U21-ES FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG
DÖNTŐ
NÉMETORSZÁG–MAGYARORSZÁG 30–23 (14–11)
Berlin, 8235 néző. V: Sosa, Lemes (uruguayiak)
NÉMETORSZÁG: SPÄTH – Häseler 2, USCINS 4, FISCHER 6, Wilhelm, Heitkamp 1, Freihöfer 3 (1). Csere: Ludwig (kapus), N. Lichtlein 3, Langhoff 3, SCHOLTES 6, Kranzmann 2 (1), Pregler, Seitz, Beneke, Sauter. Szövetségi edző: Martin Heuberger
MAGYARORSZÁG: Palasics – Krakovszki Zs. 2, Ilic 1, Sztraka, Papp T. 3, LUKÁCS P. 4, SISA 4. Csere: Mikler K. (kapus), Temesvári, Imre B. 5 (5), Fazekas G. 3, Ónodi-Jánoskúti, Karai 1, Pergel A., Ludmán. Szövetségi edző: Sótonyi László
Az eredmény alakulása. 4. perc: 1–1. 8. p.: 3–2. 14. p.: 4–5. 19. p.: 7–7. 25. p.: 11–9. 33. p.: 17–12. 40. p.: 19–15. 42. p.: 20–17. 47. p.: 23–17. 54. p.: 28–21.
Kiállítások: 4, ill. 2 perc
Hétméteresek: 3/2, ill. 5/5
MESTERMÉRLEG
Sótonyi László: – Jobb volt a német csapat, a saját játékát tudta mutatni, mi viszont nem. Nem teljesítettünk sem taktikailag, sem mentálisan megfelelően. Ennek ellenére ez a két hét, illetve az elmúlt két évünk szépen és jól sikerült. Mindig hangsúlyozom, az utánpótlás-versenyeken nagyon fontos, hogy távolabbi célokért is dolgozzunk. Már ilyen fiatalon tudják ezek a játékosok, hogy milyen egy világbajnoki elődöntő és finálé, hogyan kell bármelyik nemzet ellen úgy pályára lépni, hogy le tudják győzni. Sportemberek vagyunk, nyilván mérkőzésről mérkőzésre nyerni szeretnénk, az esetek nagy részében sikerült, szóval abszolút büszke vagyok a csapatra, ez szép eredmény, negyvenhat év után játszott a juniorválogatott újra döntős és lett vb-ezüstérmes.
ÖSSZEFOGLALÓ
Eredményes napja volt a magyar kézilabdázóknak, hiszen U21-es férfi teremkézilabdázóink mellett az U17-es strandkézilabdázók címüket megvédve nyerték meg az ifjúsági Európa-bajnokságot, míg a nőknél ugyanebben a korosztályban a magyar csapat ezüstérmes lett. |
Két veretlen együttes találkozott az U21-es férfi kézilabda-világbajnokság vasárnapi döntőjében Berlinben, ahol a házigazda német, és a magyar válogatott is hét győztes meccsel a háta mögött álmodozott a világbajnoki aranyérem megszerzéséről. Az várható volt, hogy otthon a németek eljuthatnak a fináléig – ahogy azt tették is magabiztosan –, s eséllyel pályáznak a végső sikerre. A magyar csapat mellett mindazonáltal az szólhatott, hogy rendkívül egységes képet mutatott az egész torna folyamán, s a folyamatos rotálásnak köszönhetően talán jobban beoszthatta erejét, sőt, a legtöbb nemzetközi rutinnal rendelkező játékossal is mi rendelkeztünk a korosztályos vb-n. A mieink egyébként 1977 után jutottak ismét döntőbe: akkor az első junior vb-n a szovjetektől kaptunk ki, míg a németek 2009-ben és 2011-ben játszottak finálét, s mindkettőt meg is nyerték a dánok ellen.
Ezúttal magyar technikai hibával kezdődött a döntő, majd mindegyik oldalon védéssel mutatkoztak be a kapusok. A mieink ezúttal is az öt egyes védekezési formációval próbálták hatástalanítani a távoli lövéseket és a bejátszásokat, míg elöl a középső játékunkon volt a hangsúly: rendkívül jól játszottuk be a labdákat a beállónak, azonban a lövők betörései közül többet is bravúrral hárított David Späth.
Látszott, hogy tudatosan lassítjuk a játékot, nem megyünk bele a rohanásba, így nem is a rengeteg gólról szólt az összecsapás, amelyen először a 14. percben, 5–4-nél vezettünk Krakovszki Zsolt találatával. Hiába védett kollégájához hasonlóan egész jól Palasics Kristóf, egy-egy eladott labda után ismét mi futhattunk az eredmény után, s a hibák miatt a szünetre az addigi legnagyobb, háromgólos különbség alakult ki (14–11).
Próbálta rendezni a sorokat Sótonyi László, mégis öt-kettővel kezdték a második félidőt a hazaiak, ami úgy tűnt, lélektanilag el is döntötte a mérkőzést. Späth az egész találkozón szenzációsan védett, a magyar átlövők számára szinte bevehetetlen volt a kapuja, így húsz perc alatt mínusz hatról kellett volna megfordítani az állást. Rövid ideig úgy tűnt, talán még sikerülhet is, ám az utolsó negyedóra kezdetén is sok volt a magyar hiba. Megrázták magukat a németek, és fokozatosan újra elléptek, így a hajrára már nem volt kérdés a győztes kiléte. A mieink első, egyben legfájdalmasabb vereségüket szenvedték el a torna döntőjében, mindenesetre így sem lehetnek elégedetlenek, hiszen 46 év után szereztek ismét ezüstöt a junior-világbajnokságon.
A 3. helyért: Szerbia–Izland 23–27 (10–14)
Az 5. helyért: Dánia–Portugália 30–25 (16–13)
A 7. helyért: Feröer–Horvátország 31–27 (16–14)
Világbajnok: Németország (Max Christoph Beneke, Justus Fischer, Tim Freihöfer, Mathis Häseler, Niclas Heitkamp, Florian Kranzmann, Matthes Langhoff, Nils Lichtlein, Lasse Ludwig, Ole Pregler, Mika Sajenev, Moritz Sauter, Elios Scholtes, Stephan Seitz, David Späth, Sören Steinhaus, Renars Uscins, Christian Wilhelm. Szövetségi edző: Martin Heuberger) 2. MAGYARORSZÁG (Fazekas Gergő, Ilic Zoran, Imre Bence, Karai Miklós, Krakovszki Bence, Krakovszki Zsolt, Ludmán Marcell, Lukács Péter, Mikler Krisztián, Ónodi-Jánoskúti Máté, Palasics Kristóf, Papp Tamás, Pergel Andrej, Sisa Erhárd, Sztraka Dániel, Takács Ákos, Tárnoki Márkó, Temesvári Gábor. Szövetségi edző: Sótonyi László) 3. Izland, 4. Szerbia, 5. Dánia, 6. Portugália, 7. Feröer, 8. Horvátország, 9. Spanyolország, 10. Egyiptom, 11. Franciaország, 12. Svédország, 13. Bahrein, 14. Tunézia, 15. Görögország, 16. Brazília, 17. Lengyelország, 18. Norvégia, 19. Japán, 20. Szlovénia, 21. Szaúd-Arábia, 22. Algéria, 23. Marokkó, 24. Kuvait, 25. Argentína, 26. Angola, 27. Egyesült Államok, 28. Kuba, 29. Chile, 30. Líbia, 31. Costa Rica, 32. Grönland |
PERCRŐL PERCRE
MÁSODIK FÉLIDŐ
VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! NÉMETORSZÁG–MAGYARORSZÁG 30–23
60. perc: Späth-tel nem tudtunk mit kezdeni, 16. védése...
60. perc: Beneke lövését blokkoltuk, de a labda a németeknél maradt, akik most nem tudtak betalálni.
56. perc: megint hét a hat elleni játékkal próbálkozunk, de Ludmán lövését blokkolják a németek, akik viszont nem tudták bevenni az üres magyar kaput.
56. perc: most Palasics védett egyet lábbal!
55. perc: Karai ziccerét is védte Späth...
54. perc: Sisa lőtt a német kapu felé, de meg kell nézni, bent volt-e. Nem volt bent teljes terjedelmével...
53. perc: Ónodi-Jánoskúti védekezett remekül, így hosszú idő után nincs gól a német támadásból, de a miénkből sem...
45. perc: ezek nem Imre Bence percei, most a vonalra lépett...
44. perc: most velünk volt a kapufa! De Imre Bence lerohanása végén Späth rúgta ki a labdát...
43. perc: hosszú játékkal próbálkozik a magyar csapat, de támadóhiba lett belőle...
42. perc: hiába az újabb magyar lerohanás, Papp Tamás nem tud betalálni...
41. perc: Lichtlein lövését Mikler Krisztián védte!
38. perc: Späth védett óriásit a szép magyar figura végén, Fazekas lövésénél. Nem tudtuk kihasználni az emberelőnyt.
37. perc: passzív a németek támadása, Scholtes pedig fölébombázott.
36. perc: nem jön össze az első emberelőnyös akció, pedig ki volt játszva, Imre Bence kísérlete a keresztlécre pattant...
34. perc: passzívig támadunk, Ónodi-Jánoskúti lövése viszont a blokkban halt el.
34. perc: Lichtlein lövését most védte Palasics!
ELSŐ FÉLIDŐ
VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! NÉMETORSZÁG–MAGYARORSZÁG 14–11
29. perc: de most jól védekezett a magyar csapat és ismét létszámfölényben támadunk. Gól viszont ebből sincs...
29. perc: Papp Tamás dobta meg Späth lábát egy hét a hat elleni magyar támadás végén...
26. perc: Fazekas eladott labdáját Palasics javította egy nagy bravúrral, Scholtes ziccerét védte!
21. perc: Ónodi-Jánoskúti lövés helyett passzolt, rosszul...
20. perc: Langhoff megkerülte a magyar falat, be is tört, de Palasics védett. Más kérdés, hogy Späth is megtette ugyanezt...
17. perc: mindkét kapus 4-4 védésnél jár. A mieink támadása most nem jó, nem tudunk megint vezetni.
15. perc: Fazekas Gergő átlövését tolja ki Späth...
11. perc: Heitkampra játszották ki az akciót a németek, de az átlövő kísérletét Palasics Kristóf vállmagasságból rúgta ki. Meseszép és fontos védés volt!
10. perc: Lukács Péter dobta ki a labdát az oldalvonalon túlra...
9. perc: megint kiválóan védekezik a magyar csapat a németek egyik legfontosabb játékosával, Uscincsszal szemben.
7. perc: Heitkamp éles szögből nem találta el a magyar kaput.
5. perc: most Lukács játszotta meg Pappot, de kiszorított helyzetben csak az oldalhálóba lőtt a beálló.
5. perc: a németek újabb átlövése csattant nagyot a kapufán.
3. perc: Ilic tette fel kínaira a jobbszélről befutó Krakovszi Zsoltnak a labdát, de David Späth hárított.
2. perc: Palasics viszont védéssel kezd a magyar kapuban!
1. perc: technikai hibával kezdődik számunkra a meccs, Ilic ejtette ki a labdát.
A magyar csapat fehér szerelésben, a házigazda németek fekete mezben és nadrágban játszanak.
ELŐZMÉNYEK
Egy újabb – nyolcadik – győzelemmel a magyar férfi junior kézilabda-válogatott történetének legjobb eredményét érheti el a Sótonyi László által irányított U21-es nemzeti együttes, hiszen a mieink 1977-ben ezüst-, 2005-ben pedig bronzérmesek lettek, most pedig világbajnoki címért harcolhatnak!
A magyar csapat fantasztikus teljesítménnyel menetelt a német–görög közös rendezésű világbajnokságon, hiszen az athéni E-csoportban Argentínát (30–22), Norvégiát (31–22) és Dániát (33–28) legyőzve maximális négy pontot vitt a középdöntőbe, ahol pedig Bahrein (27–21) és Svédország (29–26) sem jelentett akadályt.
Sztraka Dánielék ugyan elvesztették a NEKA szélsőjét, a súlyos sérülést szenvedő Krakovszki Bencét, de a csapatot az ő kiesése sem vetette vissza és a negyeddöntőben a horvátokat öt góllal, 28–23-ra legyőzték, a legjobb négy között pedig Izland ellen is remek játékkal értek el magabiztos, 37–30-as győzelmet, ez pedig döntőbe jutást ért.
Azonban az ellenfél, a társházigazda német csapat is kiváló formának örvend, s bár könnyű sorsolást kapott, hiszen a B jelű csoportban három afrikai csapatot vert (Líbia: 35–14, Tunézia: 46–31, Algéria: 33–22), de a középdöntőben már sokkal jobb erőkből álló riválisokat is felülmúlt, mivel Franciaországot egy góllal, 30–29-re, Horvátországot pedig kettővel, 31–29-re győzte le.
A németek negyeddöntőben a mieinkhez hasonlóan öt góllal bizonyultak jobbnak a dánoknál (31–26), a négy között pedig nagyon magabiztosan nyertek 40–30-ra Szerbia ellen – igaz, a németek mellett szól az is, hogy mind a hét mérkőzésüket hazai környezetben játszhatták, miközben a magyaroknak Athénból Berlinbe kellett utazniuk.
A mieink ismét bízhatnak jó védekezésükben, hiszen a tornán a második legkevesebb gólt kapták (172-t, meccsenként átlagosan 24.5-et), igaz, a németek a negyedik legtöbbet szerezték, 247-et, ráadásul a németek is mély kerettel rendelkeznek, amit jól mutat, hogy a vb legjobb 50 gólszerzője között csak egy német van, a 35 gólos balszélső, Tim Freihöfer. Ami a lövéshatékonyságot illeti, ebben a mutatóban már a mieink jobbak, hiszen 67.6 százalékkal értékesítették helyzeteiket, míg a németek 66.8 százalékkal. Nálunk is egy játékos szerepel az 50 legjobb gólszerző között, hiszen az FTC erősítő Imre Bence 33 góllal a 40. helyen áll.
A magyar válogatott eddigi eredményei
Csoportkör
Június 20., kedd
Magyarország–Argentína 30–22 (13–12)
Június 22., csütörtök
Norvégia–Magyarország 22–31 (12–19)
Június 23., péntek
Magyarország–Dánia 33–28 (16–15)
Középdöntő
1. forduló
Magyarország–Bahrein 27–21 (14–12)
2. forduló
Magyarország–Svédország 29–26 (16–13)
Negyeddöntő
Magyarország–Horvátország 28–23 (13–13)
Elődöntő
Magyarország–Izland 37–30 (19–14)
A MAGYAR FÉRFI U21-ES KÉZILABDA-VÁLOGATOTT VILÁGBAJNOKI KERETE
Kapusok: Mikler Krisztián (BFKA-Veszprém), Palasics Kristóf (NEKA), Takács Ákos (NEKA)
Jobbszélsők: Imre Bence (FTC), Krakovszki Zsolt (NEKA)
Jobbátlövők: Ilic Zoran (Telekom Veszprém), Ónodi-Jánoskúti Máté (FTC), Temesvári Gábor (NEKA)
Irányítók: Fazekas Gergő (Wisla Plock, lengyel), Lukács Péter (Telekom Veszprém), Sztraka Dániel (PLER)
Beállók: Karai Miklós (Kecskeméti TE), Papp Tamás (NEKA)
Balátlövők: Ludmán Marcell (Pick Szeged), Pergel Andrej (Telekom Veszprém), Tárnoki Márkó (NEKA)
Balszélsők: Krakovszki Bence (NEKA), Sisa Erhárd (NEKA)
Szövetségi edző: Sótonyi László
KÖSZÖNTJÜK OLVASÓINKAT A NÉMETORSZÁG–MAGYARORSZÁG U21-ES FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKI DÖNTŐ ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÉBEN!