Tovább menetel a címvédő

Tudósítónktól TudósítónktólTudósítónktól Tudósítónktól
2002.12.08. 22:23
D-csoport, 3. forduló Hála az első két fordulóban aratott győzelmeknek, a magyar játékosok többsége már nem volt lámpalázas, mindenki levetkőzte a világversenyek első napjaira jellemző idegességet. Az is jó hír, hogy nem csak a sok csatát megélt klasszisok, hanem az életük első Európa-bajnokságán szereplő hölgyek is felvették a ritmust és eddigi szereplésükön abszolút nem látszott, hogy a válogatottban igazán most van a komoly debütálásuk.Ennek Mocsai Lajos szövetségi kapitány is nagyon örült. Mint mondta, Mehlmann Ibolya a szlovének ellen megfelelően helyettesítette Németh Helgát. A győri átlövőnek lélektanilag fontos pillanatokban nem remegett meg a keze, bátor volt, és próbálkozásai sikerrel jártak.Aztán klubtársa, Görbicz Anita is a rá jellemző vagánysággal játszott. Már a fehéroroszok elleni nyitó találkozón is próbálkozott szemtelen ejtéssel – igaz, a labda a háló tetején landolt -, de ezek olyan jelek, hogy az irányító nem ijedős, mintha csak egy hazai könnyed NB I-es felkészülési meccsen szaladgálna.A kapuban Sugár Tímea remekel, ő is a legfontosabb helyzetekben hideg fejjel, na és káprázatos reflexével hiúsítja meg az aktuális ellenfelek kísérleteit. Az első nap még Pálinger Katalin pihent kisebb láz miatt, aztán a szlovének ellen már ő kezdett, de a védelemtől nem kapott sok támogatást. "Nem a formájával van baj, hanem azzal, hogy egy-két mezőnyjátékos a védőfalban még nem tud összhangban mozogni, és ilyenkor a kapus kiszolgáltatott helyzetben van – jegyezte meg Mocsai még a második találkozót követően.Aztán szállodájába sietett, majd éjszakába nyúlóan elemezte a csehek játékát, s a vasárnap délelőtti edzést már ennek tükrében tartotta."A csehek a szlovének ellen aratott győzelem hatására szinte eufóriában játszanak. A nyitó összecsapásukat nyolcgólos hátrányból nyerték meg, majd a fehéroroszokat is elintézték. Nagy siker ez számukra, hiszen már azzal nagy fegyvertényt hajtottak végre, hogy kijutottak az Eb-re. Most meg úgy beszélnek róluk, mint az Eb egyik meglepetéscsapatáról. Ha sikerülne a lelkesedésüket megtörni, az már fél siker lenne. Két meghatározó játékosuk a kapus Lenka Cerná, valamint a Németországban légióskodó Petra Cumplová, de az az igazság, hogy az ő lelkesedésük átragadt a többiekre, és így szinte bárki képes tőlük jó teljesítményre. Mivel ellenünk már nyugodtan játszhatnak, ezért nagy csatára számítok. Nekünk azért is fontos lenne a győzelem, mert akkor a C-csoportból érkező három ellenféllel szemben biztosan pontelőnyünk lenne – mondta Mocsai Lajos.Hát szó se róla, a spanyolok alaposan összekuszálták a szálakat. Nem elég, hogy az első fordulóban pontot raboltak a világbajnoki ezüstérmes norvégoktól, szombaton a vb-első oroszokat is meglepték (24-24). Igaz, ezzel együtt sem volt biztos az utolsó kör előtt az ibériaiak helye a középdöntőben, hiszen a két forduló után pont nélkül álló németek ki-ki meccsre készültek Spanyolország ellen. Nekünk természetesen a spanyol sikerért kellett szorítani, hiszen a németek továbbjutása esetén semmivé lett volna a norvég és az orosz válogatott pontvesztése. Erre utalt a kapitány is, hiszen egészen más helyzetből kezdheti a magyar együttes a folytatást, ha a hatosból egyedüliként százszázalékos. Hiszen itt már tényleg rangos ellenfelek következnek.A C-csoport küzdelmei igazi rangadókkal zárultak. Előbb a német–spanyol ki-ki meccset játszották, majd jött az elsőségről határozó norvég–orosz vb-döntő ismétlése. Pechünkre a németek összekapták magukat az életben maradásukról döntő találkozóra, s 31–27-re győztek, így az egymás elleni eredménynyel ők jutottak a középdöntőbe. Így viszont a múlté lett a norvég és az orosz csapat pontvesztése. A csoport első helyét eldöntő csatában szünetben a norvégok vezettek 13–11-ra Fordulás után pedig hamar tetemes előnyre tettek szert a szinte hazai pályán játszó északiak, s 24–18-ra nyertek.S hogy végigvegyük a többi kvartettet. Az A-ban a román és a jugoszláv válogatott egymás között döntötte el az elsőség kérdését, míg az eddig nagy csalódást okozó, finoman szólva veterán osztrák csapat a lelkes svédekkel szemben kellett, hogy kiharcolja az életben maradást. Nos, sikerült! A "sógornők” remekül kezdtek, 8–0-ra elhúztak, s előnyüket megtartották, így továbbjutottak. A jugoszlávok tovább remekeltek, s biztosan verték Romániát.B-jelű csoportban a házigazda dánok olykor a bírói támogatást is élvezték, pedig nem igazán volt rá szükségük. Az olimpiai bajnok a záró körben a már biztos búcsúzó, roppant kellemetlen stílusban szereplő hollandokkal találkozott, míg az Eb-második ukránok a Szabó Melindával felálló franciákkal szemben próbáltak meg minél előkelőbb helyet kicsikarni maguknak a középdöntőre.A magyar csoportban előbb a két pont nélküli együttes, a szlovén és a fehérorosz találkozott. Az elején úgy tűnt, minden a papírformának megfelelően alakul: a szlovének vezettek, de aztán a félidő közepén váratlanul feljavult az ellenfél, és fokozatosan ellépett. A 20. percben már 12-8 volt a beloruszok javára. Ekkor időt kért Tone Tiselj, és a játékosok megfogadták a tanácsait. Olyan keményen védekeztek, hogy a fehéroroszok képtelen voltak helyzetet kialakítani. A szünetben már a szlovéneké volt az előny (16-15). A második félidő ott folytatódott, ahol az első abbamaradt. A fehéroroszok ugyan még vezettek, de katasztrofális sorozatot produkáltak: 19 perc alatt csak egyszer voltak eredményesek, s ezen idő alatt a rivális elhúzott 24-18-ra. A hajrában ugyan minden helyzetből kapura lőttek a fehéroroszok, de ez is kevésnek bizonyult.Következhetett a magyarok találkozója. Az Eb-utazás lehetőségét az utolsó pillanatban megkapó Vérten Orsolya megint pihent, mellette Balogh Beatrix maradt ki. A Hypo Niederösterreich jobbszélsője nem sérült – bár volt egy kis húzódása, de ez már a múlté -, rá a későbbi nagy csatákon lesz szükség, ráadásul Lovász Zsuzsanna jó teljesítményt nyújtott a szlovének ellen.Sok kimaradt ziccerrel kezdődött a mérkőzés. A két védőfal nagyon kemény, olykor durva volt, s az ukrán bírókettős szép számmal ítélte meg a büntetőket és a kiállításokat. Sajnos, egy hetest Farkas is elrontott. A túloldalon a Németországban játszó Petra Cumplová volt az ítélet-végrehajtó. Hol egyik, hol másik csapat vezetett egy góllal. Aztán ahogy bemelegedett a címvédő, úgy sikerült negyedóra után megőrizni a nem túl nagy előnyt. Ekkor már a két szélső, Lovász és Kirsner is többet futott keresztbe a támadásoknál, olykor ők fejezték be az akciókat, vagy pedig helyet csináltak a többieknek. Németh teljesítménye is feljavult, az elején két lövést elhibázott, de később már az ejtése is az amúgy jó százalékkal védő Cerná hálójában landolt. A 29. percben Farkas kisebb bokasérülést szenvedett. Két Eb-újonc helyettesítette, védekezésben Tóth Tímea, támadásban Szrnka Hortenzia állt be az év játékosának választott átlövő helyére.Szünet után hamar hétgólos lett a magyar előny. Rövid ápolás után Farkas is visszatért, ám hamarosan pihenőt kapott, így Szrnka lövései után kapkodhatott – jobbára sikertelenül – a cseh kapus. A másik oldalon Cumplová őrjítette meg a Sugárt, illetve Pálingert, mindig a lábuk között értékesítette a hétmétereseket. Azonban ebben a cseh csapatban csak ő játszott jól, a többiek valósággal lepattantak a magyar falról. A különbség állandósult.A 48. percben Pigniczki bal bokája fordult ki. Lecserélték, de nem tűnt komolynak a sérülése, "csak” jegelt. Igaz, vissza nem jöhetett. Nem sokkal később egy hosszú indítást Németh fülelt le, de szerencsétlenül nyúlt a labdáért, és az egyik cseh játékos belefutott a kezébe. A bírók piros lappal kiállították a Cornexi átlövőjét, akit aztán még a nézőtéren is a magasabban lévő padsorokra űztek. Az eredményen azonban ez sem változtatott, így a magyar csapat a minimális célkitűzést teljesítve megnyerte csoportját, és négy ponttal várhatja a középdöntőt, ahol kedden a világbajnok Oroszország ellen lép pályára.Mestermérleg
Mocsai Lajos: – A cseheknek megoldhatatlan feladatot jelentett a védekezésünk átjátszása. Mi is hibáztunk, de szerencsére kevesebbet, mint az ellenfél. Boldog vagyok, hogy a fiatalok közül többen a nehéz helyzetekben magukra vállalták a feladat megoldását. A csoportból az első helyen jutottunk tovább, és ez volt az alapvető célkitűzés.
Jiri Zerzan: – Azt hiszem, nem okoztunk csalódást. Azt nyújtottuk, amit tudunk, a magyarok ennyivel feltétlenül jobbak. Nekünk már az is nagy sikernek számít, hogy a pontokat viszünk magunkkal a középdöntőbe.