A világbajnoki hatodik helyezett, olimpiai résztvevő magyar férfiválogatott hosszú párizsi hétvégéje csütörtökön edzéssel kezdődött, péntek délelőtt rövid városnézéssel, este pedig az Európa-bajnoki bronzérmes Dánia elleni mérkőzéssel folytatódott.
Skaliczki László szövetségi kapitány 15 tagú keretet dirigál a – mieink szempontjából a macedónok elleni Eb-selejtezőre való felkészülést szolgáló – hagyományos Bercy-kupán, amely a teniszlázban égő francia főváros második számú sporteseménye ezekben a napokban. A francia szövetség háromnapos, rangos tornája nem tud és vélhetően nem is kíván rivalizálni a Roland Garros küzdelmeinek hajrájával, ám a kézilabda barátainak mégis vonzó programot kínál. A főszereplők persze a hazaiak, akik előzetesen úgy számoltak – és a szervezők ennek megfelelően állították össze a programot –, hogy pünkösdvasárnap a dánokkal a tornagyőzelemért küzdhetnek. "Legutóbb hét évvel ezelőtt vehetett részt ezen a tornán az akkor Kővári Árpád irányításával dolgozó, és éppen a spanyolországi kontinensviadalra készülő magyar válogatott – emlékezett Skaliczki László. – Csapatunk akkor az Egyesült Államokat és Egyiptomot megverte, a végső győztes franciáktól viszont kikapott, és második lett. Az akkor keret tagjai közül Szathmári, Bendó, Mezei és Pásztor ma is erősíti válogatottunkat. Az újabb megtisztelő meghívást az idén januárban, a portugáliai világbajnokságon kaptuk a franciáktól. A Bercy-kupánál jobb lehetőséget elképzelni sem tudtam volna a macedónia elleni felkészülésre, hiszen három párizsi vetélytársunk három különböző játékstílust képvisel, és nekünk hasznos, ha több harcmodorral, több taktikával szemben gyakorolunk. Több játékosunk – Pérez, Nagy, Lendvay, Díaz, Tóth, Harsányi – nem jöhetett el erre a viadalra, mert sérült, kezelés alatt áll, illetve a sérülése után nem nyerte vissza régi formáját, valamint akad, aki főiskolai vizsgáival van elfoglalva. A világbajnokság gólkirálya, Pérez a jövő héten csatlakozhat a kerethez, és Macedónia ellen pályára lép.”
Fazekas Nándor a dánok ellen a magyar csapat egyik legjobbja volt (fotó: Árvai Károly)
Az idei Bercy-kupa első öszszecsapására, a magyar–dán találkozóra a mieink vetélytársuk friss mérkőzéseinek videófelvételei alapján készültek. A bemelegítéskor az ellenfelet mustrálgató magyarok megállapíthatták, hogy az északi csapat legtöbb kulcsjátékosa hallgatott Torben Winther kapitány hívó szavára, valamint hazatértek a spanyol és a német bajnokság élgárdáiban jeleskedő sztárok is. A dánoknak nem kell Eb-selejtezőt játszaniuk, mert a 2002-es svédországi kontinensviadalon elért harmadik helyezésükkel (a címvédő svédekkel, az ezüstérmes németekkel, a negyedik és ötödik helyen záró izlandiakkal és oroszokkal együtt) kvalifikálták magukat a 2004-es szlovéniai Eb-re (január 22. és február 1. között). A Bercy-kupa nagy esélyesének, Franciaországnak a görögök legjobbjaival kell megmérkőzniük az Eb-szereplés jogáért – nem vitás, egyesélyes a párharc. A torna negyedik gárdája, Algéria csapata 1997 óta minden vb-n szerepelt, a legjobb eredményét éppen Franciaországban érte el (2001-ben: 13. hely).
Visszapillantó
A két együttes 1962. július 2-án Belgrádban találkozott elôször, ahol a dánok 11–5-ös félidô után 15–13-ra gyôztek. Péntekig 24 alkalommal játszott egymás ellen a két csapat, a mieink 16-szor nyertek, hatszor kikaptak és két döntetlent értek el, 509 gólt lôttek és 456-ot kaptak. Dánia a tavalyi Eb-n bronzérmet szerzett, az idei világbajnokságon a kilencedik helyen zárt. Legutóbb 1997. november elsején a ceglédi Eb-selejtezôn csapott össze Dánia a magyarokkal, akik akkor ebben az összeállításban léptek pályára: Szathmári – Kertész 2, Csoknyai, Éles 9, Rosta M., Kis Á., Pásztor 5. Cs: Fekete (kapus), Sótonyi 4, Gulyás, Kotormán, Zsigmond 2. Vass Sándor szövetségi kapitány irányításával – 12–10-es félidô után – 22–17-re nyert Magyarország.
Hjermind és Mohácsi gólváltásával kezdődött a csata, majd a kimaradó helyzetek után a hatodik percben Pásztor szerzett vezetést a mieinknek. Gál és Pásztor találataival 5–3-ra, majd 6–4-re a magyarok vezettek, ám Jeppesen és Claus Jakobsen vezérletével feléledt a dán gárda, sőt Hjermind góljával a 16. percben fordított is. Buday és Mocsai is belelendült, majd a fordulatos, hibáktól sem mentes, nagy iramú összecsapáson Gál találata után a 23. percben újra a Skaliczki-csapat vezetett egy góllal, aztán Rosta remeklése után már kettővel (9–11). Ekkor viszont leblokkolt, és a dánok parádés sorozatát Bösen találata zárta (13–11). Flensborg növelte az északiak előnyét, de a szünet előtt Mocsai szépített. A második félidőt fantasztikusan kezdték a dánok, és mélyponton a magyarok (18–13). Buday, Pásztor és Mocsai igyekezete nem volt elegendő, mert a másik oldalon Hjermind, Boldsen és Knudsen sokkal nagyobb átütőerővel, agresszívebben és hírnevéhez méltóan kézilabdázott (21–15). Mocsai, Pásztor, Buday és Mezei mégis mindent megtett a felzárkózásért (21–19). A hajrában Hjermind vezérletével újra összeszedte magát Dánia (25–20, 26–22), míg Buday kissé egyedül maradt. Szombaton a mieink a franciákkal mérkőznek. (A francia–algériai mérkőzés lapzártakor kezdődött.)
Mestermérleg
Torben Winther: – A jó iramú, küzdelmes mérkőzés csak az első félidőben volt fordulatos, aztán az erőnk és taktikai fegyelmünk meghozta gyümölcsét. Azt viszont nem feledhetjük el, hogy a magyarok nem a legerősebb együttesükkel érkeztek erre a tornára.
Skaliczki László: – A felállt védelmünkkel nem volt baj, de a kontráink nem sikerültek. Fazekas kiemelkedően védett, és a belső posztokon szereplők többsége is jó teljesítményt nyújtott.