NHL: egyre fogy a remény

Vágólapra másolva!
2005.02.03. 10:00
Címkék
Ha az észak-amerikai profi hokiliga, az NHL játékosainak sztrájkja pár napon belül nem ér véget, már biztosra vehető, hogy a nagy amerikai sportok történetében először marad majd el egy teljes szezon bérvita miatt.

Ennek az áldatlan helyzetnek az elkerülésére a játékos-szakszervezet (NHLPA) és a Liga képviselői az eddigi szórványos tárgyalgatások helyett szoros napirenddel készülnek: naponta tárgyalóasztalhoz ülnek, ameddig meg nem születik a megegyezés, vagy keresztet nem vethetnek az egész idényre.

Egyelőre az utóbbi forgatókönyv a valószínűbb: a szerdai etapon hiába javasoltak a csapattulajdonosok képviselői az eddigi alacsony és szigorú fizetési sapka (azaz a játékosfizetésekre fordítható maximális összeg) helyett, hogy a csapatok bérköltsége a 32-42 millió dolláros sávba essen. Ez ugyan azt jelentette volna, hogy a játékosok mindenképpen elég jó pénzt kapnak, raádásul a Liga a jelenleg 350 ezer dolláros minimálbért is megemelte volna, de az NHLPA továbbra sem fogadja el, hogy nem szökhetnek akármilyen magasra az egyes hokisok fizetései.

Némileg érthető a felháborodásuk: a 42 millió dolláros küszöbbe a tulajdonosok ugyanis a játékosoknak juttatott bónuszokat is beleszámolták (aláírási pénz, gólpénz és társai), ezeket leszámítva pedig visszajutunk a kb. 35 milliós fizetési sapkához, amelyről a szakszervezet hallani sem akar. Ez sem meglepő: az utolsó, 2003-2004-es szezonban a csapatok háromnegyede többet fizetett ennél a játékosainak. A Liga ráadásul javaslatába foglalta a fizetések egyszeri, 24 százalékos csökkentését is, amit az NHLPA ugyan már felajánlott egyszer, de azzal a feltétellel, hogy fizetési sapka viszont nem lesz.

A két fél persze másképp értelmezi a történteket: Bill Daly, az NHL alelnöke szerint rengeteg engedményt tettek, kiszélesítették az ajánlatukat, és kinyilvánították kompromisszumra való hajlamukat. Az NHLPA második embere, Ted Saskin szerint viszont ez az ajánlat semmivel nem jobb a korábbiaknál, úgyhogy az, hogy nagy csinnadrattával újra elővezették, nem azt mutatja, hogy a megegyezés lenne a céljuk.

A mai tárgyalási fordulóra már eljön az NHL komisszáriusa, Gary Bettman (képünkön) és az NHLPA elnöke, Bob Goodenow is - ügyvédeik társaságában. A két sportvezető - tűz és víz - egymást tartja felelősnek a kialakult helyzetért, és kérdéses, hogy személyes ellentéteiket leküzdve megállapodásra tudnak-e jutni. Goodenow a játékos-szakszervezet internetes oldalán közzétett nyilatkozata szerint az egyszeri fizetéscsökkentés ajánlatához akar visszatérni, amelyet a Liga még decemberben söpört le az asztalról azzal, hogy nem nyújt hosszútávú megoldást a problémára. Goodenow ettől függetlenül úgy tartja, ők megtették a magukét, már a Ligán a sor...

Tovább csökkenteheti a reményeket Bill Daly nyilatkozata, mely szerint tisztában vannak ugyan vele, hogy véges az idejük, ha meg akarják menteni az idei szezont, de ennél fontosabb cél, hogy sikerüljön megnyugtatóan, hosszú távra rendezni a kérdést, bármennyi időbe is kerüljön mindez.

A sztrájk 140 napja tart.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik