„Ha most a lányokkal – akik a világ legjobbjai – szemben kellene ülnöm, szégyellném magam, hogy azt mondom, csak egy számot fognak nyerni. Valószínűleg ők úgy gondolják, sokkal több számban győznek majd, és ebben azért bízhatunk is. De előírni, hogy ezt kötelezően szállítaniuk is kell, az nagy nehézséget jelentene nekik” – jelentette ki Baráth Etele, aki a férfi kajakosoktól kellemes meglepetést, dobogós helyezést vár. Szerinte az érmek számában megfogalmazott cél reális, „inkább lefelé tendál, az eredmények lehetnek ennél jobbak”. Szerinte most nem lehet kiemelni egyet sem a három szakág – női és férfikajak, kenu – közül, „bár a lányok vitathatatlanul a világ legjobbjai, de az utánpótlás mindhárom szakágban kiváló. Férfikajakban ismét oda kell kerülni a topra”.
Baráth Etele úgy véli, reális az esély arra, hogy a még hiányzó négy olimpiai kvótát behozzák, de legalább hármat mindenképpen megszerezhetnek a versenyzők.
A szövetséget 1995 óta irányító volt szocialista képviselő szerint még nem lehet tudni, hogy a magánszférából érkező támogatások hogyan alakulnak a jövőben, de ezért is fontos a jó eredmény Londonban, mert az állami támogatás normatív jellegű. „Az elmúlt majdnem két évtizedben a nagy támogatóinkkal négyéves, hosszú távú szerződéseket kötöttünk, és ezek a szerződések ezeken a nehéz gazdasági időszakokon, az elmúlt két-három éven is átnyúltak. De az az igazság, hogy már a nagy támogatóink sem tudtak felzárkózni mondjuk a világbajnokság mögé, mert külföldi tulajdonosaik ezt nem tették lehetővé, a bankokra, szolgáltatókra kivetett különadók rengeteg pénzt elvittek tőlük. Ezért egyáltalán nem vagyok optimista a jövőre nézve” – jelentette ki Baráth Etele.
Az MTK-s kajakosok fizetési gondjaira van szövetségi megoldás: a jövő évi támogatások terhére előlegeznék meg a fizetéseket, ha ezt igényelné a klub. Az MTK megközelítőleg egy éven át nem tudott fizetést adni saját versenyzőinek, s bár az utóbbi néhány hétben csökkentették az elmaradásokat, még most is mintegy féléves pénzzel tartoznak. „Rendkívül igazságtalan, hogy úgy kell a fiataloknak részt venniük az olimpiai felkészülésben, hogy megélhetési gondjaik vannak. Közvetlenül mi nem tudjuk őket finanszírozni, de az egyesületen keresztül tudunk nekik támogatást nyújtani. Van kölcsönpénz erre, csak szólni kellene, hogy kérik” – mondta.
A szövetségi elnök szerint azért készítették el már a 2016-os riói olimpiáig szóló felkészülési stratégiát, hogy London után tovább lehessen lépni. „A férfikajakban zseniális fiataljaink vannak, világszerte csodálták az eredményeiket az idei ifi és U23-as világbajnokságon, de ezek a fiatalok nem tudnak átlépni a felnőttmezőnybe. Tizennyolc-tizenkilenc évesként még ott vannak a topon, de huszonkét-huszonhárom éves korban már nem tudják megverni a felnőtteket. Ez nagy gond, ezért velük külön foglalkozunk, kialakult egy válogatott B-keret, ők már Rióra készülnek, hogy ez a törés velük már ne következhessen be” – mondta Baráth Etele, aki szerint ez jelentős vezetői és edzői felelősség.
A szülési szabadságról visszatérő háromszoros olimpiai bajnok Janics Natasa bulgáriai felkészüléséről a sportvezető azt mondta, Storcz Botond szövetségi kapitány egy héten keresztül a helyszínen figyelte az edzéseket, minden rendben megy. „Natasának hihetetlen belső fegyelme van, a család is ott van körülötte, azt hiszem, ő önmagában meg fogja oldani a felkészülést” – közölte.