Az elitben a magyar csapat

Vágólapra másolva!
2003.02.03. 21:22
Címkék
Roppant sűrű két héten vannak túl a földkerekség legjobb férfiválogatottjai, hiszen a végjátékig eljutó nyolc csapat e rövid időszak alatt kilenc mérkőzést játszott végig. A magyarok számára rosszul kezdődött a vb, ráadásul a csoportban bekalkulált vereségek (Oroszország, Franciaország, Horvátország) mellé becsúszott az argentinok két bravúrja, így az utolsó fordulóban a szaúdiak segítsége is kellett (a pont nélküli arabok győzték le a dél-amerikaiakat) a továbbjutáshoz.
Az argentinok elleni vesztes meccs után ki hitte volna, hogy aranyat nyer Horvátország?
Az argentinok elleni vesztes meccs után ki hitte volna, hogy aranyat nyer Horvátország?
Az argentinok elleni vesztes meccs után ki hitte volna, hogy aranyat nyer Horvátország?
Az argentinok elleni vesztes meccs után ki hitte volna, hogy aranyat nyer Horvátország?
Az argentinok elleni vesztes meccs után ki hitte volna, hogy aranyat nyer Horvátország?
Az argentinok elleni vesztes meccs után ki hitte volna, hogy aranyat nyer Horvátország?
A középdöntőből az Európa-bajnok svédek elleni biztató játék után, Szlovénia háromgólos legyőzésével jutottak Skaliczki László tanítványai az 5–8. helyért játszók csoportjába, és ezzel megmaradt a lehetőség az olimpiai kvalifikációt érő hetedik pozíció megszerzésére.
Aztán a torna utolsó előtti napján, egy felejthetetlen kétszeri hosszabbításos meccsen a magyar válogatott megszerezte az athéni repülőjegyet, hogy vasárnap "mosolyogva” játszhasson az oroszok elleni helyosztón. Igazából senki sem bánkódott, hogy Vlagyimir Makszimov csapatáé lett az ötödik hely, hiszen a fontos kérdések már eldőltek. Persze erről a meccsről is maradt kellemes emlékünk, hiszen a magyar nyelvet bájosan törő Pérez Carlos az itt szerzett hét góljának (is) köszönhetően lett gólkirály.
Vasárnap délután először a végletekig csalódott jugoszlávok bukták el Izland ellen a hetedik helyért játszott meccset, és ezzel az olimpiai részvételt. Következett a bronzmérkőzés, ahol a világelsőségüktől elköszönő franciák jó iramú, de csak egy-egy rövid szakaszon szoros összecsapáson győztek a spanyolok ellen, akik évek óta ott toporognak a kiugró siker kapujában (2001: vb-5.; 2000: Eb-3.; 2000: olimpiai 3.; 1999: vb-4.; 1998: Eb-2.), de nem képesek belépni.

Út a döntôig
HORVÁTORSZÁG
Csoportmérkôzések: –Argentína 29–30, –Szaúd-Arábia 25–18, – Oroszország 28–26, –Franciaország 23–22, –MAGYARORSZÁG 30–29. Középdöntô, csoportmérkôzések: –Egyiptom 29–23, –Dánia 33–27. Elôdöntô: –Spanyolország 39–37 (kétszeri hosszabbítás után)

NÉMETORSZÁG
Csoportmérkôzések: –Katar 40–17, –Ausztrália 46–16, –Grönland 34–20, Portugália 37–29, –Izland 34–29. Középdöntô, csoportmérkôzések: –Tunézia 30–21, –Jugoszlávia 31–31. Elôdöntô: –Franciaország 23–22

Döntô: Horvátország–Németország 34–31
A 3. helyért: Franciaország–Spanyolország 27–22
Az 5. helyért: Oroszország–MAGYARORSZÁG 30–25
A 7. helyért (olimpiai kvótáért): Izland–Jugoszlávia 32–27
A további sorrend: 9. Dánia, 10. Lengyelország, 11. Szlovénia, 12. Portugália, 13. Svédország, 14. Tunézia, 15. Egyiptom, 16. Katar, 17. Argentína, 18. Algéria, 19. Szaúd-Arábia, 20. Kuvait, 21. Ausztrália, 22. Brazília, 23. Marokkó, 24. Grönland
Az aranyért – a nyolc gólt lövő veszprémi Dzomba vezérletével – nagyon megdolgoztak a horvátok, mert Németország a sérült Zerbe és Kretzschmar nélkül is többször vezetett, és az utolsó töltényig harcolt. Lino Cervar mester együttesét – benne a három Fotex-csillagot: Dzombát, Goluzát és Jovicot (az utóbbi kettő Atlanta olimpai bajnoka is) – hosszan és hangosan ünnepelte a portugál közönség, valamint az a mintegy ezer horvát sportrajongó, aki a finálé kedvéért pénzt, időt és fáradtságot nem kímélve Lisszabonba érkezett.
Jövőre olimpia következik, két év múlva pedig a 19. férfi-vb-nek Tunézia lesz a házigazdája.

Bendótól Szathmáriig –mérlegen Skaliczki László együttese

Bendó Csaba – lelkes, gyors játékával, bátor betöréseivel és szemfüles góljaival sokat tett hozzá a gárda összteljesítményéhez. Kertésszel jól kiegészítették egymást a jobbszélen.
Buday Dániel – amikor felbátorodott, és elhitte, hogy a világ legjobbjaival szemben is meg tudja állni a helyét, öröm volt nézni a játékát. Talpsérülése akadályozta a jobb teljesítményben, ezért a kiugróan eredményes világpremierje csak félig sikerült.
Doros Ákos – főleg a védelem tengelyében számított rá a kapitány, és ezt a feladatát jól – a jugoszlávok elleni sorsdöntő csatában pedig kiemelkedő színvonalon – megoldotta.
Fazekas Nándor – a csapat egyik legjobbjaként, sérülten is vállalta a legnehezebb feladatokat; bravúrjai nélkül nem készülhetne a keret Athénra.
Gál Gyula – határtalan lelkesedéssel, erőszakosan védekezett, de néhány gyorsindításos gólt is lőtt; markáns játékával és egyéniségével magával ragadta társait.
Iváncsik Gergő – amikor szóhoz jutott, remekül helyettesítette Pásztort a balszélen, ahol ők ketten, amiként eddig is, még sokáig jól megérthetik, kiegészíthetik egymást.
Józsa Máté – a vb-re csak a küzdelmek hajrájában nevezték be, de Oroszország ellen pályára lépett a helyosztón. A kapitány sok fantáziát lát benne, mert erőszakos és bátor, továbbá több poszton is bevethető.
Katzirz Dávid – csak ritkán jutott szóhoz a vb legjobb balátlövője, Pérez mögött, de a rábízott feladatokat igyekezett jól és pontosan megoldani.
Kertész Balázs – azt teljesítette, ami elvárható volt tőle: gyorsan és kiismerhetetlenül cselezett, eredményes egyéni akciókra vállalkozott, példás szakmai alázattal, vérbeli csapatemberként szolgálta ki társait.
Laluska Balázs – tehetségét olykor Nagy mellett is képes volt kibontakoztatni, és ha bátrabb, erőszakosabb, pontosabb lesz, akkor nem csak egy-egy megmozdulása marad emlékezetes.
Lendvay Péter – talán a kevés közös gyakorlás miatt csiszolódott össze lassan a csapat többi belső játékosával; amikor kialakult az összhang, jó labdákkal szolgálta ki társait, és pazar gólokat lőtt.
Nagy László – akadtak szenzációs meccsei és gyengébb napjai egyaránt; kivételes tehetsége továbbra is kiteljesedőben van, egyenletesen felfelé ívelő karrierjét semmi sem veszélyezteti.
Pásztor István – talpraesett, intelligens, rátermett csapatkapitánya, egyben gyors, gólerős vezéregyénisége volt a válogatottnak.
Pérez Carlos – a vb gólkirálya lett, ami önmagáért beszél; a torna egyik legfényesebb, ugyanakkor legszerényebb csillaga volt, akinek a hihetetlen akarása és gólözöne nélkül a magyar válogatott aligha harcolja ki az athéni kvótát.
Rosta Miklós – a múlt, a jelen és a jövő beállósa, mert ezen a poszton rajta (no meg és a vb-ről autóbalesete miatt távol maradó Mezein) kívül jobbat, tapasztaltabbat, erősebbet nehezen talál Skaliczki mester.
Szathmári János – fantasztikus kapusbravúrjai mellett határtalan győzni akarásával, óriási rutinjával, tanácsaival és pozitív kisugárzásával is nagy hasznára volt a csapatnak.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik