A World Handball Magazine című szaklap és a Nemzetközi Kézilabda-szövetség (IHF) szavazásán (20 ezer voks alapján) "A világ legjobb játékosa 2003" címet a nőknél Radulovics Bojana (Dunaferr SE) jobbátlövő, a 2003-ban vb-ezüstérmet nyerő válogatott vb-gólkirálynő klasszisa nyerte, aki 2000 után immár másodszor érdemelte ki ezt a megtiszteltetést. A férfiaknál a horvát Ivano Balic (Metkovic) végzett az élen, Nagy László (Barcelona) az ötödik lett.
Az újvárosi Radulovics Bojana másodszor lett a világ legjobbja, és ez a nôk mezônyében egyedülálló teljesítmény (Fotó: Meggyesi Bálint)
Az újvárosi Radulovics Bojana másodszor lett a világ legjobbja, és ez a nôk mezônyében egyedülálló teljesítmény (Fotó: Meggyesi Bálint)
Az újvárosi Radulovics Bojana másodszor lett a világ legjobbja, és ez a nôk mezônyében egyedülálló teljesítmény (Fotó: Meggyesi Bálint)
Az újvárosi Radulovics Bojana másodszor lett a világ legjobbja, és ez a nôk mezônyében egyedülálló teljesítmény (Fotó: Meggyesi Bálint)
"A magyar szövetség főtitkára, Sinka László hívott fel a jó hírrel, hogy a szavazatok több mint felét kaptam – mondta a Nemzeti Sportnak az újvárosi bajnokcsapat egyik legfényesebb csillaga. – Annak külön is nagyon örülök, hogy már másodszor lehetek ennek a megtisztelő címnek a birtokosa, és hasonló a nők mezőnyében még nem fordult elő. A férfiaknál is csak a kirgiz-spanyol Talant Dusebajevet választották meg kétszer. Az öröm mellett talán azt is megengedhetem magamnak, hogy egy kicsit büszke legyek erre az eredményre, hiszen nagy különbséggel előztem meg vetélytársaimat, akik kiemelkedő egyéniségei a sportágnak. Kis ünnepséget máris rendeztünk, és az igazi nagy buli szervezését is megkezdtük. Erre még a szabadságunk idején kell sort kerítenünk, mert június közepén megkezdjük az athéni felkészülést. A családomat is felhívtam már a jó hírrel, és az édesanyám örömében elsírta magát. A férfiaknál első helyen végző Balicot fantasztikus egyéniségnek tartom, mert fiatal kora ellenére több világversenyen sorozatban kiemelkedően teljesített. Érdekesség, hogy amikor 2000 legjobbjának választottak, akkor a szerb Dragan Skrbics lett a férfiaknál az első. Akkor egy szerb, most egy horvát fiúval együtt örülhetek ennek a csodálatos sikernek, amit azonban nem érhettem volna el a társaim, az edzőim és a családom támogatása nélkül. Nekik ezúton is köszönöm a segítséget, amit a továbbiakban is igyekszem meghálálni a játékommal." ---- Radulovics biztosan előzte meg vetélytársait, akik közül a spanyol Montserrat Puche közelítette meg őt a legjobban, míg a francia világbajnok kapus, Valérie Nicolas már a második helyezettől is messze leszakadt. Radulovicsnak hatalmas szerepe volt a sydneyi olimpiai és zágrábi vb-ezüstérem megszerzésében. A legutóbbi nyári játékok után súlyos térdműtéten esett át, majd a 2001 őszén visszatért. Ezt követően kiderült, hogy anyai örömök előtt áll. Kisfia, Józsika megszületését követően, 2003 nyarán már újra edzett, és ragyogó formában kezdte az évadot, sőt edzői szerint – főleg rutinjának köszönhetően – bizonyos tekintetben még jobb volt, mint korábban. A horvátországi világbajnokságon gólkirálynő lett, és hasonló jó teljesítménnyel szeretne kirukkolni Athénban is. A nőknél 1995-ben is magyar és újvárosi sikert ünnepeltünk: abban az évben – a francia Jackson Richardsonnal együtt – Kocsis Erzsébet (Dunaferr SE) vehette át a győztesnek járó trófeát.
A világ legjobbja 2003 - Nôk
Név
Százalék
Szavazat
Radulovics Bojana (magyar)
58.7
4544
Monserrat Puche (spanyol)
21.5
1667
Valerie Nicolas (francia)
5.7
446
Bojana Petrovics (szerb-mont.)
4.1
322
Line Daugaard (dán)
2.7
212
Grit Jurack (német)
2.1
164
Kristine Lunde (norvég)
1.9
148
Tania Oder (szlovén)
1.2
94
Vu Szun-Ve (dél-koreai)
0.3
24
Tanja Logvin (osztrák)
0.2
21
Ivano Balic, a klasszis irányító, az idei Európa-bajnokság legjobbjának választott csillag szintén nagy különbséggel lett 2003 legjobbja a második helyen végző svéd kapus, Peter Gentzel előtt. Hozzájuk képest elenyésző a harmadik helyet szerző brazil Bruno Souza szavazatainak száma. Nagy László annak idején már a jelölést is hatalmas megtiszteltetésnek tartotta, és joggal lehet büszke arra, hogy olyan hírességeket sikerült maga mögé utasítania, mint Alberto Entrerrios, Olafur Stefansson, Christian Schwarzer vagy Henning Fritz.
A világ legjobbja 2003 - Férfiak
Ivano Balic (horvát)
55.0
6601
Peter Gentzel (svéd)
29.4
3534
Bruno Souza (brazil)
5.4
657
Eric Gull (argentin)
2.6
311
Nagy László (magyar)
1.7
207
Alberto Entrerrios (spanyol)
1.3
163
Olafur Stefansson (izlandi)
1.2
152
Christian Schwarzer (német)
0.9
117
Patrick Cazal (francia)
0.8
107
Henning Fritz (német)
0.4
58
Huszein Zaki (egyiptomi)
0.16
19
Stefan Lövgren (svéd)
0.11
13
Lars Christiansen (dán)
0.08
9
---- Mocsai Lajos szövetségi kapitány nagy örömmel fogadta a hírt, hogy olimpia előtt álló csapatának egyik legjobbját újra hatalmas megtiszteltetés érte. "Büszke vagyok Radulovicsra, mert az olimpiai remek teljesítménye után a világbajnokságon is bizonyított, tavaly decemberben is egyik vezéregyénisége volt a keretnek – mondta a mester. – Kiemelkedő tulajdonságai közül külön is meg kell említeni remek versenyzői alkatát, küzdeni és győzni akarását. Ezek pedig csak úgy tudnak érvényesülni igazán, hogy káprázatos technikai tudással és taktikai érzékkel párosulnak. A hozzá hasonlóan sikeréhes, folyamatosan jó teljesítményre képes sportolókkal lehet kiemelkedő eredményeket elérni." Zdravko Zovko, a Fotex KCV mestere, Ivano Balic honfitársa szintén nem fogyott ki a felsőfokú jelzőkből. "A legkevesebb, amit Balicról el lehet mondani, hogy extraklasszis – kezdte a világhírű horvát edző. – Az irányító poszton jelenleg nincs nála jobb. Tehetségét tökéletesen kibontakoztatta, már tizenhat éves kora óta az élvonalban szerepel. A Brodomerkur Splitben, szülővárosa csapatában kezdett kézilabdázni, majd a Metkovicban érett világsztárrá. Fiatal kora ellenére majdnem hetven válogatottságot számlál, és Lino Cervar szövetségi kapitány világbajnok gárdájának kulcsjátékosa. Nagyon jól jár vele a spanypol Pamplona, amelyben ősztől folytatja."