Még néhány évvel ezelőtt nem volt realitása annak, hogy a magyar jégkorong-válogatott egyetlen lépésre kerüljön az ökarikás játékoktól, ám a mieink elmúlt esztendőkben tapasztalt rohamos fejlődése megváltoztatta az évtizedeken keresztül bebetonozódott erőviszonyokat.
A magyar hokit már nemzetközi szinten is egyre előkelőbb helyen jegyzik, aminek ékes bizonyítéka, hogy a háromlépcsős selejtező első állomását ezúttal kihagyhatta a válogatott, kiemeltként csak a csütörtökön kezdődő második fordulóban kell pályára lépnie. Ettől függetlenül nem lehet azt mondani, hogy a négycsapatos norvégiai tornának a magyar együttes lenne az első számú esélyese, hiszen a papíron gyengébbnek tartott kínai és szerb-montenegrói csapat mellett a házigazda norvég válogatott ellen lépnek pályára Pat Cortina játékosai, s bizony ez utóbbi összecsapás - ráadásul idegenben - rendkívül nehéznek ígérkezik. Csak emlékeztetőül: az elmúlt években a két csapat egymás ellen vívott tétmérkőzései tökéletesen kiegyenlített képet mutatnak, a 2002-es vb-n 3-1-re a mieink nyertek, a 2004-es vb-n 6-4-re a norvégok, most szeptemberben az Eurotour-sorozat keretében pedig 2-2-es döntetlen született. Ha csak ezt nézzük, legalább ötvenszázalékos eséllyel lép pályára a magyar válogatott Stavangerben - feltéve, ha az első két mérkőzésen igazolódik a papírforma, azaz a szerbeket és a kínaiakat is legyőzik a mieink -, ám arról sem szabad megfeledkezni, hogy betegségek és sérülések miatt korántsem a legerősebb összeállításban utazott el a csapat az ötkarikás selejtezőre.
Szuper Leventén sok múlhat majd a norvégiai olimpiai selejtezôn (Fotó: Meggyesi Bálint)
- Csakugyan kellemetlen helyzetben vagyunk a sérültek miatt - panaszkodott Pat Cortina. - Két vezéregyéniség, Ocskay és Kangyal nem lehet velünk, Svasznek megbízhatósága, munkabírása is hiányzik majd. Védő poszton összesen hét játékossal vágunk neki a tornának, ebből két hokisnak nincs megfelelő rutinja nemzetközi szinten, ami például a Norvégia elleni bravúrhoz kellene. Nem titok, ki is mondom a nevüket, Szunáról és Lencsésről van szó, ők azonban szerencsére szerényen és alázatosan állnak a válogatottsághoz, tisztában vannak vele, hogy még fejlődniük kell, és sértődés helyett azt tűzték ki célul, hogy azt a négy-öt percet, amit a norvégok ellen kapnak, maximálisan kihasználják, és megoldják feladatukat, úgy, ahogyan elvárom tőlük. Nincs idő a nyafogásra, ha kellene, hat védővel is nekivágnánk a tornának. - Kapusposzton viszont kellemes gondokkal küzd. - Igen, jelenleg két első számú kapusunk van, Budai és Szuper személyében, ez, hangsúlyozom, csak ábécérend. Ne is kérdezze, ki lesz kettejük közül a "number one", ez majd a helyszínen dől el. Az azonban biztos, hogy mindketten rengeteg lehetőséghez jutnak majd a három mérkőzésen. - A fentiek ismeretében milyen esélyekkel vághatunk neki a stavangeri kalandnak? - Mindenki csak Norvégiáról beszél, de ne feledjük, először Szerbia-Montenegrón és Kínán is át kell magunkat hámoznunk, és senkit sem szabad lebecsülni. Azért reméljük, hogy vasárnap, a norvég-magyar meccsen dől el a továbbjutás sorsa. A norvég remek együttes, a hazai pálya előnyét is élvezi, úgyhogy az esélyeinket kevesebb mint ötven százalékra becsülném. Viszont egyetlen meccsről van szó, és bármi megtörténhet. Remek kapusaink vannak, csatáraink is bármikor képesek gólt szerezni, úgyhogy legyünk optimisták! Tudja mit, módosítok, legyen ötven-ötven százalék az esély. - Ha a magyar csapat jutna tovább, februárban az olimpiai selejtező második fordulójában Svájc, Dánia és Japán lenne az ellenfél. Ha viszont nem, akkor ugyanabban az időben Magyarország a német, kanadai és szlovák válogatottat fogadhatná egy szupertorna keretében. Melyiket szeretné inkább? - Számunkra a debreceni divízió egyes vébé az évad legfontosabb eseménye. Hogy erre februárban egy svájci olimpiai selejte zőtornával vagy egy hazai szupertornával készülünk, az szakmailag szinte teljesen mindegy, a lényeg, hogy erősebb ellenfelekkel játszhatunk. Persze marketing- és anyagi szempontból jobb lenne a hazai rendezésű szupertorna, de ezzel foglalkozni nem az én dolgom. Az én feladatom, hogy a magyar válogatottból kihozzam a maximumot, hogy feltörekvő hokinemzetként megőrizzük az utóbbi években kivívott tekintélyünket. A feladatunk tehát nem az, hogy most mindenáron megverjük a norvégokat, hanem hogy napról napra, év adról évadra jobbá váljon a magyar hoki. Az eredmények meg majd jönnek maguktól.
Az olimpiai selejtező F-csoportjának programja November 11.: Magyarország- Szerbia-Montenegró (15), Norvégia-Kína (18.30). November 12.: Magyarország-Kína (15), Norvégia-Szerbia-Montenegró (18.30). November 13.: szünnap. November 14.: Kína-Szerbia-Montenegró (13), Norvégia- Magyarország (17)