A tökéletesen felépített csapat

SIMON JÓZSEFSIMON JÓZSEF
Vágólapra másolva!
2003.12.18. 20:30
Címkék
Napokon át megbolydult méhkashoz hasonlított minden sportot kedvelő  netán értő  társaság, ahol csak szóba került Mocsai Lajos szövetségi kapitány csapatának elvesztett világbajnoki döntője, illetve a mester szerepének, felelősségének taglalása.
Mocsai Lajos mindig magasra teszi a mércét, és klasszis tanítványai a horvátországi vb-n megfeleltek a várakozásának (Fotó: Meggyesi Bálint)
Mocsai Lajos mindig magasra teszi a mércét, és klasszis tanítványai a horvátországi vb-n megfeleltek a várakozásának (Fotó: Meggyesi Bálint)
Mocsai Lajos mindig magasra teszi a mércét, és klasszis tanítványai a horvátországi vb-n megfeleltek a várakozásának (Fotó: Meggyesi Bálint)
Mocsai Lajos mindig magasra teszi a mércét, és klasszis tanítványai a horvátországi vb-n megfeleltek a várakozásának (Fotó: Meggyesi Bálint)
Mocsai Lajos mindig magasra teszi a mércét, és klasszis tanítványai a horvátországi vb-n megfeleltek a várakozásának (Fotó: Meggyesi Bálint)
Mocsai Lajos mindig magasra teszi a mércét, és klasszis tanítványai a horvátországi vb-n megfeleltek a várakozásának (Fotó: Meggyesi Bálint)
Ô pedig – a még Horvátországban összeszedett betegsége ellenére – már a vb-döntő után is igyekezett közérthetően beszélni olyan szakmai rejtelmekről, amelyeknek a feltárása nélkülözhetetlen a félreértések (félremagyarázások?) elkerüléséhez.
– Igazuk van azoknak, akik a Sydneyben elvesztett olimpiai döntőhöz hasonlítják a zágrábi fiaskót? – kérdeztük a kapitányt.
– Egyáltalán nem – válaszolta. – Zágrábban Görbicz belőtte a győztes gólunkat, ám azt az izlandi bírók nem adták meg. Ha a szakmai okokat vizsgáljuk, akkor is kiderül, egészen más mérkőzést, más hajrát vívtunk a franciákkal Zágrábban, mint a dánokkal Ausztráliában, és e kettő taktikai, tematikai és pszichológiai szempontból sem összehasonlítható. A vébénél maradva, nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy milyen úton, honnan indulva jutott el csapatunk a világbajnoki döntőig. A siker és a balsiker okait, a motivációt, az egyének szerepét és a csapat összteljesítményét csak akkor értékelhetjük korrekten és helyesen, ha ismerjük a történtek teljes hátterét.
– Ma már tudja hideg fejjel értékelni az eseményeket?
– Igen, és ezért is állítom, hogy a csapat fokozatos épülésének, örvendetes fejlődésének a folyamatát feltétlenül értékelnünk kell, különben nem érthető, honnan érkeztünk újra a csúcs közvetlen közelébe, ahova esélye sem volt eljutnia például a korábbi címvédő Oroszországnak, az olimpiai és Európa-bajnok Dániának, az olimpiai bronzérmes, volt világbajnoki második és Eb-ezüstérmes Norvégiának, a hajdani vébé-bronzérmes Jugoszláviának, pontosabban ma már Szerbia-Montenegrónak, a BL-győztes Krim Ljubljanára épülő Szlovéniának, vagy a vébé előtt nagy álmokat dédelgető Németországnak. Nekünk az volt az előnyünk, hogy azt a kevés időt, amit a vébé-felkészülésre kaptunk, azt nagyon intenzíven, céltudatosan dolgozva töltöttük. Már a világbajnoki gyakorlás végén is jeleztem, hogy nem tudom megmondani, mire lesz elég Marczinka Zoltán kollégám és a magam szakmailag gondosan felépített és megtervezett munkája, hiszen akadtak feladatok, amelyekre egyszerűen nem maradt időnk. Bíztunk viszont játékosaink tehetségében, akaraterejében, és nem csalatkoztunk. A jövőre nézve tanulság, hogy biztosan több közös felkészülésre lesz szükségünk, hogy a magunk állította szakmai elvárásoknak – a sok erőnléti gyakorlás mellett magasabb szintű technikai és taktikai képzés – még jobban meg tudjunk felelni.
– A vébére készülve azt mondta, legalább nyolc-tíz gárda lehet esélyes az athéni kvóta megszerzésére, és elképzelhető, hogy a csoportból nehezebb lesz továbbjutni, mint később eredményesen szerepelni. Igazolva látja az akkori véleményét?
– Az események és az eredmények önmagukért beszéltek. Mindenki az olimpiai kvótaszerzésről ábrándozott, kivéve Dániát, Kínát, Angolát és Brazíliát, amelyek már mínősítették magukat Athénra. A fentebb említett híres és eredményes együttesek helyett például Ukrajna és Spanyolország került a vébén az ötbe, valamint Dél-Korea, amely ismét külön klasszis a nemzetközi elitben. Tehát valóban sok esélyes volt, és több nagy csapat elvérzett a csoportküzdelmekben vagy a középdöntőben.
– A csoportmérkőzések utánelégedettnek tűnt, de a középdöntős vetálytársakkal szemben csak ötven százalék esélyt tippelt csapatának. Nem volt túlságosan borúlátó?
– Csáktornyán a dánokat és a szlovénokat is megverve, a betegeskedő Farkas és Szrnka nélkül az élén végeztünk, és ez hatalmas bravúr volt, ráadásul olyan sikerélménnyel gazdagította a keretet, amelyre alapozhatott a fiumei középdöntőben. Ott Romániát és Ukraját legyőztük, Norvégiával döntetlenül végeztünk, és ezt a csoportot is megnyertük. Ezzel hatalmas teher gördült le rólunk, mert elértük minimális célunkat, az olimpiai résztvétel jogát. Egyúttal elödöntőbe jutottunk. El kell mondanom, hogy Ukrajna ellen Marczinka Zoltán ült a kispadon, miután magas lázam miatt az orvos engem nem engedett ki a szállodai szobámból.
– Miért féltették többen is a magyarokat az elődöntőtől ?
– Mert a korábbiakban láttuk, hogy a szokatlan ázsiai stílus mennyi gondot okozott Dél-Korea ellenfeleinek. Nekünk azonban sikerült megtalálnunk a legjobb taktikát. Nem mondom, hogy ez gyorsan ment, de a szoros, fordulatos találkozó végére összeállt a játékunk, mert megleltem a legjobb összetételű csapatot. Az elődöntőben csapatom eredményesen támadott, míg a védekezése a hajráig nem volt kifogástalan. A dél-koreaiak elleni csatát úgy kellett megnyernünk, hogy vetélytársunk sokkal gyorsabb, durvább és szívósabb volt, mint az addigi ellenfeleink. Mi azonban álltuk a versenyt, s Dél-Koreával a vébé legjobb mérkőzését vívtuk.
– A fináléban csapata mintha megilletődötten kezdett volna, igaz, gyorsan váltott a megszokott, szellemes, csillogó játékára, és főleg a védekezése, valamint Radulovics és Pálinger teljesítménye volt bámulatos. Hét perccel a vége előtt hét góllal vezetett, s gyakorlatilag világbajnok volt. Mi döntött mégis Franciaország javára?

Névjegy

MOCSAI LAJOS

Született: 1954. március 10., Szeged
Foglalkozása: a TF tanára és menedzserigazgatója, nôi szövetségi kapitány
Legjobb eredményei edzôként: nôi olimpiai 2. (2000), férfi olimpiai 4. (1988), férfi vb-2. (1986), nôi vb-2. (2003), nôi vb-5. (1999), nôi Eb-1. (2000), nôi Eb-3. (1998), nôi BEK-1 (1982, Vasas), férfi KEK-1. (1996. Lemgo, német), 2x férfi City-kupa-1. (1997, 1998, Nettelstedt, német), 2x magyar bajnok (1982, nôk, Vasas; 1983, férfiak, Bp. Honvéd), német bajnok (1997, férfiak, Lemgo)
– Kezdjük azzal az összehasonlítással, hogy iszonyatosan magas hőfokú és iramú volt a mi elődöntőnk Dél-Korea ellen, míg a francia–ukrán találkozóról a szakemberek is azt mondták, hogy közepes lötyögésnek tűnt a mi csatánkhoz képest. Csapatom öt lázas játékossal várta a finálét, és közülük Pálinger és Farkas súlyos betegen vállalta a csatát. A mérkőzés előtti órákban olyan túlfűtött hangulat uralkodott a lányok között, amit talán túlmotiváltságnak is nevezhetek. A taktikai értekezleten csak a tudatosított, pontosan meghatározott célt, az aranyérmet látták, a részletekre képtelenek voltak figyelni. Akartak, de már nem tudtak összpontosítani a hallottakra, és ezeket nem tudták befogadni. Égtek a vágytól, hogy már kezdődjön a küzdelem, és ezt a hangulatot tovább fokozta a nyolc-kilencezer csodálatos szurkoló, a csarnok robbanásig feszült hangulata, a siker mindenek fölötti akarása. A döntő koreográfiája sajátságos volt, mert a küzdelem hullámzott és négy részre tagolódott. Az első, hogy jól kezdtek a franciák, miközben a mi alapjátékunk lassú volt. A második – ezt a félidő közepétől számítom –, hogy Pálinger bravúrjai felhoztak bennünket, ám a védekezésünk továbbra sem volt kellően feszes. A három-kettő-egyes formáció sok hiba forrása volt, több ziccert kínált az ellenfélnek. A franciák ezeket vagy kihagyták, vagy Pálinger hárított. Az eredmény, hogy lassacskán nőtt az előnyünk. A harmadik szakasz az volt, amikor a második félidőben felzárkóztak a franciák, mi pedig minden erőnket összeszedve javítottunk a védekezésünkön, a támadásaink pedig szenzációsak, azt is mondhatom, sziporkázóak voltak. Ekkor következett a negyedik, a végső szakasz.
– Nem gondolja, hogy ekkor már a végsőkig elcsigázva játszott a csapat?
– A meggyőző előny megszerzése tényleg sok erőnkbe került, és talán jobban járunk, ha energiánkat beosztva, három-négy gólos különbséggel vezetünk, igyekszünk ezt tartani, és nem törekszünk a minél nagyobb előnyre. A törés akkor következett be, amikor a franciák néhány ziccert belőttek, miközben a bírók nyomására rendre emberhátrányba kényszerültünk. Ezeket az eseményeket nem értették játékosaim, és előnyük olvadása miatt pillanatok alatt lebénultak, és a csapat struktúrája összezavaradott. Játékosaink sorra eladták a labdát, a franciák pedig kihasználták a bíróktól és tőlünk tálcán kapott lehetőségeket. Az időkérést már akkor elkezdtük fontolgatni, amikor négy-öt gólosra csökkent a különbség, de vártunk, hátha feloldódik a görcs. Nem ez történt, ezért háromgólos előnyünknél, néhány perccel a vége előtt időt kértem, bele kellett nyúlnom a mérkőzésbe, és igyekeztem is belenyúlni.
– Ennek miért nem lett eredménye?
– Mert amit kértem, azt a legjobb akarata ellenére sem tudta megvalósítani a rettentően ideges, már csak az órát figyelő, összezavarodott csapat.
– Mit kért?
– Hogy a játékunk maradjon aktív, ugyanakkor őrizzük meg a labdát és sokat mozogjunk üresbe.
– Görbicz sorsdöntő gólját már említette. Azzal mi volt a baj?
– A videó tanúsága szerint semmi, és az alapvonalon álló bíró is megadta, a másik viszont, aki futva érkezett és csak messziről látta, nem. Tudatos döntés volt, mert a bírópáros főszerepet akart játszani a mérkőzésen, és ez sikerült neki. A tökéletesen érvényes gólunk elvételével megfosztott bennünket az aranyéremtől. Ezután kettős emberhátrányba kerültünk, a franciák egyenlítettek, és a hosszabbításban a kétgólos hátrányunkat már nem tudtuk ledolgozni.
– Mi történ a döntő után az öltözőben?
– Két lány is odajött hozzám, és azt mondta, tudja, miatta veszítettük el a mérkőzést. Egyikük Görbicz volt, akinek megmondtam, hogy nem kell magára vállalnia a felelősséget, ő még csak húszéves, kicsúszott a kezéből a labda a sorsdöntő pillanatban, de mások is hibáztak. A csapat együtt jutott a csúcs közelébe, és együtt szalasztotta el ezt a lehetőséget. A kispad bármennyire is akart segíteni, nem tudta szándéka szerint befolyásolni a pályán történteket. Három részre kell bontani a döntő hajrájában történteket. Az első, hogy a bírók elvették a szabályos gólunkat, amiért nekik kell szégyenkezniük. A másik, hogy a jelentős előny birtokában halogató játékkal, trükkökkel, bizonytalan, kockázatos megoldásokkal tilos próbálkozni. A harmadik pedig, hogy olyan klasszisokra van szükségünk, akik egyéni képességeik, labdatechnikájuk révén uralni tudják a hasonló helyzeteket.
– A végjátékot, az emberhátrányos helyzeteket gyakorolta a csapat?
– Nem is keveset. A világbajnoki döntő lelki nyomását azonban nem lehet modellezni.
– Ma már kimondható a zágrábi finálé utáni végszó?
– Igen. A válogatott példásan teljesített, a vébé legjobb csapata volt a külföldi szakemberek szerint is. Mélyről induló, de szakmailag és morálisan tökéletesen felépített együttes jutott a fináléba, ahol a remélt eredményt a szinte vele együtt lélegző Magyarország támogatásával sem érte el, összteljesítménye mégis sikeresnek mondható.
Legfrissebb hírek

La Liga: négygólos döntetlent játszott a Villarreal és a Real Sociedad

Spanyol labdarúgás
4 perce

Ijesztő sérülése után egy nappal Gulácsi Péter már otthonából tett közzé bejegyzést

Légiósok
10 perce

F1, Szaúdi Nagydíj, verseny

F1
10 perce

Mattias Skjelmose célfotóval nyerte az Amstelt Tadej Pogacar előtt

Kerékpár
25 perce

Rune legyőzte Alcarazt a barcelonai döntőben; Zverev a születésnapját lett tornagyőztes

Tenisz
35 perce

Niké liga: DAC–Kassa

Minden más foci
46 perce

Az FTC győzelemmel felérő döntetlent harcolt ki Odensében a női kézi BL-ben

Kézilabda
58 perce

Brutális kiütés! A Ferencváros hét gólt vágott a Nyíregyházának!

Labdarúgó NB I
58 perce
Ezek is érdekelhetik