A férfi vb-selejtezőkkel lezárult a 2003-04-es évad, amelynek egyik főszereplője az NB I-ből kieső Békési FKC átlövője, Moldovan János volt. Szomorú gólkirály Moldovan, aki 237 góllal végzett az élen az NB I-ben, s persze nem azért búsúl, mert a rangsorban világhírű magyar játékosokat megelőzve végzett az élen. Hanem azért, mert csapata az ő kiemelkedő teljesítménye ellenére is búcsúzott az első osztálytól, valamint ami civilben hatalmas lelki teher számára kisfia, Donát maradandó károsodással, sérülten jött világra.
A gólkirály felesége 11 hónapja szült, s Moldovan János, valamint az egykor szintén kézilabdázó Garas Helga nehezen tudja feldolgozni a szomorú valóságot. "Donát halva született, és csak húsz perc eltelte után hozták vissza az életbe – mondta a játékos. – Akkor rögtön közölték is velünk, hogy minimális az esélye az életben maradásra. Nem akarjuk otthonba adni, mert betegen is a miénk. Mindenképpen felneveljük. A mozgáskoordinációja nem megfelelő, s a figyelme nem leköthető." "Pedagógus vagyok, szeretem a szakmámat, de most itthon vagyok a kisfiunkkal, és az állapotától függ, mikor tudok visszamenni dolgozni" – fűzi hozzá Helga aszszony. Azt gondolná az ember, a gólkirály az élete során szinte végig topon lévő kézilabdázó, a családi problémái ellenére anyagi bőségben él. De Moldovanék szerény otthonát és öreg autóját elnézve rá kell döbbennünk: nekik nem fenékig tejfel. ,,Klubom sem gazdag, nálunk nincsenek nagy fizetések, az enyém is kevés – mondja az átlövő. – Ráadásul nem vagyok már fiatal, ki tudja, meddig kézilabdázhatom? Egyre gyakrabban töprengek, mi lesz velünk sportpályafutásom után." Moldovan János Marosvásárhelyen kezdett kézilabdázni, s mivel már akkor is hórihorgas volt, a kosarasok is csábították. "Kitartottam a kézilabdánál, amit nem bántam meg – emlékezett. – A sportiskolából tizenkilenc évesen kerültem az akkor második ligából az elsőbe feljutó marosvásárhelyi csapatba. Azonnal lett sportállásom, és bekerültem a kezdőcsapatba, ahonnan éppen a későbbi edzőmet, Bukaresti Józsefet szorítottam ki. Nyolc évig ki sem lehetett hagyni az együttesből, s felfigyeltek rám a nagy bukaresti klubok, az európai kupákban szereplő Dinamo és Steaua, valamint a nagybányaiak is. De egyesületem nem engedett el." A romániai forradalom elsöpörte a csapat főszponzor gyárát, mégpedig a 17 minőségi szakosztállyal együtt, s a vásárhelyi csapat kezdő hetese külföldön folytatta.
A békési Moldovan János (jobbra) remek évadot zárt (Fotó: Kovács Erzsébet)
,,Értem is jöttek nyugati klubok, de túl nagynak találtam a távolságokat, meg nagyon anyás is voltam – folytatta Moldovan. – Viszont jött Szabó Károly edző a közeli Békéscsabáról, s két évig az akkori első osztályú klubba igazoltam, majd Újkígyósra szerződtem. Egy év kivételével kilenc esztendeje Békésen szerepelek. Itt az NB I B-ben négyszer lettem gólkirály, most pedig ez az NB I-ben is sikerült. Álmomban sem gondoltam, hogy a veszprémi, szegedi és dunaújvárosi nagyágyúk között én leszek a legszorgalmasabb gólvadász." Moldovan hozzáfűzte, már tavaly is közel állt ehhez a dicsőséghez, de akkor hat mecscset ki kellett hagynia sérülés miatt. "Ebben az idényben tekintélyes előnyöm volt a riválisokkal szemben – emlékezett. – Ami érdekes, a városban a tavalyi harmadik helyezésemhez többen gratuláltak, mint most az elsőhöz." Az sem véletlen, hogy a decemberben Békéscsabán járó román szövetségi kapitány is felkereste és meghívta a keretbe, amit visszamondott az említett családi okok miatt. ,,Nem tudom, mit hoz a jövő – folytatta. – A napokban kaptam egy osztrák ajánlatot, amit viszszautasítottam. A kisbabánktól, a családomtól nem tudnék elszakadni. Talán még egy-két évem van a sportban, s ha Békésben igénylik, akkor itt folytatom. Tizenkét éve élek ebben a városban, ide nősültem, itt szeretném leélni az életemet. Remélem, hamarosan a magyar állampolgárságot is megkapom..." ---- S ---- A