A sandefjordi Jotunhalle klímája és a hazai játékosok viselkedése is rácáfolt a hűvös északról (illetve északiakról) szóló sztereotípiára, hiszen a zsúfolt csarnokban szinte trópusi hőség és felettébb ideges norvég válogatott fogadta a mieinket. Persze ez utóbbi érthető, hiszen a vendéglátók mostanság nem sok válogatottsikert ünnepelhettek: lemaradtak az athéni olimpiáról, és nem voltak ott a tavalyi portugáliai vb-n, valamint az idei szlovéniai Eb-n sem. A mieink, akik Athénra készülnek, pontosan tudják, hogy mit jelent egy ilyen sikertelen széria, hiszen néhány évvel ezelőtt őket üldözte a balsors, ám Skaliczki László érkezésével változott a tendencia. Háromból három világversenyre kvalifikálta magát a válogatott, s éppen Norvégián át vezethet az út a negyedikre, a 2005-ös tunéziai világbajnokságra.
Az afrikai viadalon nagyon szeretne ott lenni a spanyol Pamplona hálóőre, aki hétfő óta hivatalos nevén Hernández Vladimir, azaz magyar állampolgár. A harmadik honosított kubai kezdett a mieink kapujában, ám ő sem tudta megakadályozni, hogy a hazaiak jussanak előnyhöz: a balszélső Tvedten hetesével szemben tehetetlen volt. Ennek ellenére Skaliczki László tanítványai nyugodtak meg hamarabb, s a Díaz, Pérez duó vezérletével átvették a vezetést (2–4). Az első tíz perc végéhez közeledve is megmaradt a kétgólos magyar előny (3–5), ám jött az első hullámvölgy. Mezei kiállítását alaposan kihasználták az északiak, hiszen Rykkje előbb egyenlített, majd Solberg duplájával már kettővel előbbre tartottak a házigazdák.
Kapaszkodott a magyar válogatott, és Gál pazar találatával utol is érte vetélytársát (jogosan kiabálták a kispadról: "Szép volt, Gyuszika!"), ám jelentősen nehezítette a csapat dolgát, hogy a spanyol bírók előbb Csoknyait, majd Nagyot állították ki ok nélkül, és nem ez volt az egyetlen téves ítéletük. A félidő utolsó kilenc percében mindössze egy gólt szerző vendégcsapat kapujában ekkor már Fazekas állt, de a remeklő Strand lövéseivel szemben ő is tehetetlen volt.
Nagy kezdte nagy bombával a második félidőt, amely főként Kjetil Strand és Pérez Carlos gólpárbajáról maradhat emlékezetes. A német Flensburg és a Fotex átlövője egyaránt ellenállhatatlan volt, a norvég bombázónak a villámgyors Riise, míg Péreznek Nagy és Mezei segített leggyakrabban. A magyar gárda akkor sem ijedt meg, amikor öttel megléptek a hazaiak, ezért felzárkózott az ideálishoz közelítő háromgólos különbségre. Öt perccel a befejezés előtt már kialakult a 27–24-es végeredmény, hiszen a meccs záró szakaszában mindkét oldalon egyre több hiba csúszott a támadásokba. Hat másodperccel a vége előtt egy kis csetepaté borzolta a kedélyeket: Strand holt időben rendkívül sportszerűtlenül hasba könyökölte Hernándezt (büntetlenül), mire a kapus anyanyelvén protestált a két spanyol bírónál. Így őt állították ki két percre, a házigazdák pedig kapusukat is lehozva, hét mezőnyjátékossal próbálták előnyüket növelni – sikertelenül.
A magyaroknak háromgólos hátrányt kell ledolgozniuk vasárnap Miskolcon (18 óra, tv: M2) a tunéziai repülőjegyért. Skaliczki László bő kerete keddtől Miskolcon gyakorol, és szerdán együtt edz a szlovákokkal. ----
Fazekas Nándor: – A védekezésünk lehetett volna jobb is, bár a huszonhét kapott gól a mai pörgős játékban nem túl sok. A héten össze kell dolgoznunk, pontosabban tovább kell csiszolnunk a kapusok és a védőfal játékát, amelyen meglátszott a közös edzések hiánya. Hiába, másként védekezik a Veszprém és a Szeged! Indításokból is több gólt kell lőnünk, mint Sandefjordban.
Mezei Richárd: – Nagyon jól küzdöttünk, ugyanakkor sokat hibáztunk, döcögött a védekezésünk és a támadójátékunk. Amikor már öttel vezetett Norvégia, nem adtuk fel, hanem feljöttünk. Rettentően nehéz visszavágóra számítok, de ha mi is megkapjuk a bíróktól azt az úgynevezett hazai pályát, amit a norvégok élvezhettek, akkor továbbjuthatunk.
Kiss Csaba balkeze aranyat ért a Fradinak – a sabadelli szurkolók továbbra is remélhetik, hogy kedvenc csapatuknak is azt fog
Nagy László: – Tudtuk, hogy hatalmas küzdelem vár ránk, ám az első találkozó úgy indult, hogy győzhetünk. A norvégok nagyon sok képzett, kitűnő egyéniséget vonultattak fel. Nem kaptunk túl sok gólt, de javulnia kell a kapusaink és a védelmünk együttműködésének. Támadásban is jobban – és főleg a mérkőzés végéig – kell koncentrálnunk. Csalóka a háromgólos norvég előny, mert nem tűnik soknak, mégsem kevés. Ôk nem tudnak többet, mint amit Sandefjordban nyújtottak, bennünk viszont még bőven van tartalék. A héten jobban össze kell rázódnunk! ----
Vb- és Eb-SelejtezőkEurópában további 16 férficsapat vív párharcot, hogy szerepelhessen a 24 csapatos tunéziai vb-n (2005. január 24.–február 6.). Európából 13 csapat jut ki, s eddig négy válogatott harcolta ki a részvételt: Horvátország, Németország, Szlovénia és Dánia.
Férfi vb-selejtező, 1. mérkőzés: Portugália–Csehország 28–21 (14–12), Norvégia–Magyarország 27–24 (14–11), Görögország–Svájc 25–23 (13–12), Ukrajna– Oroszország 25–24 (13–11), Lengyelország–Svédország 19–25 (6–10), Lettország–Spanyolország 23–36 (12–9), Szlovákia–Franciaország 21–24 (12–15), Macedónia–Szerbia-Montenegró 21–22 (9–11), Olaszország–Izland 31–37 (12–23).
Visszavágók: június 5-én és 6-án.
A női válogatottak selejtezőket játszanak, hogy szerepelhessenek a december 9. és 19. között Magyarországon megrendezendő Eb-n (Magyarország házigazdaként résztvevő).
Női Eb-selejtező, 1. mérkőzés: Bulgária–Horvátország 24–21 (10–9), Macedónia–Németország 23–22 (12–14), Litvánia–Ausztria 30–32 (14–17), Lengyelország–Spanyolország 29–31 (11–16), Szlovákia–Szerbia-Montenegró 30–24 (15–13), Svájc–Svédország 23–23 (13–10), Azerbajdzsán–Fehéroroszország 21–25 (12–11), Törökország–Szlovénia 34–38 (15–18), Portugália–Ukrajna 26–27 (13–13), Izland–Csehország 26–27 (11–12), Hollandia–Románia 28–31 (16–17).
Visszavágók: június 5-én és 6-án. ---- A norvég szövetségi kapitány,
Gunnar Pettersen véleményét Tore Saether, a trondheimi Adresseavisen című napilap szakírója, a Nemzetközi Sportújságíró-szövetség (AIPS) kézilabda-szakbizottságának alelnöke tolmácsolta a Nemzeti Sportnak.
"Csak részben lehettem elégedett csapatom teljesítményével – mondta Gunnar Pettersen. – Legjobbjainknak vasárnap nagyobb különbséggel kellett volna nyerniük, nehogy úgy járjanak, mint az utóbbi három világverseny selejtezőjén Lengyelország, Jugoszlávia és Portugália ellen, hiszen mindhárom gárdával szemben elbuktak. A védekezésünk többnyire elfogadható volt, de tovább javítható. A kapusaink nem remekeltek, de ha úgy védenek a visszavágón, ahogyan valójában tudnak, akkor lehet esélyünk. Főleg Pérezre és Nagyra kell ügyelnünk, mert ők a magyarok vezéregyéniségei. A tekintélyünket sikerült megteremtenünk a kis különbségű győzelemmel is, de a továbbjutáshoz nagyon fegyelmezetten kell küzdenünk a vasárnapi visszavágón."
A találkozó után részletes értékelésre kértük
Skaliczki László szövetségi kapitányt, aki elmondta, miként látta Norvégia teljesítményét, valamint azt is, mennyire volt elégedett tanítványaival, és mit kell javítania csapata játékán a visszavágóig.
"A norvégok lövéseinek hetven százaléka betalált, míg nekünk hatvanszázalékos volt az eredményességünk – kezdte. – Strandról tudtuk, hogy gólveszélyes, mégsem sikerült őt semlegesítenünk, és nagyon sok akciógólt lőtt. Érződött a norvégok játékán, hogy összeszokottabbak, amit annak köszönhettek, hogy nem csupán edzéseken, hanem a portugálok elleni két tesztmérkőzésen készülhettek ellenünk. Pontosabbak voltak az átadásaik, kidolgozottabbnak tűntek az akcióik. Ugyanakkor úgy láttam, kiadták magukból a maximumot, ők támadásban ennél többre nem képesek. Mi viszont igen!"
A kapitány szerint időnként hatékonyan támadtak a mieink, mert érvényesült kitűnő egyéni képzettségük. A támadások utáni visszarendeződéssel sem akadtak súlyos gondok, ezért aránylag kevés gólt tudtak lőni a skandinávok leindításból.
"A norvég védőfalat szélességben nem mozgattuk meg, és a lövéseink is lehettek volna erőteljesebbek, pontosabbak – folytatta a magyar mester. – A hatos védőfalunk és a nyitott védekezésünk váltogatását követték a hazaiak, ám a második félidő közepén, amikor már öt góllal vezetett Norvégia, mégis összeszedtük magunkat, és felzárkóztunk. Ezek kritikus percek voltak. Lélektanilag is jót tett nekünk, hogy nem nőtt a különbség. A kiállítások és a hetesek aránya sokat mond a találkozóról, pontosabban a kárunkra sokat tévedő bírók tevékenységéről. Ettől függetlenül amiatt volt különbség a két együttes között, mert mi sok technikai hibát követtünk el. Pontatlan átadásaink is tükrözték a több közös munka hiányát."
Skaliczki László a kapusokról elmondta, hogy mind Hernández, mind Fazekas többet tud, mint amit Sandefjordban mutatott. Szerinte a címeres mezben debütáló kubai csillagnak és a német Nettelstedtbe igazoló Fotex-sztárnak egyaránt hatékonyabban kell együttműködnie a védőfallal. Ez a nagyon fontos finomítás lesz az egyik leglényegesebb feladat keddtől a miskolci edzőtáborban.
"A döntetlen körüli eredmény, netán a kis különbségű győzelem reményében utaztunk Norvégiába – hangoztatta Skaliczki László –, de például az európai kupákból is tudjuk, hogy az egy-egy gólos idegenbeli vagy hazai siker a visszavágóra nem sokat jelent. Pokoli nehéz csata vár ránk, amelyet csak akkor tudunk eredményesen megvívni, ha okulunk a hibáinkból."