A decemberi, oroszországi női világbajnokság csoportjainak sorsolását július 2-án Szentpétervárott tartja a Nemzetközi Kézilabda-szövetség (IHF) és a helyi szervezőbizottság. A torna 24 csapatos mezőnye immár teljes, és az IHF közzétette, hogy a sorsolási kalapok csapatbeosztását, amely részben tükrözi az erőviszonyokat, részben pedig a szövetség sportpolitikai stratégiáját (a 10. Ázsia-bajnokságon aranyérmet nyerő Japán az első kalapba került, az olimpiai ezüstérmes Dél-Korea a 4-6. kalapba).
A gyôri Simona Gogirla és román társai kiharcolták a vb-részvételt(Fotó: Czagány Balázs)
A gyôri Simona Gogirla és román társai kiharcolták a vb-részvételt(Fotó: Czagány Balázs)
Az olimpiai ötödik helyezett, vb-ezüst- és Eb-bronzérmes magyar együttes a második kalapba került. Ez azt jelenti, hogy Németh András mester együttese a csoportküzdelmekben elkerülheti a házigazda jogán majdan csoportot választó Oroszországot (vb-7., Eb-4.), valamint Ukrajnát (oimpiai 3., vb-4., Eb-6.) és rettentően megerősödő Lengyelországot.
A minap befejeződött európai selejtezőből továbbjutók mellett földrészünket képviseli a vb-n a címvédő Franciaország, a házigazda Oroszország, valamint a tavalyi Eb három érmese, Norvégia, Dánia és Magyarország. Meglepetés, hogy az erős, esélyesnek vélt szerbek, spanyolok és németek nem lehetnek ott december 5. és 18. között a világbajnokságon. A legutóbbi vb-n 8., a a tavalyi Eb-n pedig 12. helyen végző Szerbia-Montenegro (soraiban a győri Ana Djokiccsal) csak kétgólos vereséget szenvedett Szkopjében, ám a visszavágón mindössze egy találattal nyert s kiesett. Az olimpiai 6. helyezett, vb-5. és Eb-8. spanyolok egy góllal nyertek Hollandiában, majd ugyanennyivel kikaptak otthon, és rosszabb gólkülönbségük miatt kiestek. A selejtező előtt erősen fogadkozó, Eb-5. németek sorsa már Kielcében megpecsételődött (40-30), és már hiába nyertek a lengyelek ellen hat góllal a viszszavágón. Nem tett csodát az új német edző, Armin Emrich, aki a budapesti Eb után Ekke Hoffmann helyére került, miután a szövetségi kapitány nem hoszszabbított szerződést a szövetséggel. A horvátországi világbajnokság (2003) európai csapatai közül Csehország sem kvalifikálta magát, miután kettős vereséget szenvedett a győri Simona Gogirlával és Aurelia Bradeanuval felálló Romániától.
A tavaly júliusi Ázsia-bajnokságon (Hirosima) történtekre azért érdemes néhány gondolat erejéig visszatérni, mert a háromnapos torna négy csapata közül a hazai pálya előnyét élvező Japán (6 pont) került ki győztesen. Az ezüstérmet szerző, négypontos Kínát 30-23-ra, a két pontot gyűjtő, harmadik helyezett Dél-Koreát 31-23-ra, a pont nélkül sereghajtó Tajvant 35-18-ra verte meg. Az említett négy válogatott egyben vb-szereplő is lesz Szentpétervárott, ugyanakkor a kalapba sorolásuknál az Ázsia-bajnokságon kialakult sorrendjüket vette alapul az IHF. Érdekesség, hogy Dél-Korea tesztversenynek tartotta a kontinensbajnokságot, s egy hónappal később Athénban kirobbanó formában játszott, míg Kína az olimpián csak a nyolcadik helyet szerezte meg.
A pánamerikai selejtezőben hat csapat szerepelt, és közülük három (Brazília, Argentína, Uruguay) utazhat a vb-re, míg Kanada, Dominika és az Egyesült Államok lemaradt a tornáról. Az óceániai zónában ketten versengtek a kvalifikációért: Ausztrália-Új-Zéland 38-12, 31-17. Az Afrika-bajnokságról Angola, Elefántcsontpart és Kamerun jutott a vb-mezőnybe.
Vb-kiemelés A nemzetközi szövetség az alábbi kiemelést készítette a vb-sorsoláshoz. 1. kalap: Franciaország, Norvégia, Japán, Dánia 2. k.: Magyarország, Lengyelország, Oroszország, Ukrajna 3. k.: Románia, Hollandia, Szlovénia, Ausztria 4-5-6. k.: Macedónia, Horvátország, Kína, Dél-Korea, Tajvan, Angola, Elefántcsontpart, Kamerun, Brazília, Argentína, Uruguay, Ausztrália. ---- N ---- &