Hazánkban 1982-ben és 1995-ben női világbajnokságot, 2001-ben női junior-vb-t, 2004-ben női Eb-t rendeztek, de férfi világversenyt mától láthatnak először magyar csarnokokban a sportág honi barátai. A két megyénk 11 helységében zajló 15. férfi junior-vb augusztus 28-án a nyíregyházi döntővel zárul.
Zubai Szabolcstól nagyon eredményes és látványos játékot várnak a szurkolók és a magyar csapat vezetôi (Fotó: Danis Barna)
Zubai Szabolcstól nagyon eredményes és látványos játékot várnak a szurkolók és a magyar csapat vezetôi (Fotó: Danis Barna)
- A sorsolók szerencsés kézzel nyúltak a gömbökhöz? - kérdeztük a magyarok edzőjét, Tóth Lászlót. - Nem panaszkodhatunk - válaszolta. - A csoportunkban csupán egy európai gárdával kell megküzdenünk, és valamannyien tudjuk, a sportág nagyhatalmainak zömét földrészünk adja. A brazilokról csak az internetről sikerült némi információt szereznünk. Ôket, valamint a rohamosan fejlődő tunéziaiakat reményeim szerint gond nélkül legyőzzük. A visszalépő Elefántcsontpart helyére Izrael került, amely a selejtezőben megszorongatta a románokat. A románok fizikálisan remekül - ki kell mondanunk, nálunk jobban - képzettek, de legyőzhetőek.
- Hány ponttal érkezhet csapata a középdöntőbe? - Ott már vérre megy minden csata. Körbeverések is elképzelhetőek, vagyis ebben a szakaszban akár két pont megszerzésével is elődöntősök lehetünk, de négyet begyűjtve is kimaradhatunk a legjobb négy közül. Hozzáteszem, a másik ágon még gyilkosabb párhar-cokra lehet számítani. - Ön szerint is aranyesélyes Magyarország? - Igen, mégpedig húsz százalék erejéig.
Visszapillantó
A magyar korosztályos férfiválogatott az elsô, svédországi junior vb-n (1977) a 2. helyen végzett. Mindössze öt vb-t hagyott ki (1981, 1983, 1985, 1995, 1997) és 2001-ben Svájcban bronzmérkôzést vesztett a svédek ellen.
1977: Szovjetunió, 2. Magyarország 1979: Szovjetunió, …6. Magyarország 1981: Jugoszlávia 1983: Szovjetunió 1985: Szovjetunió 1987: Jugoszlávia, …7. Magyarország 1989: Szovjetunió, …10. Magyarország 1991: Jugoszlávia, …10. Magyarország 1993: Egyiptom, …6. Magyarország 1995: Oroszország 1997: Dánia 1999: Dánia, …16. Magyarország 2001: Oroszország, …4. Magyarország 2003: Svédország, …15. Magyarország
- Nem túl borúlátó? - Inkább realista. Ismerve az ellenfeleket, ugyancsak húsz-húsz százalék esélyt adok a világbajnoki cím megszerzésére Dánia, Németország és Szerbia-Montenegró csapatának, míg tizenkettőt Izlandnak és nyolcat Szlovéniának. - Mi a minimális célja csapatának? - A négybe jutást joggal várják el tőle a szurkolók és a szövetség vezetői. Együttesünk hat héten át készülhetett, és ennyi munkát még sosem végezhetett világverseny előtt. Tíz tesztmérkőzés áll mögöttünk, amelyek közül azokat tartom mérvadónak, amelyeket korosztályos vetélytársakkal vívtunk. Az Európa-bajnok németeket egyszer megvertük, egyszer kikaptunk tőlük, az Európa-bajnoki bronzérmes szlovénokat pedig kétszer megvertük. Megjegyzem, tavaly Rigában velük küzdöttünk a bronzért.
- Kik lehetnek kulcsszereplők a mieink közül? - Miklertől olyan egyenletes, jó teljesítményt várok, mint a tavalyi Európa-bajnokságon, de ha fáradna, Kovács János is képes bravúrokra. Szalafai az NB I-ben ontotta a gólokat, a vébén is ezt kell tennie. Gulyás a legutóbbi Európa-bajnokság legjobb jobbátlövője volt, és azóta fejlődött, javult. Császár a klubjában is meghatározó egyéniség irányítóként, ugyanakkor Nagy Kornél is képes ugyanilyen teljesítményre. Putics sokat fejlődött, ezért akár a vébé egyik legjobbja lehet, a felnőttek között pedig Pérez Carlos utódját látom benne. Zubaitól olyan gólerős játékot remélek, mint a tesztmérkőzéseken.
- Meggyógyult Császár és Csorba sérülése? - Ez a gondunk, ugyanis Császár fájlalta a derekát, amelyet az edzőtáborozás hajrájában pihentetnie kellett, Csorba pedig éppen az utolsó edzésen szenvedett bokasérülést. Reményeim szerint mindketten vállalhatják a világbajnoki szereplést.
A csoportbeosztás és a program A-csoport: Dánia, Svédország, Egyiptom, Franciaország, Dél-Korea B-csoport: Németország, Izland, Spanyolország, Kongó, Chile C-csoport: Szlovénia, Argentína, Csehország, Kuvait, Szerbia-Montenegró D-csoport: Magyarország, Románia, Tunézia, Brazília, Izrael Minden csoportból három csapat jut a középdöntőbe (az A- és B-, illetve a C- és D-csoportok vannak azonos ágon).
Középdöntő: augusztus 22., 23. és 25 (AB-ág: Miskolc, Tiszaújváros; CD-ág: Nyíregyháza, Tiszavasvári). A 13-20. helyért augusztus 22-én, 23-án és 25-én Ózdon, Szerencsen, Fehérgyarmaton, Kisvárdán és Csengeren mérkőznek. Helyosztók, elődöntő: augusztus 27. (Nyíregyháza, Szerencs, Mezőkövesd, Miskolc, Nagykálló, Fehérgyarmat) A 3. helyért, döntő: augusztus 28. (Nyíregyháza) A magyarok valamennyi mérkőzését a Sport1 csatorna közvetíti.