„Az biztos, hogy erősebbek vagyunk, mint tavaly” – közölte Jaromír Jágr. Márpedig Csehország a címvédő, aminek egyébként is megvan a romantikája, hiszen ezúttal Szlovákia lesz a házigazda...
KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!
A 2011-es – az egyszerűség kedvéért A-csoportosnak nevezett, de valójában „csak" – világbajnokság megrendezésére Magyarország is pályázott 2006-ban, de a voksolás a legelső fordulóban eldőlt, és nem a mi javunkra. A nevezését szintén beadó Finnország a szavazás előtt visszalépett (inkább a 2013-as pályázatra koncentrált, amelyet meg is nyert), mi 14, Svédország 20 szavazatot kapott, Szlovákia meg 70-et – nem utolsósorban a lobbizó köztársasági elnöknek, Ivan Gasparovicnak hála, aki amúgy a Slovan Bratislava alelnöke.
A szlovák válogatott nem áll rosszul a vb-start előtt. A Nemzetközi Jégkorongszövetség internetes fogyasztói a második legesélyesebbnek tartják Oroszország mögött az aranyéremre, és a támogatottsággal nem is lesz gond, a Fehéroroszország elleni 6–1-es edzőmeccsen is kinn voltak 9300-an Pozsonyban, az alaposan felújított Orange Arenában.
A jégen szokás szerint a nagy hetes lesz a favorit, ábécérendben Csehország, az Egyesült Államok, Finnország, Kanada, Oroszország, Svédország és Szlovákia. Mindannyiuk „népi játéka", hogy az NHL-playoffot figyeljék, hiszen azon csapatokból, amelyek hamar kiestek, lehet szemezgetni, amelyek pedig későn búcsúztak, azok játékosait lehet győzködni nagy elánnal.
A korán elvérző New York Rangersből például már meg is érkezett a szlovák válogatotthoz Marián Gáborík, aki mellett még Pavol Demitra és Jaroslav Halák is biztos csapattag az NHL-ből, és az lehet Lubomír Visnovsky és Michal Handzus is, viszont a Bostonnal a Stanley-kupa felé menetelő Zdeno Chára kimarad a buliból. Csehország is el van látva NHL-esekkel – lesz Ondrej Pavelec, Marek Zidlicky és Patrik Eliás is –, de KHL-es is van szép számmal, nem utolsósorban maga Jágr, aki az Avangard Omszk légiósa. A keret túlnyomórészt kipróbált harcosokból áll, következésképp a címvédés a cél, de legalább a dobogó.
A másik tavalyi finalista, Oroszország meg abban bízik, hogy 2011 jobb év lesz, mint 2010, amelyben nemcsak a világbajnokságot, hanem az olimpiát is elbukták. Összekötő kapocs a vezér, a New Jersey Devilsnél évtizedes szerződéssel lekötött Ilja Kovalcsuk meg a többi ász, például az otthon játszó Alekszej Morozov és Alekszandr Radulov.
Kanada vegyes, az Egyesült Államok fiatal kerettel érkezik, de nem tehetségtelenekkel; az észak-európaiak meg mindig veszélyesek, úgyhogy nagy jóstehetségre vallana, ha valaki most eltalálná az érmeseket, méghozzá sorrendben.
És akkor még nem szóltunk arról, hogy a két újonc, Ausztria és Szlovénia verekedhet a kiesés elkerüléséért Franciaországgal és Dániával: valószínűleg négyük közül kapunk majd ellenfel(ek)et jövőre a divízió 1-ben.