (A, 20.15), Szlovákia–Egyesült Államok (B, 20.15)