Nagy volt a csend a debreceni Sport Hotel recepciója előtt, amikor pénteken késő este véget ért a női válogatott megbeszélése, amelyen Mocsai Lajos szövetségi kapitány bejelentette: kik folytathatják az athéni olimpiára való felkészülést.
Elsőként Sugár Tímea lépett ki az első emeleti tárgyalóból. Könnyes arcán ott volt a keretszűkítés eredménye, ezután kérdezni sem kellett, hogy a három kapus közül melyik kettő utazhat a görög fővárosba. Pálinger Katalin helye egyértelmű volt, a kapitány Sugárt és a honosított, győri Sirina Irinát versenyeztette, s értékelése szerint, ha csak apróságokkal is, a győriek hálóőre lett a jobb. (A szakmai értékelés szerint a várható ellenfelek támadójátéka is sokat nyomott a latban, mert a gyors ázsiai csapatok ellen alkalmazandó nyitott védekezés mögött jobb teljesítményre lehet képes a szélről érkező lövéseket hatékonyabban hárító Sirina.) Sugár számára tehát véget ért az olimpia, s amikor a kapus megtudta, hogy álma nem teljesülhet – érthetően – nem akart a nyilvánosság elé állni. Hétfőn már a magyar határon kívül csörgött a játékos telefonja, ám a vonal végén egyik barátnője jelentkezett.
Sugár Tímea már a Sydney elôtti kerethirdetéskor is kimaradt Mocsai Lajos együttesébôl, amely Ausztráliából ezüstéremmel tért haza (Fotók: Meggyesi Bálint)
"Láttuk, hogy most nem maradhat otthon, ezért néhányan elhoztuk őt külföldre – mondta a barátnő. – Olaszországban vagyunk, s bár Timi lelke már sokkal jobban van, még nem tud beszélni arról, ami pénteken történt. Most összeszedi magát, aztán minden erejével a Cornexiben rá váró feladatokra összpontosít." A remek kapus egyébként négy évvel ezelőtt is végigcsinálta az olimpiai felkészülést, s akkor sem lehetett ott az ötkarikás játékokon. Igaz, 2000-ben teljesen más volt a helyzet, hiszen a kapitány már az első edzőtábor kezdete előtt közölte: ha mindenki egészséges a kapusok közül, akkor Farkas Andrea és Pálinger Katalin utazik Sydneybe. (Pálinger néhány hónappal az olimpia előtt bokaszalag-szakadást szenvedett, ám felépült a rajtig.) Szűk fél évvel a 2000-es olimpia után – már a romániai Eb-aranyérmeseként – így emlékezett Sugár arra az időszakra: "Furcsa volt a szituáció, az biztos, hiszen egy ilyen jellegű felkészülést csak százszázalékos intenzitással szabad végigcsinálni, különben nincs semmi értelme. Aztán rájöttem, hogy nem kell ezen morfondírozni. Dolgoztam, miközben tudtam, ha nem az olimpián, akkor később meglesz az eredménye." Abban a szituációban tehát nem érezte magát vesztesnek a kapus, mert megpróbált előre tekinteni. Az olimpia alatt nem érezte, hogy segíthetne a csapatnak? – kérdeztük tőle a már idézett interjúban. "Egyszerűen csak néztem a meccseket, és halálra izgultam magam. Persze jó lett volna ott lenni, de nekem ott van a következő olimpia!" – válaszolta. Most vajon ugyanezt gondolja? Sugár Tímea 2008-ban, a pekingi játékok idején 31 éves lesz. Ideális kor egy kapusnak, s nagyon megérdemelné, hogy álma teljesüljön. ---- Május végén Veszprémben állampolgári esküt tett Vladimir Hernández – illetve ettől kezdve Hernández Vladimir –, a baszk Portland SA Pamplona világklasszis kapusa, aki hajdan a Szolnok, a Nyíregyháza és a Dunaferr SE játékosa volt. Akkor ezt mondta a kapus: "Nagyon köszönöm a magyar szövetség és a Fotex KC Veszprém vezetőinek a segítségét, régi álmom vált valóra. Pérezhez és Díazhoz hasonlóan mostantól én is kettős állampolgár vagyok, s nagy megtiszteltetés, hogy magyarnak vallhatom magam. Ha Skaliczki László szövetségi kapitány számít rám, minden erőmmel azon leszek, hogy az athéni olimpián a lehető legjobb eredményhez segítsem a válogatottat." Ezután szinte órák alatt kézhez kapta új útlevelét, és június 30-án Sandefjordban a Norvégia elleni vb-selejtező első találkozóján bemutatkozott a magyar válogatottban, miközben a keretbe hívása kapcsán egy-két ellenvélemény is elhangzott, többnyire nem nyilvánosan. Akadt, aki arról beszélt, hogy – ellentétben Díazzal és Pérezzel – ő még semmit sem tett a magyar kézilabdáért, a többség azonban elismerte: a jó formában védő Hernández Athénban éremközelbe segítheti becsvágyó, ambiciózus legjobbjainkat.
A norvégok elleni párharcból vesztesen került ki Skaliczki László szövetségi kapitány esélyesebbnek vélt együttese, és a miskolci visszavágón az is kiderült, hogy Hernándeznek még meg kell találnia az összhangot a társaival. Erre lett volna kitűnő lehetőség az olimpiai felkészülés. Az Izland elleni tatabányai mérkőzésen, amelyet Hernández a lelátóról nézett, Szathmári János, a pápain Fazekas Nándor kapott bizonyítási lehetőséget. A második, vasárnapi találkozóra a kubai kapus már nem jött el (vélhetően előzőleg megtudta a kapitánytól, hogy nem számít rá).
Az edzésmunkájára nem lehetett panasz
"Az olimpiai felkészülésünk kezdetére Hernández nem érkezett meg, és még csak hírt sem adott Kubából arról, miért késik – mondta Skaliczki László. – Másfél héttel később kapcsolódott be a közös munkába, és emiatt jelentős hátrányba került. Meg kell jegyeznem, hogy Pérez sem az elejétől edzett együtt a társaival, de ő családi gondjai miatt engedéllyel utazott Havannába. Hernández kihagyásának indokairól ma sem tudok többet mondani, mint vasárnap a kerethirdetéskor. Az edzésmunkájára nem lehetett panaszom, ám fegyelmezetlensége miatt nem tarthattam meg őt az olimpiai keretben." A mester kihagyta a jövő emberének nevezett Sándor Ákost is, valamint tartalékként maradt a keretben Bendó Csaba. Rájuk, s persze Hernándezre is vonatkozik Skaliczki Lászlónak az a véleménye, hogy a kimaradóknak továbbra is edzésben kell maradniuk, hiszen az olimpiai rajtig még bármi történhet (sérülés, baleset, családi probléma), és ha szükséges, nyilván azok közül a játékosok közül hív be valakit a keretbe, akikkel eddig dolgozott, s akik az előzetesen leadott nevezésen szerepelnek. A pápai mérkőzésen és keretszűkítésen már nem volt jelen Hernández, aki a tatai edzőtáborból visszatért a feleségéhez Veszprémbe. "Nagyon rosszulesett a kapitány döntése, de tudomásul veszem – mondta Hernández Vladimir. – Az olimpiáig még sok idő van hátra, és ha a keret vezetői úgy gondolják, rám továbbra is számíthatnak, mert edzésben maradok, igyekszem megőrizni a sportformámat. Terveim szerint augusztus hatodikáig vagy hetedikéig Magyarországon maradok, és csak akkor térek vissza Pamplonába a klubomba, ha nem kerülök be az athéni magyar keretbe." ----
Szavazás
A keret kubai játékosai közül Díaz Ivo véleményét kértük a Hernándezzel történtekről. A magyarul szinte hibátlanul beszélő veszprémi irányító igen készséges, ám kissé szűkszavú volt. "Nehéz helyzet alakult ki a kerethirdetéskor, és erről nem szeretnék többet mondani" – hangsúlyozta. Vass Sándor, a szövetség szakmai alelnöke, a férfikeret munkáját támogató MKSZ-bizottság tagja szintén szófukar volt hétfőn. "Elfogadom a szövetségi kapitány határozatát, és nincs róla bővebb mondandóm" – zárta le a további felvetéseket a férfikeret egykori kapitánya. No comment – nincs magyarázat.
Sugár fel tud állni a padlóról
Nem ez az első nehéz periódus Sugár Tímea sportpályafutásában, hiszen a kapusnak már akadt egy rémálomszerű idénye, mégpedig az 1998–1999-es évad. Alig 21 évesen került Debrecenbe, de mielőtt bemutatkozhatott volna a DVSC-ben, az egyik edzésen, teljesen ártalmatlan szituációban, elszakadt térdében a keresztszalag. Műtét, rehabilitáció következett, ám fél év múlva újra játékra jelentkezett. Ekkor sem jutott neki több néhány meccsnél. A balul sikerült esztendő után igazolt a Fradiba, ahol bajnoki címeket szerzett, MK-győzelmeket aratott.
(Mind a nőknél, mind a férfiaknál augusztus 13-án, az athéni torna előtti technikai értekezleten kell leadniuk a küldöttségeknek a benevezendő 15-15 játékos végleges névsorát.)