A megelőző két Eb-n egyaránt utolsóként záró horvátok a legutóbbi, németek elleni meccs elején elég idegesen játszottak, ami nem is volt csoda, mert a négy közé jutás volt a tét. Ezúttal az elején többször is megszerezték a vezetést, miközben figyelniük kellett a passzokra, a győri Estelle Nze Minko ugyanis messze kilépett Camila Micijevicre.
Nenad Sostaric, a horvát válogatott szövetségi kapitánya: „Az első félidőben támadásban vesztettük el a meccset, nem védekezésben. Túl sok tiszta helyzetet rontottunk el, a második félidőben már hoztunk egy jó átlagot. Először játszottunk elődöntőt, miközben a keretben mindössze öt profi játékos van. De igazán remélem, hogy ezek a lányok még sok elődöntőt fognak vívni a jövőben.” |
Ennek átjátszása aztán jelentős problémát okozott, ha helyzetbe is kerültek a horvátok, még mindig ott volt Amandine Leynaud a kapuban. A franciák – akik láthatóan alaposan felkészültek az ellenfélből – a szerzett labdákból gyorsan indultak, és hiába kért időt Nenad Sostaric, csapata 11 percig nem talált be, ezalatt a címvédő 9–0-s sorozatot futott, amivel igen hamar eldöntötte a meccset.
Sokszor lövésig sem jutottak el a horvátok, annyira nem találták a francia védekezés ellenszerét. Ráadásul az eladott labdákon túl a védekezésük sem volt olyan hatékony, mint a korábbi meccseken, így pedig egyre nőtt a különbség. A franciáknak is volt egy ötperces gólcsendjük, de a szünetben tíz góllal vezettek (15–5). A meccs legjobbjának megválasztott Kalidiatou Niakaté szinte a dudaszó pillanatában bombázott Tea Pijevic kapujába. A Fehérvár hálóőre sokszor került kiszolgáltatott helyzetbe, jól mutatja a két csapat közötti különbséget, hogy amíg 20 lövés ment a kapujára, addig Leynaud mindössze 8 próbálkozással találkozott az első játékrészben. A horvátok egy félidő alatt lőtt öt gólja a legalacsonyabb az Eb-elődöntők történetében.
A folytatásban már kiegyenlítettebb volt a játék, a horvátok a második félidő elején vissza is jöttek hétre, de ekkor gyorsan időt kért Olivier Krumbholz. Az egy egy elleni párharcokat továbbra sem tudták megnyerni a horvátok, így pedig nehéz volt felállt fal ellen jó helyzeteket kialakítaniuk. A valamelyest stabilizálódó horvát csapatjáték ahhoz volt elég, hogy tartsák a félidei különbséget, de továbbra is örültek minden sikeres megmozdulásnak.
A címvédő, 2016-ban harmadik franciáknál 11 játékos talált be, és összességében meggyőző teljesítménnyel jutottak be a döntőbe (30–19), ahol Norvégia lesz az ellenfelük. Igazán a horvátok sem szomorkodhatnak, és a vasárnapi bronzmeccsen még harcba szállhatnak egy éremért.
A franciáknál a győri játékosok közül Nze Minko négy góllal, míg Leynaud három védéssel zárt, a túloldalon a siófoki Katarina Jezic három találatig, Pijevic pedig hét hárításig jutott.
Érdekesség: legutóbb a 2012-es Eb-n volt az elődöntőben tíz gólnál nagyobb különbség két csapat között (magyar–norvég 19–30). Előtte 2004-ben (magyar–norvég 29–44) történt hasonló.
NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, DÁNIA
ELŐDÖNTŐ (HERNING)
Franciaország–Horvátország 30–19 (15–5)
Ld: Nze Minko, Lacrabere, Niakaté, Zaadi 4-4, ill. Blazevic, Jezic, Krsnik 3-3
A MÁSIK ELŐDÖNTŐBEN
Norvégia–Dánia27–24 (10–13)
AZ 5. HELYÉRT (HERNING)
Oroszország–Hollandia33–27 (18–13)
A VASÁRNAPI PROGRAM
DÖNTŐ
18.00: Franciaország–Norvégia
BRONZMÉRKŐZÉS
15.30: Horvátország–Dánia
AZ EB VÉGEREDMÉNYE, A MÁR ISMERT HELYEZÉSEK
5. Oroszország
6. Hollandia
7. Németország
8. Montenegró
9. Spanyolország
10. MAGYARORSZÁG
11. Svédország
12. Románia
13. Szerbia
14. Lengyelország
15. Csehország
16. Szlovénia