Spanyol meglepetéssiker szökésből, Valter 45. a Vuelta 12. szakaszán

J. B. J. B.
2024.08.29. 18:50
Pablo Castrillo a célban (Fotó: AFP)
Az országúti kerékpárosok spanyol körversenyének 12. szakaszát meglepetésre a spanyol Pablo Castrillo nyerte meg. A UCI ProTeams csoportba tartozó Kern Pharma versenyzője nyolc másodperccel előzte meg a brit Max Poole-t. Valter Attila a 45. helyen ért célba

MÁR AZ NAGY TETT, hogy a 23 éves Pablo Castrillo egyáltalán bent tudott maradni a nap szökésében, hát még az, hogy végül meg is nyerte a csütörtöki szakaszt a Vuelta a Espanán. De ne szaladjunk ennyire előre a festői Galicia emelkedőin és lejtőin, amelyekből bőven kijutott erre az etapra! A versenyzők a termálfürdőiről nevezetes Ourense városából indultak, majd 137.5 kilométer – és háromezer méteres szintkülönbség – leküzdését követően érkeztek meg a síelők körében közkedvelt Manzanedába. Harminc kilométer megtétele után kilenctagú csapat lépett el, amelynek Castrillo mellett tagja volt többek között az UAE-s Marc Soler is. Az összetettben elöl állók nem érezték úgy, hogy fontos lenne velük tartani, így a szökevények előnye tíz percre nőtt.

A szakaszt lezáró, lépcsőzetes kialakítású, 15.4 kilométeres emelkedő megmászása során Pablo Castrillo támadást indított, és senki sem tudta vele tartani a lépést, három kilométerre a céltól már fél perccel vezetett. A befutóhoz közelítve sűrűn nézegetett hátra a Kern Pharma spanyol versenyzője, de a nagyon erősen hajrázó Max Poole előtt nyolc másodpercet meg tudott őrizni előnyéből. Sikere azért is emlékezetes, mert csapata először nyert szakaszt az idén, egyúttal a Grand Tourok esetében is ez az első diadala.

„Őszintén szólva még mindig nem hiszem el. Megnyertem az első szakaszomat a Vueltán. A győzelmet a csapatomnak, a családomnak és egy nagyon különleges embernek, az istállónkat alapító Manolo Azconának ajánlom, aki szerdán halt meg” – mondta a célba érést követően Castrillo.

Valter Attila 7:44 perces lemaradással érkezett meg, a magyar versenyző összetettben a 29. helyen áll. A Vuelta pénteken a Lugo és Puerto de Ancares közötti szakasszal folytatódik, a 176 kilométeres etap szintén hegyi befutóval ér véget.

29. Valter Attila 38:01 perc hátrány

A gyorsasági pontverseny állása: 1. (zöld trikóban) Wout van Aert (belga, Visma Lease a Bike) 243 pont, 2. Groves (ausztrál, Alpecin-Deceuninck) 162 pont, 3. Bittner (cseh, DSM-Firmenich) 81 pont
A hegyi pontverseny állása: 1. (pöttyös trikóban) 1. Adam Yates (brit, UAE Emirates) 22 pont, 2. Van Aert 22 pont, 3. Roglic 18 pont
A 25 éven aluliak versenyének állása: 1. (fehér trikóban) Carlos Rodríguez (spanyol, Ineos Grenadiers) 47:42:58, 2. Lipowitz (német, Red Bull-Bora-Hansgrohe) 6 mp h., 3. Skjelmose (dán, Lidl-Trek) 1:18 p h
A csapatverseny állása: 1. UAE Emirates 142:53:04, 2. Red Bull-Bora-Hansgrohe 19:24 p h., 3. Decathlon AG2R 20:24 p h.