– Két felkészülési mérkőzést játszottak, mindkettőt megnyerték a világbajnoki riválissal szemben. Japánt 4–2-re, Norvégiát 2–1-re győzték le. Hogyan értékeli ezt a két találkozót?
– Az első mérkőzésen Japán ellen nem volt még teljes a csapatunk, így az eredményesség nem volt fontos, ettől függetlenül szükségünk volt arra a találkozóra, mert jó néhány játékosunknak, akik régebben játszottak, kellett a meccs, illetve megnéztünk éles körülmények között néhány fiatalabb hokisunkat – mondta a Nemzeti Sportnak Pat Cortina szövetségi kapitány. – A második mérkőzésen már sokkal inkább a taktikai elemeken és a csapatsruktúrán volt a hangsúly, szinte teljes kerettel álltunk ki. Összességében megkaptuk a két találkozótól azt, amire szükségünk volt a világbajnokság előtt. Nem volt egyszerű a felkészülés, ugyanis a lányok több ligából érkeztek, figyelni kell arra, hogy a klubidény után mindenki jó állapotban legyen, senkit sem szabad siettetni, mindenkit egy szintre kell hozni a torna előtt.
– A februári olimpiai selejtezőn közel került az olimpiához a csapat, ám a németek elleni mérkőzésen lemaradt a játékokról. A felkészülés elején érezhető volt még a csalódottság a lányokon?
– Nyilván nagy csalódás volt az olimpiai selejtező, minden sportoló szeme előtt az olimpiai részvétel lebeg. Ugyanakkor sajnos ez is a sport része, a lányoknak meg kellett birkózniuk a kudarccal, meg is tették. Úgy vélem, hogy a februári olimpiai selejtező pluszmotivációt is adott a csapatnak a világbajnokságra.
– A jelenlegi keretből kilenc játékos nem szerepelt még felnőtt-világbajnokságon – mennyire kell őket akár külön is felkészíteni a várható hangulatra?
– Ez is a világbajnokság egyik kihívása. Hiszek a minőségi munkában, a lányok nemkülönben, akik itt vannak, tudnak magas szinten játszani. Az újabb kihívás az, hogy képesnek kell lennünk ezt a színvonalat mindennap elérni.
![]() A magyar női jégkorong-válogatottban több játékos is az első felnőtt-világbajnokságára készül, közülük Hiezl Réka a legfiatalabb, mindössze 15 éves, június 10-én tölti be a 16. életévét. A Vasas játékosa most debütál felnőtt-világbajnokságon, de nem ez lesz az első felnőtt-világeseménye, ott volt a csapattal a februári olimpiai selejtezőn is, három mérkőzésen egy-egy gólt szerzett és asszisztot ért el. |
– Az elmúlt időszakban miben fejlődött legtöbbet a csapat?
–Ebben az idényben talán strukturálisan léptünk a legtöbbet előre, együtt érzem a keretet. A lányok megértették, miként legyünk sikeresek csapatként ezen a szinten. Emellett a egyéni képességekben és a játék olvasásában is sokat fejlődtek.
– Az elmúlt napokban a világbajnokság helyszínen készültek, belakták már a csarnokot és az öltözőt?
– Nagyon jók a körülmények, az aréna méltó egy ilyen nagy torna megrendezésére, igazi jégkorongos országról beszélhetünk. Már bejártunk az arénát, különleges élmény lesz itt játszani.
– Öt nap alatt négy mérkőzés vár az együttesre. Mennyire tartja nehéznek a sorsolást?
– A menetrend is velejárója egy ilyen szintű megméretésnek. Jól kell kezelnünk ezt is, fizikailag és mentálisan is nagy kihívás lesz a világbajnokság. Mentálisan figyelni kell az egyensúlyra, akár jó, akár rossz történik, gyorsan le kell vonni a tanulságokat, hiszen szinte azonnal újabb mérkőzés, újabb kihívás következik.
– Jégkorongban kissé szokatlan időpontban, délelőtt tizenegykor játszik a válogatott három mérkőzést is. Mennyire zavarhatja meg ez a játékosokat, kell-e rá külön készülni?
– Annyiból nem szokatlan az időpont, hogy a játékosok a klubidényben sokat edzenek délelőttönként. Próbáltunk a válogatottal is többet edzeni korai időpontokban. Kicsit tudatosabbnak kell lennünk a reggeli rutinokban, lehet, kissé több időt vesz igénybe ilyenkor az, hogy fizikailag és mentálisan készen álljunk a korai mérkőzésre. Korábban indul a nap, de erre odafigyeltünk eddig is, így nem okoz majd problémát.
Svédország, Németország, Norvégia és Japán – ennek a négy országnak a válogatottjával biztosan megmérkőznek a mieink Ceské Budejovicében a világbajnokságon. Egyik ellenfél sem ismeretlen Pat Cortina csapatának, hiszen – kiegészülve a magyar válogatottal – mind az öt együttes hasonló játékerőt képvisel. Éppen ezért világbajnokságokon és felkészülési mérkőzéseken is sokszor csapnak össze egymással valamilyen párosításban ezek a válogatottak. A 2024-es klagenfurti divízió 1/A-világbajnokságon a mieink másodikak lettek, Norvégia mögött, múlt vasárnap azonban felkészülési meccsen 2–1-re győztek az északiak ellen. Japánt is felülmúlta a Cortina-csapat március 30-án edzőmeccsen, de ebből messzemenő következtetéseket nem szabad levonni. Az ötösből kimagaslik Svédország válogatottja, amely fizikailag kemény hokit játszik, és minden esélye megvan a csoportelsőségre. A mieink legutóbb a 2023-as bramptoni vb-n találkoztak a svédekkel versenykörülmények között, akkor a rivális 6–2-re nyert. A negyedik ellenfél Németország lesz, az ellene való összecsapás azért is ígér parázs csatát, mert február elején a németek verték meg és ejtették ki drámai körülmények között a magyar válogatottat Bremerhavenben az olimpiai selejtezőtornán Luisa Welcke győztes góljával. Ezúttal nem lehet más a cél, mint visszavágni az akkori vereségért. |
– Melyik ellenféltől mit vár, mennyire emelkedik ki a csoportunkból Svédország?
– Ahogy korábban is mondtam, izgalmas kihívások előtt állunk, a svéd játékosok egytől egyig magasan képzettek, erős bajnokságokból érkeznek, a többi három csapat nagyjából azonos szinten áll, nagy feladat lesz mindenkinek a svédek elleni találkozó. A másik három együttes között apróságok dönthetnek, mint ahogy egy ilyen tornán lenni szokott, fontos szempont lesz, ki hogyan tud alkalmazkodni a menetrendhez, ki hogyan tud friss maradni, ki hogyan reagál a napi kihívásokra.
– Milyen céllal vágnak neki a tornának? Melyik csapat lehet a legnagyobb ellenfél a bennmaradásért zajló harcban?
– A legfontosabb feladatunk, hogy játsszunk négy jó mérkőzést, aztán meglátjuk, ez mire elég. Az olimpiai kvalifikációs tornán nem értük el olyan eredményt, amilyet szerettünk volna, ugyanakkor talán akkor játszottunk a legjobban, amióta én vagyok a szövetségi kapitány. Ha tartjuk azt a szintet, és még egy kicsit hozzá is tudunk tenni, nemcsak a kívánt eredménnyel távoznánk Csehországból, hanem azzal a tudattal, hogy összességében előreléptünk, jobbá váltunk. Senkinek sem kell elismételnem, milyen cél vezérel minket, mindenki tudja, de mentálisan kell erősnek lennünk és a feladatokra összpontosítanunk. Az általunk várt eredményért tenni is kell a pályán. Az első mérkőzésünkig még van egy kis idő, addig a legfontosabb feladatunk felfogni, hogy itt vagyunk, de kiélvezni is ezeket a pillanatokat. A lányok nagyszerű munkát végeztek az edzőtáborban, készen állunk a küzdelemre.
Sokat nem változott a női A-csoportos világbajnokság lebonyolítása az elmúlt évekhez képest. A világjárványhoz való kényszerű alkalmazkodás már a múlté, visszatérhetett minden a normális kerékvágásba. Az elitben ezúttal is tíz nemzet válogatottja szerepel, két ötös csoportban. Az A jelű kvintettben a világranglista első öt helyezettje mérkőzik egymással (Egyesült Államok, Kanada, Csehország, Finnország, Svájc), a B jelűben pedig az elitben szereplés jogát kivívó, de alacsonyabban rangsorolt csapatok (Svédország, Japán, Németország, Norvégia és Magyarország).
A csoportmeccseken mindegyik válogatott egyszer játszik a csoportjában lévő összes ellenféllel. Az A-csoport mind az öt válogatottja automatikusan a negyeddöntőbe jut, hozzájuk csatlakozik a B-csoport első három helyezettje, és így alakul ki a legjobb nyolc mezőnye. Innentől egyenes kieséses rendszerben játszanak a csapatok. A B-csoport utolsó két helyezettje kiesik, helyükre a divízió 1/A-világbajnokság első két helyezettje jut fel, és szerepelhet 2026-ban az elitben. Válogatottunknak tehát legalább két vetélytársát meg kell előznie ahhoz, hogy benn maradjon, ami egyben azt is jelentené, hogy Pat Cortina csapata a negyeddöntőbe jut.
Kapusok: Németh Anikó (Kárpáti Farkasok), Révész Zsuzsa (NAHA, amerikai), Takács Noémi Zoé (MAC Budapest)
Hátvédek: Baker Taylor (Brynas, svéd), Hajdu Lili (BJA), Haraszt Lorina (IOGJA), Kiss-Simon Franciska, Mayer Fruzsina (mindketten HKB), Lippai Isabel (MAC Budapest), Németh Bernadett (Almati, kazah), Odnoga Lotti (SDE, svéd),
Csatárok: Báhiczki-Tóth Boglárka (Purcell, kanadai), Dabasi Réka, Leidt Madie (mindketten HKB), Garát-Gasparics Fanni (Brynas, svéd), Hiezl Réka Effi (Vasas), Horváth Imola (Södertalje, svéd), Huszák Alexandra (MAC Budapest), Jókai-Szilágyi Kinga (Sabres, osztrák), Kreisz Emma (University of Minnesota, amerikai), Metzler Regina (Mercyhurst University, amerikai), Pázmándi Zsófia (Lindenwood University, amerikai), Polónyi Petra, Weiler Krisztina (mindketten OHA, kanadai), Seregély Míra (University of Maine, amerikai)
Április 9., szerda
A-csoport
15.00: Finnország–Egyesült Államok
19.00: Csehország–Svájc
B-csoport
11.00: Svédország–Németország
Április 10., csütörtök
A-csoport
19.00: Kanada–Finnország
B-csoport
11.00: Japán–Norvégia
15.00: Magyarország–Svédország
Április 11., péntek
A-csoport
15.00: Svájc–Kanada
19.00: Egyesült Államok–Csehország
B-csoport
11.00: Magyarország–Japán
Április 12., szombat
A-csoport
19.00: Finnország–Csehország
B-csoport
15.00: Norvégia–Németország
Április 13., vasárnap
A-csoport
19.00: Kanada–Egyesült Államok
B-csoport
11.00: Magyarország–Norvégia
15.00: Japán–Svédország
Április 14., hétfő
A-csoport
15.00: Svájc–Finnország
19.00: Csehország–Kanada
B-csoport
11.00: Magyarország–Németország
Április 15., kedd
A-csoport
19.00: Egyesült Államok–Svájc
B-csoport
11.00: Norvégia–Svédország
15.00: Németország–Japán
Április 17., csütörtök
Negyeddöntők
Április 19., szombat
Elődöntők, helyosztók
Április 20., vasárnap
Döntő, bronzmérkőzés