A sportág nemzetközi szinten is kiemelkedő egyénisége, a Dunaferr volt sztárja, Bohus Bea az évad végén megerősítette korábbi bejelentését: profi pályafutását nem folytatja, ugyanakkor hűséges marad a kézilabdához. Bohus Békéscsabán ismerkedett meg a játékkal, s itt szerepelt először az NB I-ben. Pályafutása azonban a Dunaferrben teljesedett ki, Dunaújvárosban nyolc évig volt az együttes meghatározó egyénisége, majd csapatkapitánya.
Bohus Bea, a Dunaferr volt sztárja sportvezetôként tért vissza anyaegyesületébe
Bohus Bea, a Dunaferr volt sztárja sportvezetôként tért vissza anyaegyesületébe
Innen lett tagja a válogatottnak. Az évad végén elköszönt Dunaújvárostól és hazaköltözött Békéscsabára, ahol nemrégiben építkezésbe kezdett.
"Amikor bejelentettem, hogy visszavonulok, még nem tudtam, mihez kezdek aktív pályafutásom befejeztével, de ahogy közeledett az utolsó mérkőzés, egyre több lehetőség közül választhattam - mondta immár Békéscsabán. - Nem sokkal az utolsó bajnoki meccsem után a csabai alpolgármester, Baji Lajos, az egykori NB I-es labdarúgókapus, Baji Tamás testvére felhívott telefonon, s kérte, beszélgessünk egy kicsit. Felkért, hogy kapcsolódjak be a Békéscsabai Előre munkájába. Azt már előre megbeszéltük, hogy pályára nem kívánok lépni, de nem is ez volt az elképzelése. Úgy gondolta, a tapasztalatomat, az ismeretségeimet ki tudná használni az újra NB I-be jutó női kézilabdacsapat. Mit mondjak, nem sokat gondolkodtam az ajánlaton, hiszen nagyon örülök, hogy a kézilabda közelében maradhatok." A megbeszélések végére kiderült, főleg az önkormányzat és a helyi vagyonkezelő által működtetett gazdasági társaságban számítanak Bohusra.
Olyannyira, hogy a kft. a napokban taggyűlést tartott, amelyen a két tulajdonost képviselve ott volt Baji Lajos, valamint a vagyonkezelő igazgatója, Kozma János és a sport kft. ügyvezető igazgatója, Szabó Károly (a volt sikeredző) társaságában Bohus Bea is. Megtárgyalták az üzleti tervet, majd döntés született: az egykor Csabáról induló válogatott kézilabdázó társigazgató lett Szabó Károly mellett, aki felfedezője, majd edzője volt.
"Mivel nem főfoglalkozásban vagyok ügyvezetője a klubot működtető gazdasági társaságnak, nagyon is elkél a segítség - mondta Szabó Károly. - Sok és érdekes munka vár Bohusra, ugyanis az NB I-be jutással megnövekednek a feladatok, amelyeket egyedül már nem győznék."
Bohus Bea hozzáfűzte: "A csapat már megkezdte a felkészülést az új évadra, és rám a napi operatív feladatok hárulnak. Dunaújvárosban csapatkapitány voltam, ezért már ott is sok kérdés megoldásába beavattak a vezetők, így ismerem az egyesületi belső életet. Büszke vagyok arra, hogy Szabó Károlytól, a Tanár úrtól ismét sokat tanulhatok. Ami a legfontosabb, mindenki örömmel és nagy szeretettel fogadott régi klubomban."
BOHUS BEÁTA Született: 1971. április 25., Békéscsaba Magassága/testsúlya: 172 cm/64 kg Posztja: beálló Klubjai: Békéscsabai ENK, Dunaferr NK Nevelőedzője: Tobak Lászlóné Edzői: Budai György, Szabó Károly, Szabó Károlyné, Csulik Pálné, Zsiga Gyula, Mátéfi Eszter, Kiss Szilárd Első válogatottsága: 1992. október 30., Győr (Franciaország 26-17) Válogatottsága/góljai: 65/56 Legjobb eredményei: olimpia 5. (2004), vb-2. (2003), Eb-3. (2004), BL-1. (1999), EHF-kupa-1. (1998), Szuperkupa-győztes (1999), EHF-kupa-2. (2003), 5x magyar bajnok, 5x MK-győztes ---- A csabai női csapat először 1980-ban jutott föl az NB I-be, mégpedig az immár legendás hírű Szabó Károly mester vezetésével. Akkoriban olyan nagyságok fémjelezték az együttest, mint a kétszáznál is több válogatottságot maga mögött tudó Csulikné Bozó Éva, a világbajnoki ezüstérmes Hankóné Jakab Gabriella vagy a remek irányító Tobak Lászlóné. Ez a csapat rövid idő alatt meghatározó együttessé vált az első osztályban, s 1982-ben az ezüstéremig jutott.
A kitűnő nevelőegyesületben folyamatosan tűntek fel az ifjú tehetségek, ezért a generációváltást is könnyen átvészelte, hiszen olyanok kaptak szerepet az újjáformálódó együttesben, mint Hochrajter Rita, Bohus Bea, Kovács Tímea vagy Salamon Gabriella. Ez a csapat Csulikné vezetésével 1992-ben bronzérmet nyert az NB I-ben.
Ám Békéscsabán egy idő után elfogyott a pénz, ezért sorra távoztak a legjobbak, s a csapat kiesett az első osztályból. Számtalan sikertelen kísérlet következett, hogy ismét ütőképes gárdát hozzanak öszsze. Több "levitézlett" és külföldi játékost igazoltak, akikkel csak részsikereket értek el, ezért megint az utánpótlás felé fordultak, s kerestek a megyéhez kötődő edzőt. Gávai Ferenc mester, az egykori válogatott irányító tíz éven át volt az akkor még NB I-ben vitézkedő csabai férficsapat játékosa, majd a Békés edzője. Vele jó lóra tettek a Viharsarokban, s az együttes visszaverekedte magát az első ligába. ---- Gávai Ferenc, a Békéscsabai Előre NK edzője: "A sikert, a fejutást annak köszönhettük, hogy a lányok elhitték, valóban megnyerhetik a második ligát. Nagyon sokat fejlődtek taktikailag és technikailag, valamint remek erőnlétüknek köszönhetően a mérkőzések második félidejében felőrölték ellenfeleik ellenállását. Kiemelkedő volt a védekezésük, a huszonhat találkozón átlagban húsz gólt sem kaptak. A hatékony védekezésből gyorsan tudtak indulni. Akadnak kétkedők, akik azt mondják, korai volt visszajutnia a csikócsapatnak a legjobbak közé, de szerintem a bajnokságot akkor kell megnyerni, amikor arra lehetőség adódik.
Nekünk megvolt, s éltünk vele. Békéscsabán jó az utánpótlás-nevelés, ezt igazolja, hogy az ifjúsági csapat is megnyerte az NB I B-s küzdelmeket. Meggyőződésem, ha a felnőttcsapatunk az első évadban bent marad az NB I-ben, akkor a saját nevelésű fiatalok beépítésével fokozatosan előrébb léphet."