– Kedden jött vissza a válogatott szünetről, a német csapattal Eb-selejtezőn kétszer is megmérkőztek az oroszokkal. Az eredmények alapján úgy tűnik, két ellentétes mérkőzést játszottak, hogyan élte meg belülről?
– Valóban. Azt hiszem, az első találkozóval elégedettek lehetünk, nagyon koncentráltan kezdtünk, és hamar sikerült nagyobb előnyt kiharcolnunk – mondta a Nemzeti Sport Online-nak a Ferencváros 28 éves balátlövője, Laura Steinbach. – A kinti meccsen már nem voltunk annyira összeszedettek, nem találtuk meg a jó megoldásokat támadásban, az orosz kapus is jó napot fogott ki, így nem sikerült elérni a célunkat, hogy idegenben is nyerjünk. Ráadásul a 40. perc környékén Anja Althaus orrtörést szenvedett, és az ő kiesését már nem tudtuk kompenzálni. Ami mégis pozitívum, hogy hatgólos hátrányból vissza tudtunk jönni, és végül csak eggyel maradtunk alul.
„Laurában egy nagyon szimpatikus, kedves, alkalmazkodó lányt ismertem meg, hamar megtalálta mindenkivel a közös hangot a pályán kívül. A pályán belül picit nehezebb dolga van, mert egy összeszokott csapatba kellett beszállnia, a kezdőben szereplők már egymás gondolatát is ismerik. De úgy látom, jó úton halad, és nem olyan ijedős, hogy ezt a feladatot ne oldja meg. A Bajnokok Ligája is furcsa volt neki elsőre, azonban egyre jobban kezd belerázódni” – jellemezte a német légióst Kökény Bea, az FTC női kézilabda-szakosztályának ügyvezetője |
– A decemberi szerbiai világbajnokságon azonos csoportban szerepelnek majd a magyarokkal, akiknél várhatóan sok ferencvárosi társa lesz a keretben. Szóba került már csapaton belül az egymás elleni meccs?
– Természetesen, többször ugrattuk már egymást, hogy milyen lesz majd szemtől szemben a pályán. Az biztos, hogy jó érzés lesz ennyi csapattárssal találkozni a vb-n, de azt ne kérdezze, mit várok attól a meccstől, még nagyon messze van.
– De valami célkitűzés már biztosan megfogalmazódott a vb-vel kapcsolatban.
– Első körben szeretnénk továbbjutni a csoportból, nem kerültünk könnyű hatosba, de ha néhány sérültünk visszatér, elérhetjük a célunkat. A továbbjutás után meg majd meglátjuk.
– A Fradira visszatérve, most már három hónapja itt játszik, megérte a váltás?
– Nem volt olyan pillanat, amikor azt gondoltam volna, haza akarok menni. Boldog vagyok, hogy ide igazolhattam, és játszhatok a Bajnokok Ligájában. Az edzések is színvonalasabbak, nagyobb intenzitásúak, mint amilyenekben Németországban volt részem, és épp erre volt szükségem. A Leverkusenben sok volt a fiatal, míg itt a Fradiban már kész, válogatott játékosok vannak, ez más környezet.
– Gondolom, nem a Fradié volt az egyetlen ajánlat.
– Kerestek Franciaországból és Macedóniából is, de amikor befutott az FTC ajánlata márciusban, nem sokat gondolkodtam rajta. Eljöttem, és megnéztem a várost, valamint a csapatot – persze több meccsüket láttam már előtte is videón –, majd áprilisban megegyeztünk.
– Tradicionálisan magyar játékosokra épít a Ferencváros, így egyrészt kitüntetett helyzetben is érezheti magát, a nyelv viszont nem könnyíthette meg a beilleszkedését. Milyen volt a kezdeti időszak?
– Nem volt problémám a beilleszkedéssel, mindenki kedves volt. A magyar nyelv valóban nagyon bonyolult, így már a második héten elkezdtem nyelvórákra járni. Nyáron még mindennap, míg a szezon kezdete óta heti két alkalommal. Már sok mindent megértek, de a beszéd azért még nem megy. A kézilabdás nyelvezet volt természetesen az első, amit megtanultam, bár egy-egy időkérésnél még így sincs könnyű dolgom, [Elek] Gábor annyira gyorsan beszél, hogy sokszor csak a csúnya szavakat értem meg.
– Azt mennyire volt nehéz megszokni, hogy az FTC-ben kevesebb játékidő jut Önnek?
–A Leverkusenben ugyan többet játszottam, de tisztában vagyunk vele, hogy sok meccsünk van az idényben, ezért meg kell osztani a terhelést. A rotációhoz ráadásul a válogatottban is hozzászokhattam, ahol főleg támadásban számítanak rám, mivel hátul van egy összeszokott párosunk. Nem számít, hogy valaki egy félidőt, vagy csak tíz percet kap egy-egy találkozón, csak az a lényeges, hogy abban az időszakban, amit a pályán tölt, a maximumot nyújtsa.
– Nagyon jól indult a Fradi számára az idény, felkészülési tornán legyőzte a Larvikot, majd a bajnokságban sok év után a BL-győztes Győrt, de utána mintha törés következett volna be, és becsúszott néhány gyengébb teljesítmény. Mi lehetett ennek az oka?
– Nehéz erre magyarázatot találni. A Larvik és a Győr ellen nem volt veszítenivalónk, így felszabadultan játszhattunk. A BL-selejtezőben már ott volt rajtunk a nyomás, hogy mindenki elvárta tőlünk a sikert, és ezt nem volt könnyű kezelni. Ezt a helyzetet is kezelni kell tudni, még nem vagyunk olyan szinten, hogy ne kaphatnánk ki egy gyengébbnek tartott csapattól, ha rossz napot fogunk ki.
– Korábban nyilatkozta, hogy régi álma volt a BL-szereplés, amely a Ferencvárossal összejött. A népligeti és a dabasi csarnoknak is különleges atmoszférája van, milyen volt ezt hazai játékosként átélni?
– Nagyon tetszett! Gábor külön is odajött hozzám a Győr elleni meccs előtt, és próbált nyugtatni, ne aggódjak, ha valami nem sikerül, a szurkolók úgyis ott lesznek, és biztatnak majd minket. Én olyan játékos vagyok, aki szereti kimutatni az érzéseit, rám abszolút motiválóan hat a szurkolók által teremtett hangulat. Fontos, hogy jól érezzük magunkat a pályán.
– Láttam Elek Gábor arcán a megkönnyebbültséget, amikor a legutóbbi BL-meccsen a Lublin ellen megszerezte az első gólját.
– Nem voltam könnyű helyzetben, mert nem játszottam a Podgorica ellen, a Lublin meccsen pedig a második félidőben kaptam szerepet, így mindketten nagyon örültünk, miután belőttem az első gólomat.
– A dániai nagy különbségű vereséggel lépéshátrányba kerültek a csoportban, lehet, hogy a podgoricai idegenbeli meccsen fog múlni a továbbjutásuk.
– A Midtjylland elleni vereség után nehéz periódust éltünk meg, és nem is elsősorban az eredmény miatt, hanem ahogy kikaptunk. Sokat beszéltünk róla, és eldöntöttük, hogy még egyszer nem játszhatunk úgy. A Podgorica ellen azután már egy másik arcunkat mutattuk. Három csapat harcol a továbbjutó helyekért, az lenne a legtisztább, ha minden hátralevő meccsünket megnyernénk.
– Az eddig eltelt idő alatt mennyire tudott részévé válni a sokat emlegetett Fradi-családnak?
– Úgy érzem, már én is a klub része vagyok, az ereimben már nekem is zöld vér folyik. (Nevet.) Különleges átélni a szurkolók szeretetét, és bár közhelyszerűen hangzik, ez tényleg egy nagy család. Annyiban hasonlít a Fradi a Leverkusenhez, hogy ott is több szakosztály működik, de a szurkolói kultúra eltérő. Németországban, aki a Bayernek szurkol, az csak a focisták meccseire jár ki, míg itt az egész klubot támogatják, eljárnak a többi szakosztályt is biztatni.
– Mivel lenne elégedett a szezon végén?
– A bajnokságban talán most jött el az idő, hogy elkapjuk a Győrt, és nem csak az alapszakasz elején, hanem majd a döntőben is!