Az orosz válogatott azzal a nem titkolt szándékkal érkezett Japánba, hogy megnyerje a világbajnokságot, és ezzel egyenes ágon kijusson a jövő évi tokiói olimpiára. A tavalyi Eb-2. helyükkel az olimpiai selejtezős szereplésük már biztosított volt, de csak két meccs választja el őket attól, hogy ne kelljen kvalifikációs tornán részt venniük. Nem kétséges, hogy eddig az oroszok mutatták a legmeggyőzőbb teljesítményt a tornán, de ehhez az is hozzátartozik, hogy a könnyebbik ágon szerepeltek.
A 2014–2015-ös idényben volt a Győri ETO játékosa Anna Szeny, akit a csütörtöki médianapon szintén megkérdeztünk az oroszok büntetéséről. „A többi sportolóhoz hasonlóan nekem is nagy vágyam, hogy ott legyek az olimpián. Négy éven át küzdöttünk ezért, így ha sikerül a kvalifikáció, nem fognak érdekelni a megkötések, hogy nem képviselhetjük hivatalosan az országunkat, csak szeretnék ott lenni Tokióban. Hogyan lehetséges, hogy vannak olyan honfitársaim, akik lemondanának egy ilyen lehetőségről?” – tette fel a kérdést a 29 éves balátlövő. Szeny elmondta, Ambros Martín teljesen más embertípus és más stílust is képvisel, mint korábbi edzője, a legendás Jevgenyij Trefilov, aki szívproblémája miatt jelenleg az orosz szövetség alelnökeként van jelen Kumamotóban. „Ambros hozott némi változást a játékunkba, de nem forgatott fel mindent, épített arra, ami korábban is jól működött, gondolok itt a védekezésünkre. A hollandok ellen is szükségünk lesz a jó védekezésre, mert kiváló átlövőkkel rendelkeznek.” |
Érdekes helyzetbe kerültek, mert miközben eddig hibátlanul meneteltek a vb-n, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) hétfői döntése értelmében elképzelhető, hogy kijutásuk esetén nem indulhatnak orosz zászló alatt az ötkarikás játékokon – ha egyáltalán ott lesznek, ott lehetnek Tokióban. Eddig várat magára a nemzetközi szövetség (IHF) hivatalos állásfoglalása a kérdésben. A helyzetről megkérdeztük az orosz válogatottat irányító Ambros Martínt is.
„Csináltuk a felkészülést, és semmit nem tudtunk arról, mi készül a háttérben – mondta a korábbi győri sikertréner a Nemzeti Sportnak. – Itt a vébén is csak azzal foglalkoztunk, hogy megnyerjük a következő mérkőzést, és elérjük a fő célunkat, az olimpiai szereplést. Innen csak az első helyezett jut ki egyenes ágon, így azért harcolunk, hogy aranyérmesek legyünk a tornán. Itt vagyunk a kapujában, már csak két meccset kell nyernünk. Ha kijutunk Tokióba, senki nem tarthat minket vissza az indulástól. Bizonyítottuk, hogy tisztán és a fair play szellemében versenyzünk, de szerintem ez igaz az egész kézilabdás társadalomra. Nem látom abban a logikát, hogy kollektív büntetést alkalmaznak, és nem az egyéneket szankcionálják. Ez nem igazságos! Aki ártatlan, és a pályán mindent megtesz az álmai eléréséért, ne fosszák meg az olimpiai szerepléstől. Biztos vagyok benne, hogy az oroszok az utolsó pillanatig harcolni fognak az igazukért.”
Különleges helyzetbe került Martín a középdöntő első fordulójában, ugyanis Romániával találkoztak, amelyet éppen az oroszok kedvéért hagyott ott az olimpia éve előtt, bár az 51 éves spanyol szakember máshogy magyarázza a döntését.
„Nem szeretek semmit félbehagyni, amibe egyszer belefogok. Ráadásul Magyarországon is bajba kerültem amiatt, hogy elvállaltam a román kapitányi posztot, sokaknak nem tetszett a döntésem. Az együtt töltött három év végére azt éreztem, hogy nem tudok segíteni az utolsó lépés megtételében. Ráadásul a rosztovi munkám miatt eléggé távol voltam, plusz gyakorlásokra lett volna szükség, de ez nem volt megoldható. Az utolsó két világverseny alapján világossá vált számomra, hogy a játékosok mentális felkészítésével is többet kellene foglalkozni, hogy ne bukjunk el a kritikus mérkőzéseken. Erre én már nem voltam képes, mert nem volt elég időnk együtt. A válogatott játékosok hazatértek, többségük Bukarestbe, ráadásul az az edző is visszatért, akivel az utolsó érmet nyerték. Úgy éreztem, az a legjobb, ha vele folytatják a munkát” – utalt Martín Tomas Rydére, aki azonban a támadások kereszttüzébe került a románok mostani vb-szereplése kapcsán.
Martín úgy látja, a románok nem voltak szerencsések a brassói doppingesettel, ami miatt több kulcsjátékos is hiányzott, ráadásul Cristina Neagu is csak nemrég tért vissza a hosszú kihagyása után. Annak viszont örül, hogy a vágyott olimpiai selejtező összejött a románoknak.
Második szezonját tölti az orosz Rosztov-Donnál, és elmondása szerint a profi edzők élete mindenhol hasonló, a kézilabda tölti ki a napjai jó részét. A távolságok és a hosszú utazások a legmegterhelőbbek a számára, amelyek nemcsak a nemzetközi kupára, hanem a hazai bajnokságra is jellemzőek. „Az oroszok már hozzászoktak ehhez, de nekem időbe telt. Sok Rosztov-játékos van velem a válogatottban is, ők már ismerik az elképzeléseimet, sokat tudnak segíteni a többieknek” – kanyarodtunk vissza a világbajnokságra, ahol szerinte a győzelmek ellenére támadásban akadtak problémáik az eddigi meccseken, de ilyenkor mindig visszanyúltak a védekezéshez, és ott magabiztosságot szerezve támadásban is sikerült átlendülni a nehezebb időszakokon.
„Próbáljuk függetleníteni magunkat azoktól a hangoktól, amelyek szerint mi vagyunk a legnagyobb esélyesek. Csak a következő meccsre koncentrálunk, és hogy minél jobban felkészüljünk a hollandokból. Az elődöntőben már nem fog számítani, mi történt az elmúlt meccseken. Az utolsó pillanatig nem tudhattuk, ki vár ránk a négy között, olyan kiegyenlített volt a másik ág. A hollandok nagyon gyorsak, meg kell találnunk rá a módot, hogy megállítsuk a lerohanásaikat.”
Az oroszoktól hiányzik az egyik legnagyobb sztárjuk, Darja Dmitrijeva, így viszont előléphetett a 22 éves Jaroszlava Frolova, akinek több kiváló mérkőzése is volt, és már 43 gólnál jár a vb-n. Martín még annyit jegyzett meg, üdvözli, hogy ezúttal lesz egy pihenőnap az elődöntők és a záró nap között, így a nézők is bizonyosan magasabb színvonalú kézilabdát láthatnak a döntőben és a bronzmeccsen.
NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, JAPÁN
A PÉNTEKI PROGRAM
AZ 5. HELYÉRT
Montenegró–Szerbia 28–26 (13–12)
A 7. HELYÉRT
Németország–Svédország 24–35 (13–18)
ELŐDÖNTŐ
Oroszország–Hollandia 32–33 (16–16)
Norvégia–Spanyolország 22–28 (13–13)
A VB VÉGEREDMÉNYE
5. Montenegró
6. Szerbia
7. Svédország
8. Németország
9. Dánia
10. Japán
11. Dél-Korea
12. Románia
13. Franciaország
14. MAGYARORSZÁG
15. Angola
16. Argentína
17. Brazília
18. Szenegál
19. Szlovénia
20. Kongói DK
21. Kuba
22. Kazahsztán
23. Kína
24. Ausztrália