A korábbi és jelenlegi játékosokat, edzőket, játékvezetőket és sportvezetőket összefogó Kosarasok Klubja 2018. november 23-án alakult meg az első, Soroksári úti összejövetelén, a nyolcszoros bajnok, 116-szoros válogatott – immár 91 éves – Judik Zoltán, illetve fia, a 67-szeres válogatott Judik Béla, valamint az 59-szeres válogatott Farkas Attila szervezőmunkájának köszönhetően. Azóta a klub Facebook-csoportjának több mint 3500 tagja lett, s amellett, hogy a csatlakozók már tudnak egymásról, fel tudják eleveníteni a közös emlékeket, kevésbé szerencsés, rászoruló társaiknak segítenek is pénzzel, tárggyal, kapcsolati tőkével.
„Előfordul, hogy valamelyik korábbi kosarasnak csak egy szerelőre vagy, mondjuk, egy hűtőszekrényre van szüksége, de sajnos nagyobb drámákkal is szembe kell néznünk – mondta Farkas Attila. – Most például a cukorbetegség következtében az egyik lábát elveszítő Hatvani Dórát segítettük hozzá vadonatúj technikával készített protézishez, az önrésze kifizetését a Kosarasokért Alapítvány vállalta magára.”
A sportág legeredményesebb magyar női alakjának, a négyszeres Eb-bronzérmes, olimpiai negyedik, a 2021-ben a FIBA Halhatatlanok Csarnokába beválasztott Németh Ágnesnek is segít az alapítvány, a betegségét lassan leküzdő klasszis az MKOSZ életjáradékát kapja rajta keresztül.
„Rosszindulatú daganatot diagnosztizáltak nálam, amelynek következtében a pajzsmirigyem alaposan »túlműködött«, hellyel-közzel már sikerült beállítani, két hónapja gyógyszert sem kell már szednem, csak kontrollra járni – mondta a mögötte hagyott zaklatott időszakról Németh Ágnes. – Szerencsém van, mert az alapítvány mellett a szövetség vezetősége, a korábbi elnök, Szalay Ferenc és a mostani, Báder Márton is első szóra segített. Nagyon jólesett, hogy a női együttes soproni olimpiai selejtezőtornájára is meghívtak minket, sokszoros válogatottakat, valósággal elkényeztettek. Hogy a lányoknak végül nem sikerült kijutniuk a párizsi olimpiára, akkor valósággal sokkolt, nagyon remélem, hogy már túltették magukat a csalódáson, és sikerrel járnak az Eb-kvalifikáción.”
Ági már csak a lelátóról figyeli Határ Bernadett és társai játékát, de a korosztályában is sokan vannak még, akik játszanak, sőt, nemzetközi szeniortornákon képviselik a magyar színeket. A kosarasok nagy családjának összetartása, a rászorulók segítése mellett az ő versenyeztetésük a klub harmadik célja. Az MKOSZ szeniorbizottságán keresztül támogatja a még mindig aktív társakat, attól kezdve, hogy kifizeti a világversenyeken induló magyar csapatok nevezési díjait.
Az MKOSZ budaörsi székházában tartott idei adventi találkozón a Kosarasok Klubja külön köszöntötte az 1999-ben Eb-szereplő férfiválogatott tagjait, az 1983-ban, 1985-ben, 1987-ben és 1991-ben Eb-bronzérmes női együttes klasszisait, valamennyi korábbi szövetségi kapitányt, a meglepetésvendég pedig az ifiválogatottig jutó, de aztán a „labda vagy pikula” kérdéssel szembesülő Frenreisz Károly Kossuth-díjas rockzenész, zeneszerző volt. A jó hangulatról a hajdanán a Honvéd-ifiben kosárlabdázó Sauska Krisztián borkülönlegességei gondoskodtak.
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2024. december 14-i lapszámában jelent meg.)