Míg a csapatsportokon belül labdarúgásban és kosárlabdában rengeteg adat és statisztika lelhető fel, a kézilabda jól látható lemaradásban van. Az európai szövetség (EHF) a maga eszközeivel igyekszik javítani a helyzeten, az elmúlt BL final fourok és Eb-k esetében a labdába, valamint a játékosok pólójába épített chipek segítségével számos friss információt (például futásmennyiség, leggyorsabb sprint, legmagasabb ugrás) szolgáltatott az érdeklődőknek.
Ugyanis amelyik csapat gyorsabban játszik, többször ér fel az ellenfél kapuja elé egy meccs során, a több támadásból pedig vélhetően több gólt szerez. A final fouros csapatok közül a Veszprém és a Barca vezeti a legtöbb támadást a mérkőzések során, míg például a Zagrebnek nyolc-kilenccel kevesebb akciója van meccseként. Kézilabdában is érdekes a várható gólok számát jelző xG-mutató, főleg mióta pontosan dokumentálható, honnan érkeznek a lövések.
„A Magdeburg nem tipikus kézilabdát játszva lett német bajnok. Nem nagy lövőkre épített, hanem felismerte, hogy betörésekből, indításból, kiharcolt hetesekből sokkal nagyobb eséllyel lehet eredményes, ezt használta ki” – magyarázta Rux, aki két érdekes trendet figyelt meg az elmúlt években.
„Először is a kézilabda kicsit lassabb lett.A passzok gyorsabbak, a támadások száma azonban visszaesett, az elmúlt Eb-ket vizsgálva 56-ról 52-re csökkent az átlag. Két magyarázat adható: egyrészt a megnövekedett meccsterhelés, másrészt a passzív játék, és a hat passz kihasználása, amikor a faultokat követő újabb passzok lelassítják a játékot.”
„A másik jellemző változás, hogy hatékonyabban támadnak a csapatok, mindig a jobb helyzetet keresik. Mindez kevesebb labdaeladást és több eredményes támadást eredményez. A kilencméteres átlövések hatékonysága visszaesett, ezzel párhuzamosan az arányuk is az összes lövésen belül. Amely csapatok nem erre építenek, eredményesebbek.”
A VESZPRÉM VÉDEKEZÉSBEN, A KIELCE TÁMADÁSBAN HATÉKONYABB
A hétvégi, kölni négyes döntő előtt érdemes a számok alapján is megvizsgálni az esélyeket.
„A női final fourral ellentétben, amelyben a statisztikák alapján egyértelműen a Győr számított favoritnak, a férfiaknál jóval kiegyenlítettebbek az erőviszonyok – mondta a Nemzeti Sportnak Rux – A két legjobban támadó csapat, az Aalborg és a PSG el sem jutott Kölnbe. A Barca, Kielce, Veszprém hármas hasonló játékerőt képvisel, a Kielnek nagy érvágást jelent Sander Sagosen és Hendrik Pekeler sérülése. Utóbbi nélkül elképzelhetetlen a hatékony védekezés, ha csak nem fog ki Niklas Landin nagyon jó napot, bár az elmúlt idényben nem volt a legjobb formában.”
Az EHF szakírója, aki a Bundesliga meccseiről is rendszeresen közöl elemzéseket, a Veszprém–Kielce elődöntőre rátérve fontos különbségekre hívta fel a figyelmet.
„Védekezésben a Veszprém teljesített eddig jobban a BL-ben, ötven labdabirtoklásra vetítve 27 gólt kapott, míg a Kielce 27.6-ot – folytatta Rux. – Az ellenfelek a magyar csapat védekezésével szemben 60.4 százalékban voltak eredményesek, és 9.1-szer adták el a labdát, ezzel a Veszprém második ebben a rangsorban. A hatodik helyen álló Kielcénél ezek a számok 61.8 százalék és 8.7 eladott labda.”
A csoportkörben kétszer is találkoztak egymással a felek, és mindkétszer az a csapat nyert, amelyik összességében gyengébb hatékonysággal lőtt, de kevesebbszer adta el a labdát.
„Ebben a mutatóban a Kielce egyértelműen jobban áll a meccsenkénti 6.9 technikai hibájával a Veszprém 8.4-ével szemben – utóbbi ezzel csak tizedik a mezőnyben. A Kielce ötven labdabirtoklásból 30.3 gólt ért el, a Veszprém 29-et, a két lövési hatékonyság hasonló, 66.1 és 65.6 százalék” – mutatott rá a német újságíró az európai szövetség honlapján is publikált cikkében szereplő állításokra.
1. Petar Nenadics (Veszprém) | 26 százalék |
2. Timothey N’Guessan (Barca) | 25.4 |
3. Dika Mem (Barca) | 24.2 |
4. Sander Sagosen (Kiel) | 23 |
5. Vlagyiszlav Kules (Kielce) | 22.1 |
A százalékos adat azt mutatja meg, csapata felállt fal elleni támadásai milyen arányban végződtek a játékos megmozdulásával (lövés vagy labdaeladás). Csak azokat a játékosokat vették figyelembe, akik legalább 40 százalékban szerepet kaptak együttesük felállt fal elleni akcióiban. |
A spanyol válogatott korábbi elemzője, Óscar Gutiérrez professzor többek között azt vizsgálta meg, hány különböző variációt vetett be a négy final fouros együttes a felállt fal elleni támadás során. A Kielce átlagosan 9.8 felállást használt meccsenként, a Veszprém 11.1-et, a Barca 12.6-ot, a Kiel pedig 14.3-at. A Veszprém esetében két formáció dominált, a Marguc, Omar, Mahé, Nilsson, Lauge, Strlek hatos a vizsgált nyolc meccs alatt átlagosan 24 akciót vezetett, míg a Marguc, Omar, Lauge, Blagotinsek, Nenadics, Strlek sor 20-at. A két szélső, Gasper Marguc és Manuel Strlek, valamint a csapatkapitány Rasmus Lauge a négy leggyakrabban használt felállásban egyaránt szerepelt.
Gutiérrez arra is kitért a saját Twitter-oldalán publikált elemzésekben, mely játékosok játszottak központi szerepet csapatuk támadásai során. Nem meglepő módon az egész mezőnyt tekintve Petar Nenadics végzett a lista élén, a Veszprém felállt fal elleni akcióinak 26 százaléka a szerb irányító-átlövő valamilyen megmozdulásával (lövés vagy eladott labda) zárult.
A másik elődöntőt már jóval egyértelműbbnek gondolja előzetesen Rux, nem tudja ugyanis elképzelni, hogy a sérülésektől sújtott, a Bundesliga-menetelésben megtépázott Kiel át tud lépni a Barcán. „A katalánok Carlos Ortegával új rendszerre álltak át, az elején láthatóan problémáik voltak belőle, de azóta a legjobban védekező csapattá váltak. Egy meccsen viszont bármi megtörténhet, sokszor a szerencsén is múlik, melyik csapat felé billen a mérleg nyelve.”
FÉRFI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA, NÉGYES DÖNTŐ (Köln, Lanxess Aréna)
ELŐDÖNTŐ (JÚNIUS 18.)
15.15: Telekom Veszprém–Kielce (lengyel) (Tv: Sport1) – élőben az NSO-n!
Vezeti: Mads Hansen, Jesper Madseon (dánok)
18.00: THW Kiel (német)–Barcelona (spanyol) (Tv: Sport1) – élőben az NSO-n!
V: Nenad Nikolics, Dusan Sztojkovics (szerbek)
HELYOSZTÓK (JÚNIUS 19.)
15.15: Bronzmérkőzés (Tv: Sport1)
V: Karim Gasmi, Raouf Gasmi (franciák)
18.00: Döntő (Tv: Sport1) – élőben az NSO-n!
V: Matija Gubica, Boris Milosevic (horvátok)