– Hárman vannak a tizennyolc tagú, további szűkítésre váró Eb-keretben, akiknek a neve mellett a válogatottságok számánál nulla áll. Tudja, ki a másik kettő?
– Bartók Donát és Országh Ádám – vágta rá CYEB Budakalász 21 éves játékosa, Fekete Dávid, akire egyedüli balszélsőként számít Ljubomir Vranjes kapitány. – Mindhárman meg is voltunk kicsit illetődve, amikor megérkeztünk az első tréningre, de aztán – legalábbis bennem – gyorsan feloldódott a feszültség, mert a többiek nagyon barátságosan fogadtak. Akárcsak a szövetségi kapitány, akinek óriási a tekintélye.
Született: 1996. október 12., Budapest Magassága/testsúlya: 180 cm/84 kg Posztja: balszélső Klubjai: Elektromos SE (2006–2011), Kézilabda Utánpótlás KFT (2011–2012), PLER KC (2012–2014), MKB Veszprém (2014–2015, 2016–2017), Váci KSE (2015–2016), CYEB Budakalász (2017–) Nevelőedzője: Pribék István Edzői: Kárpáti Krisztián, Hutvágner István, Csoknyai István, Gyurka János, Pásztor István, Éles József, Zsiga Gyula, Xavier Sabaté, Horváth Attila, Forgács Gyula Első válogatottsága: – Válogatottsága/góljai: – Legjobb eredményei: junior vb-5. (2017), ifjúsági Eb-2. (2014) |
– A legjobbak között zöldfülű, de nem idegen, hiszen többekkel is játszott már együtt.
– Ez is sokat segít, hogy megtaláljam a helyem. Az utánpótlás-válogatottakban csapattársam volt Bartók mellett Juhász Ádám és Ligetvári Patrik is, velük ott is kiválóan megértettem magam.
– A veszprémiek sem idegenek…
– Szerencsés voltam, mert a legeredményesebb magyar együttesben néhányszor a legjobbak között is szerepelhettem. A Bajnokok Ligájába is benevezett a klub már három évvel ezelőtt, de csak az előző idényben léphettem pályára. Persze csak keveset játszottam, de a bemutatkozásomkor Plockban gólt is lőttem, és még ugyancsak 2016 őszén Silkeborgban is pályára léptem.
– A sok klasszis között mégsem játszhatott annyit, amennyit szeretett volna. Ezért váltott klubot?
– Ez volt a legfőbb oka. Rövid váci kitérő után visszatértem ugyan néhány hónapra Veszprémbe, de tavaly februárban másfél évre Kalászra szerződtem.
– Most hogy látja, jó döntés volt?
– Igen, mert ismerős, remek játékosok közé kerültem, akikkel a bajnokságban a negyedik helyen végeztünk és az ősszel elindulhattunk az EHF-kupában.
– Mit szokott meg nehezen, mi könnyítette a beilleszkedését?
– A nagyon feszes ritmusú tréningekhez, a jelentősebb elvárásokhoz fokozatosan tudtam hozzászokni, de amint sikerült, egyre többet játszhattam.
„Óriási az akaraterő és a bizonyítási vágy a válogatottba megérdemelten behívott Fekete Dávidban. Csapatunkban nem panaszkodhat meccshiányra, mert ideális, jól edzhető alkat, gyors, ruganyos, kitűnő a labdaérzéke. A szó jó értelmében szemtelen a pályán. Csak a kézilabdának él, ennek rendel alá mindent. Bohács Sándorral egészséges versenyben áll a Kalászban a balszélső posztjáért.” |
– Bokasérülés hátráltatta az ősszel.
– De azóta minden rendben van, a fontos európai kupameccseken és a bajnoki mérkőzéseken többször is jól jött ki a lépés.
– Így gondolhatta Vranjes is…
– Már az is meglepett és nagy örömet szerzett, hogy a huszonnyolcas keretbe beválogatott, aztán december végén a kétnapos összetartásra is meghívott, majd a tizennyolc közé is bekerültem. Ez fantasztikus, lassan már kezdem elhinni, hogy megvalósulhat az álmom.
– Innen egy lépés az Európa-bajnoki szereplés. Felkészült erre az erőpróbára?
– Karácsony környékén testileg, lelkileg összeszedtem magam, sokat pihentem, de közben az erőnlétemre vigyáztam. A keretben csodálatosan érzem magam, már kezdem megszokni a különleges légkört, a fokozott iramú tréningeket. Tudom, százszázalékos teljesítményt kell nyújtanom, hogy utazhassak az Európa-bajnokságra, ahol szintén a legjobbat várják tőlem.
– Ezt a kapitány is mondta?
– Mindenkitől ezt várja el, és úgy látom, példának kell tekinteni az ő abszolút profi mentalitását.
A MAGYAR FÉRFI KÉZILABDA-VÁLOGATOTT 18 FŐS KERETE
KAPUSOK:BORBÉLY Ádám (Wisla Plock – Lengyelország), MIKLER Roland (Telekom Veszprém)
JOBBSZÉLSŐK:HORNYÁK Péter (Balatonfüredi KSE), ORSZÁGH Ádám (Dabas KC VSE)
JOBBÁTLÖVŐK:ANCSIN Gábor (Telekom Veszprém), BALOGH Zsolt (Mol-Pick Szeged), BARTÓK Donát (TBV Lemgo – Németország)
IRÁNYÍTÓK:CSÁSZÁR Gábor (Kadetten Schaffhausen – Svájc), JUHÁSZ Ádám (Grundfos Tatabánya), LÉKAI Máté (Telekom Veszprém)
BEÁLLÓK:BÁNHIDI Bence (Mol-Pick Szeged), SCHUCH Timuzsin (Telekom Veszprém), SZÖLLŐSI Szabolcs (Grundfos Tatabánya), VILOVSZKI Uros (Székelyudvarhelyi KC – Románia)
BALÁTLÖVŐK:BODÓ Richárd (Mol-Pick Szeged), DZSAMALI Iman (Telekom Veszprém), LIGETVÁRI Patrik (Telekom Veszprém)
BALSZÉLSŐ:FEKETE Dávid (CYEB Budakalász)
Szövetségi kapitány:Ljubomir VRANJES
FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉSEK (Svédország)
2018. január 6., 16.15, Jönköping: Svédország–Magyarország (Tv:M4 Sport)
2018. január 8., 19.15, Partille: Svédország–Magyarország (Tv:M4 Sport)
FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG (2018. január 12–28., Horvátország)
A CSOPORTBEOSZTÁS
A-csoport (Split): Horvátország, Svédország, Szerbia, Izland
B-csoport (Porec): Franciaország, Fehéroroszország, Norvégia, Ausztria
C-csoport (Zágráb): Németország, Macedónia, Montenegró, Szlovénia
D-csoport (Varasd): Spanyolország, Dánia, Csehország, MAGYARORSZÁG
A csoportok első 3-3 helyezettje jut a középdöntőbe.
A MAGYAR VÁLOGATOTT CSOPORTMÉRKŐZÉSEI AZ EB-N
2018. január 13., 20.30: Dánia–Magyarország (Tv:M4 Sport)
2018. január 15., 18.15: Magyarország–Spanyolország (Tv:M4 Sport)
2018. január 17., 18.15: Csehország–Magyarország (Tv:M4 Sport)
A középdöntő mérkőzésnapjai: 2018. január 19., 21., 23. és 24.
Az elődöntő mérkőzésnapja, és az 5. helyért: 2018. január 26.
Döntő, 3. helyért: 2018. január 28.
A középdöntő helyszínei: Zágráb, Varasd
Az elődöntő, a döntő és a helyosztók helyszíne: Zágráb