A világbajnoki döntő vasárnapi bayonne-i visszavágóján a zágrábi fináléban a franciák szereztek aranyat a magyarok előtt a már két forduló után tornagyőztes Dánia mögötti második hely volt a tét.
A nagy szenzációja mégis a brazilok nevéhez fűződik: legyőzték az olimpiai és Európa-bajnok Dániát. Alexandre Schneider mester dél-amerikai tanítványai az elején 7–3-ra elhúztak, és a dánoknak izzadniuk kellett az egyenlítésért. A második félidőben Jan Pytlick kapitány aranycsapata 15–18-ra fordított, majd az 58. percig tartotta előnyét (26–26). Érdemes felidézni, hogy Mocsai Lajos szövetségi kapitány lányai a franciaországi előolimpia első körében csak 31–29-re győzték le Brazíliát, athéni csoportellenfelüket, majd a sydneyi ötkarikás finálé visszavágóján Dániától kikaptak (28–27). A hét végi torna szeszélyes eredményei után egymás ellen készült a legutóbbi vb-döntő két együttese.
A gyôriek csillaga, Sirina Irina fantasztikusan védett a franciák ellen (Fotó: Meggyesi Bálint)
"A felkészülési viadal záró fordulójában kíváncsi voltam, milyen teljesítményre képesek a világbajnok ellen a fiatalabb, illetve eddig kevesebb lehetőséget kapó játékosaink, akiktől azt vártam, hogy három héttel Athén előtt téthelyzetben is megállják a helyüket – mondta a Nemzeti Sportnak a magyarok mestere. – Az edzések persze továbbra sem maradtak el, igaz, a vasárnap délelőtti átmozgatáson nem kellett mindenkinek részt vennie. Hasonló lazítást az utóbbi hetekben egyszer engedtem meg a lányoknak. A fontos presztízscsata előtt azonban nem akartam terhelni őket. Aki edzett, annak is csak egyórás foglalkozást tartottam, és főleg lövőedzést végeztünk." A kapitány hangsúlyozta, jó teljesítményt vár a Görbicz, Siti irányító kettőstől, mert ez a két játékos mostanában még nem váltotta egymást, lévén hogy Ferling és Görbicz szerepelt többet. A további belső posztokon Tóthtól, Mehlmanntól és Kindltől remélt sokat Mocsai Lajos. Szerinte a térdsérüléséből fokozatosan felépülő Lovásznak az erőnélétével már nincs gond, ugyanakkor kellenek neki a mérkőzések, hogy oldódjanak a sérüléséből fakadó kisebb lelki gondok, s még bátrabban és felszabadultabban kézilabdázhasson. A franciák ellen Baloghot és a hőemelkedéssel bajlódó Kirsnert nem nevezte a kapitány. A mieink elképzelése az volt, hogy a rutinos Bohus, a nélkülözhetetlen tapasztalatú Farkas és Radulovics, a világ legjobbjának választott klasszis jobbátlövő csak végszükségben lép pályára (végül erre nem került sor). Társaik pedig arra készültek, hogy az erőnléti munkát a napokban már taktikai gyakorlásra váltó – vagyis a mieinkhez hasonló cipőben járó – franciák saját közönségük előtt pokolian fognak igyekezni, hiszen eredményeik között ott csúfoskodott a Dániától az első fordulóban elszenvedett 24–22-es vereség, valamint a Brazília elleni 21–19-es győzelmükre sem lehettek túl büszkék. (Vanyus Attila MKSZ-alelnök, a mieink csapatvezetője elmondta: a franciák – akárcsak a mieink – hétfőtől klubjaikban folytatják az olimpiai felkészülést. "A magyar keret tagjai a hét végén Tatán találkoznak, majd augusztus másodikától Hévízen edzőtáboroznak, s készülnek a franciák elleni negyedikei, veszprémi, majd ötödökei budapesti tesztmérkőzésre.") A kisebb csodák napja folytatódott: a mieink visszavágtak Franciaországnak a vb-döntőben elszenvedett vereségért. A találkozó hőse a győri Sirina volt, aki a lövések majdnem hatvan százalékát hárította. Szinte őrületbe kergette a hiába próbálkozó világbajnokokat (Szabó Melinda nem is tudott betalálni a magyar kapuba). A hazaiak legjobbja Cano volt, míg társait rendre hibázásra késztették a mieink. A magyar együttesben Görbicz annak ellenére is vezéregyéniség volt, hogy többnyire a balszélső posztján játszott. Kitűnő teljesítménnyel rukkolt elő Mehlmann és Tóth, akik bizonyították, megérdemelten kerültek be az olimpiai keretbe.