Női kézi BL: Fáj, hogy nem éltünk a lehetőséggel – Elek Gábor

PAPP BÁLINTPAPP BÁLINT
Vágólapra másolva!
2022.02.24. 08:52
null
Elek Gábor (Fotó: Szabó Miklós)
Az orosz Rosztov-Dontól kölcsön­vett olimpiai, világ- és Európa-bajnok francia Béatrice Edwige-től vezérszerepet vár védekezésben az FTC-Rail Cargo Hungaria edzője, korábbi női szövetségi kapitány, Elek Gábor.

 

A Bajnokok Ligája-szereplésüket tekintve, az őszi és a január-februári teljesítményt is figyelembe véve mennyire lett volna reális, ha a negyeddöntőt érő második helyen végeznek a csoportjukban?
Ez nem realitás kérdése: aki több pontot szerez, az végez előrébb – válaszolta az NB I-ben címvédő Ferencváros női kézilabdacsapatának edzője, Elek Gábor, aki együttesével a múlt hétvégi 14., utolsó forduló után a harmadik helyen zárt a Bajnokok Ligája A-jelű nyolcasában. – Komolyra fordítva a szót, az őszi szereplésünk alapján teljesen reális lett volna, az idei meccseket látva viszont már kevésbé, de a végül második Rosztov-Don sem volt sokkal jobb nálunk január-februárban. Az oroszok azért többé-kevésbé ajándékba kaptak két pontot és tíz nullás gólkülönbséget a koronavírus-járvány miatt elmaradt CSM Bucuresti elleni meccsért.

Mekkora csalódás, hogy a záró körben lemaradtak az egyenes ági nyolc közé jutásról?
Fáj, mert ha megvan a lehetőség, élni kell vele. Ehhez itthon kellett volna megvernünk a Rosztovot, de elszúrtuk azt a mérkőzést.

Azon a döntetlenen múlt minden?
Igen, azt a találkozót meg kellett volna nyernünk, és akkor a kezünkben marad a második hely sorsa. Nem kellett volna semmit számolgatni, csak győzni az utolsó két csoportmeccsünkön, és kész. Ezért fáj, mert ezt meg kellett volna csinálnunk. Apróságokon múlott, sokáig vezettünk az oroszok ellen, de a végén örülhettünk a döntetlennek.

A Ferencváros csoportja volt az erősebb és kiegyenlítettebb?
A Győr B-csoportjában is volt néhány olyan csapat, amelynek nem örültem volna… Nem lehet előre látni, hogy ki az erősebb. A Metznek a másik nyolcasban például simán odaadtam volna a második helyet a télen, aztán ugyanúgy járt, mint mi. Annak örülök, hogy a Brestet és a CSM Bucuresti-et magunk mögé utasítottuk a csoportunkban, ez pozitívum, de ebbe a vírus is rendesen „beleszólt”. A dortmundi iksznek nagyon nem örültem az első fordulóban, de a szeptember végi rosztovi győzelmünk rendkívül sokat ért, ahogyan az is, hogy utána sem hibáztunk nagyot. Sajnálom, hogy Brestben, Esbjerg­ben és Bukarestben nem tudtunk nagyobb ellenállást kifejteni. A számok is azt mutatják, hogy hazai pályán erősebbek voltunk, veretlenek maradtunk itthon, ilyen nagyon régen nem történt.

Szakmailag miben léptek előre?
Sokan fejlődtünk a végjátékban. Három-négy évvel ezelőtt a hajrákat simán elveszítettük, nem bírtuk. Mentálisan erősebbé vált a csapat, a védekezésünk is stabilabb lett, viszont az előző idényhez képest taktikailag gyengültünk, amiben Kovacsics Anikó és Szucsánszki Zita sérülése is közrejátszik. Sokszor esetlegessége vált a játékunk, a toldozás-foldozásnak nagy szerepe van ebben.

A másik csoportban hatodik helyen végző szlovén Ljubljanával játszanak a negyeddöntőért. Mit vár az oda-vissza vágós párharctól?
A Ljubljana a leginkább becsapós csapat a mezőnyben, tele van nagy tudású játékosokkal, akik egy-egy mérkőzésen rendkívül erősek lehetnek. Ez látszott az utolsó fordulókban is, amikor Metzben ikszelt vagy amikor megsemmisítette a Sävehofot. Nem könnyű feladat. Roppant tapasztalt játékosaik vannak a szlovénoknak, Katarina Krpezs-Slezákra, Bárbara Arenhartra, Andrea Lekicsre vagy Allison Pineau-ra gondolok, akik meghatározó kerettagok, és az elmúlt tíz-tizenöt évet nézve a nemzetközi elit fajsúlyos szereplői.

VÉLEMÉNY – BÉATRICE EDWIGE, AZ FTC BEÁLLÓJA
„Nagyon boldog vagyok, hogy itt lehetek, jó volt megismerni az új csapattársaimat, úgy érzem, nagyszerű helyre kerültem az idény végéig. Menet közben belecsöppenni egy másfajta munkába általában mindig kissé stresszes, de eddig jól ment minden. Nincs nehéz dolgom, hiszem a lányok többsége ellen korábban már játszottam. Csütörtökön az Érd elleni bajnokin csak szeretnék jó meccset játszani, élvezni a kézilabdát, és minél jobban összeszokni a társakkal.”

A montenegrói Podgorica ellen egy évvel ezelőtt, szintén a nyolc közé jutásért vívott elbukott BL-párharc mennyire zavarhatja meg csapatát mentálisan?
Azok az emlékek velünk lesznek, de remélem, hogy ezúttal mindkét meccsen a kispadon ülhetek, és nem zavar be a karantén… Semmiképpen sem akarjuk újra átélni a kiesést, ám a jelenlegi ljubljanai csapat jobb, mint amilyen a Buducsnoszt tavaly volt. Ez nehezebb párharc lesz.

A hét elején a Rosztovtól kölcsönbe érkező világklasszis francia Béatrice Edwige mekkora erősítést jelenthet?
A védekezésünket tovább stabilizáljuk vele. Óriási nemzetközi rutinja van, azt várom tőle, hogy vezér legyen hátul. A védelmünknek erősnek kell lennie a következő időszakban.

NŐI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
EGYENES KIESÉSES SZAKASZ
A NEGYEDDÖNTŐBE JUTÁSÉRT

CSM Bucuresti (román)–CSZKA Moszkva (orosz)
Borussia Dortmund (német)–Metz Handball (francia)
Odense (dán)–Brest Bretagne (francia)
Krim Ljubljana (szlovén)–FTC-RAIL CARGO HUNGARIA
Az elöl álló csapatok játszanak hazai pályán az első mérkőzéseken. Az első mérkőzéseket március 26-án és 27-én, a visszavágókat április 2-án és 3-án rendezik.

A NEGYEDDÖNTŐBEN
CSM Bucuresti (román)/CSZKA Moszkva (orosz)–Esbjerg (dán)
Borussia Dortmund (német)/Metz Handball (francia)–Rosztov-Don (orosz)
Odense (dán)/Brest Bretagne (francia)–GYŐRI AUDI ETO KC
Krim Ljubljana (szlovén)/FTC-RAIL CARGO HUNGARIA–Vipers Kristiansand (norvég)
Az elöl álló csapatok játszanak hazai pályán az első mérkőzéseken. Az első mérkőzéseket április 30-án és május 1-jén, a visszavágókat május 7-én és 8-án rendezik.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik