Floyd Landis (jobbra) az első Tour-győztes, aki lebukott
Floyd Landis (jobbra) az első Tour-győztes, aki lebukott
A WADA NAGYON ELÉGEDETLEN
Bírálta a Nemzetközi Kerékpáros Szövetséget (UCI) Richard Pound, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) vezetője, aki szerint a sportágban a doppingellenőrzés hatékonysága nem megfelelő.
"Jeleztük a UCI-nak, hogy szerintünk hol vannak komoly lemaradások az ellenőrzésben" – fogalmazott a Reuters hírügynökségnek a kanadai sportdiplomata.
"Elmondtuk, hogy talán azért kevés a pozitív doppingteszt, mert a folyamatban súlyos hiányosságok tapasztalhatók. Először is el kellene ismerniük, hogy a problémát pillanatnyilag nem képesek kezelni. Egyetlen sportág sem teljesen tiszta, de a kerékpárosoknál különösen nagy a dopping szerepe. Az ötvenes, hatvanas, hetvenes és nyolcvanas években hagytuk, hogy a dolgok kicsússzanak a keezünkből, és most megfizetjük az árát. Ha valaki kimagasló teljesítményt nyújt, az emberben azonnal kételyek merülnek fel. Vissza kell szereznünk a közvélemény bizalmát" – tette hozzá Pound.
"Ha a B-próba megerősíti az első vizsgálat eredményét, mindenki, akit lenyűgözött az idei Tour de France, dühös és szomorú lesz" – fogalmaznak közleményükben a verseny rendezői.
A Landis pozitív doppingtesztjéről szóló hírek sokkolták a világ sportközvéleményét, hiszen a történteknek olyan üzenete lehet, hogy a profi kerékpársportban tiltott szerek használata nélkül már nem lehet versenyt nyerni.
Ez volt az első eset a Tour történetében, hogy a győztest doppingoláson érték.
A ZDF német televíziós csatorna tegnap bejelentette: kérdéses, hogy a jövőben közvetíti-e a Tourt.
"Mi sporteseményre kötöttünk szerződést, arra sem mi, sem nézőink nem kíváncsiak, hogy melyik kerékpárosba tudnak több gyógyszert tömni" - közölte Nikolaus Brender, a ZDF főszerkesztője.
"Csak akkor közvetítünk jövőre a versenyről, ha a szervezőktől számunkra megnyugtató garanciát kapunk arra, hogy doppingmentes verseny lesz a Tour de France."
Brender hozzátette: a ZDF egyeztető tanácskozást kíván szervezni a versenyről közvetítő többi televíziós társaság, illetve a nemzetközi szövetség képviselőinek részvételével.
"Ha valamennyi csatorna egységesen bojkottálja a viadalt, akkor ez hatalmas nyomást jelent az illetékesekre és a csapatokra, s talán marad némi esély arra, hogy tiszta verseny lesz a Tour."
A 2006-os Tour de France előtt többek között az esélyesnek számító Jan Ullrichot és az olasz Ivan Bassót is visszaléptette a csapata, mert a nevüket összefüggésbe hozták egy Spanyolországban tevékenykedő orvossal, aki a gyanú szerint sportolók doppingolásával keresi a kenyerét.
A Tour rendezői közleményükben még megállapítják:
"Nem az számít, hogy a történtek milyen fájdalmasak a kerékpársportnak, hanem az, hogy mindez mutatja: a dopping ellen folytatott harc a Tour de France-on, együttműködésben a csapatokkal és a szponzorokkal, most már egy visszafordíthatatlan folyamat."
Amennyiben Floyd Landisnél a B-próba megerősíti az első viszgálat eredményét, a Phonak csapat 30 éves amerikai versenyzőjét biztosan megfosztják idei győzelmétől.
Floyd Landis ártatlannak vallja magát >>> hamarosan…