FÉRFI EURÓPA-BAJNOKSÁG
2026, SELEJTEZŐ
2. CSOPORT, 1. FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–Szlovákia 37–32 (15–12)
Győr, 1800 néző. V: Lindenbaum, Laron (izraeliek)
MAGYARORSZÁG: BARTUCZ – Fazekas G. 4, Ónodi-Jánoskúti 3, Sipos A. 1, Ligetvári, Bodó 4, BÓKA 5. Csere: Palasics (kapus), IMRE B. 9 (7), ROSTA M. 7, Hanusz 2, Győri M., Krakovszki Zs., Ancsin G. 2, Szűcs B. Szövetségi kapitány: Chema Rodríguez
SZLOVÁKIA: Zernovic – Fenár 1 (1), Hlinka, Duris 1, MACHÁC 6, PROKOP 5, Briatka 3. Csere: Paul (kapus), Moravcik, POTISK 5, Smetanka 5, Mital 1, Misovych 3 (2), Petrzela 2. Szövetségi kapitány: Fernando Gurich Mina
Az eredmény alakulása. 7. p.: 5–1. 12. p.: 6–5. 18. p.: 9–8. 26. p.: 14–9. 34. p.: 20–16. 42. p.: 22–20. 48. p.: 27–23. 52. p.: 30–26. 55. p.: 31–29. Kiállítások: 10, ill. 8 perc. Hétméteresek: 8/7, ill. 6/3
MESTERMÉRLEG
Chema Rodríguez: – Nehéz meccs volt, de pontosan erre számítottunk. Szlovákia megnehezítette a dolgunkat, nagy iram volt, sokat egy-egyeztek, de pozitívum, hogy jól alkalmazkodtunk az ellenfélhez. Az első félidőben a védekezésünk, a másodikban a támadójátékunk volt jobb.
Fernando Gurich Mina: – Nem lehetek elégedetlen az eredménnyel, amit elértünk. Persze védekezésben sok hibát elkövettünk, de ezt egy jobb csapat ellen tettük. Biztató kezdete volt ez a selejtezősorozatnak, szeretnénk ezen az úton tovább menni.
A csoport másik mérkőzésén
Montenegró–Finnország 29–28
A NAP MÁSODIK SZLOVÁKIA ELLENI GYŐZELME férfi kézilabdázóinkra várt, miután női jégkorong-válogatottunk a Németország-kupán 4–3-ra felülmúlta északi szomszédunkat. A helyszín a győri Audi Aréna volt, ahová a földrajzi közelség ellenére csupán néhány vendégszurkoló kísérte el csapatát.
A két ország a 2022-es Európa-bajnokságot még közösen rendezte meg – sajnos mindkét csapat a csoportkörben búcsúzott –, azóta Chema Rodríguez együttese túl van története legsikeresebb Eb-szereplésén (5. hely idén januárban) és a párizsi olimpián is. Az ötkarikás játékokon egy nehéz csoportból nem sikerült továbbjutni, de az, hogy tizenkét év után ismét sikerült kijutni, már óriási előrelépésnek számít.
A két együttes legutóbb három és fél évvel ezelőtt, az Eurokupában találkozott, szintén Győrben, akkor 36–26-ra diadalmaskodtunk. Most is hasonlóan sima összecsapásra számítottunk, ami a mieink dicsérete. Két rutinos játékosunk, Mikler Roland és Lékai Máté távolléte nem okozhatott problémát ezen az estén. A válogatott hétre meghívott 20 emberből Bánhidi Bence, Szita Zoltán, Krakovszki Bence és Nagy Benedek maradt ki.
Bóka Bendegúz góljával indult a találkozó, meglepetésre Ónodi-Jánoskúti Máté is a kezdőcsapatban kapott helyet. Hihetetlen, hogy Imre Bence már most mekkora népszerűségnek örvend, a THW Kiel jobbszélsője még csak októberben lett 22 éves, de idén hamar belopta magát a rajongók szívébe. Most is négy góllal vétette észre magát az elején.
A helyzetkialakítás most is könnyen ment, a szlovák védők csak a hatoson belül tudtak hozzáérni a mieinkhez. Ezzel szemben a magyar fal kőkemény, de szabályos volt, így tíz percet követően 6–2 állt az eredményjelzőn.
A rivális ezután jelt adott magáról, és arról, hogy nem csak asszisztálni jött át a Dunán: 7–6-ra feljött, közben keményebb stílusra váltott. Nem sokan öklelik fel olyan simán Sipos Adriánt, ahogyan a rivális balszélsője… Hanusz Egon és Győri Mátyás pályára küldésével gyorsabbá vált a játékunk, Bartucz László hetest is védett, de a szünetben még csak három volt közte (15–12).
A második félidő nagy kérdése az volt, hogy sikerül-e a hajrá előtt eldönteni a két pont sorsát, vagy izgalmas végjáték vár ránk. Bodó Richárd bombáival és okos bejátszásaival jelezte, hogy az előbbi verzió mellett tette le a voksát. Hozzá csatlakozott a szép betörések után betaláló Ónodi-Jánoskúti és a légi spárgával a labdát kirúgó Palasics Kristóf.
Teodor Paul bravúrja is az extra kategóriába tartozott Imre Bence hetesénél, de Bartucz is kivédett kettőt ebből a fajta lövésből. Szlovákia hősiesen tartotta magát, Rosta Miklóssal azonban nem bírtak játékosai. Sokat kellett emberhátrányban játszanunk, ennek nagy szerepe volt abban, hogy nem sikerült négynél többel ellépni (27–23).
Sőt, az utolsó tíz perc alig kétgólos vezetésről indult, Simon Machác és a gyöngyösi Martin Potisk jó teljesítménye az 55. percben még Chema Rodríguezt is időkérésre késztette. A megnyugvást Ónodi-Jánoskúti gólja jelentette, amivel biztossá vált a siker. A vége 37–32 lett, folytatás vasárnap délután Finnországban.
Bartucz László, a magyar válogatott kapusa: – Azt kaptuk Szlovákiától, amire előzetesen számítottunk. Támadásban jól alakítottuk ki a helyzeteket, viszont védekezésben sokat kell fejlődnünk. Nem volt előre megbeszélve, hogy a szünetben cserélünk Palasics Kristóffal, a szövetségi kapitány szólt, hogy a második félidőt már ő kezdi el. Két hetest is kivédtem, arra nem számítottam, hogy fejbe lőnek, de a másiknál próbáltam a lövő játékos kezének a mozgása alapján próbáltam kitalálni, hogy mit választ. Még nem készültem a finnekre, de annyit már tudok róluk, hogy fizikailag erőteljesebb játékosok alkotják, mint a mostani ellenfelünket. Szeretnénk hazahozni a két pontot. |
KÉZILABDA
FÉRFI EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ
1. FORDULÓ
2. csoport
Montenegró–Finnország 29–28 (16–15)
3. csoport
Görögország–Grúzia 27–26 (12–13)
4. csoport
Szerbia–Lettország 38–25 (16–10)
5. csoport
Csehország–Luxemburg 23–17 (12–10)
KÉSŐBB
1. csoport
20.00: Észak-Macedónia–Észtország
3. csoport
20.30: Izland–Bosznia-Hercegovina
4. csoport
21.00: Spanyolország–Olaszország
6. csoport
20.00: Feröer–Koszovó
A CSOPORTBEOSZTÁS
1. csoport: Szlovénia, Észak-Macedónia, Litvánia, Észtország
2. csoport: MAGYARORSZÁG, Montenegró, Szlovákia, Finnország
3. csoport: Izland, Görögország, Bosznia-Hercegovina, Grúzia
4. csoport: Spanyolország, Szerbia, Olaszország, Lettország
5. csoport: Horvátország, Csehország, Belgium, Luxemburg
6. csoport: Hollandia, Feröer, Ukrajna, Koszovó
7. csoport: Németország, Ausztria, Svájc, Törökország
8. csoport: Portugália, Lengyelország, Románia, Izrael
A csoportok első két-két helyezettje, és a négy legjobb csoportharmadik jut ki a 2026. január 15. és február 1. között megrendezésre kerülő Európa-bajnokságra.
A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok: Bartucz László (MOL Tatabánya KC), Nagy Benedek (HBV Balingen-Weilstetten, német), Palasics Kristóf (SL Benfica, portugál),
Jobbszélsők: Imre Bence (THW Kiel, német), Krakovszki Zsolt (HSG Wetzlar, német)
Jobbátlövők: Ancsin Gábor (FTC-Green Collect), Ónodi-Jánoskúti Máté (FTC-Green Collect)
Irányítók: Fazekas Gergő (Orlen Wisla Plock, lengyel), Hanusz Egon (SL Benfica, portugál), Lukács Péter (Elverum Handball, norvég)
Beállók: Bánhidi Bence (OTP Bank-PICK Szeged), Rosta Miklós (Dinamo Bucuresti, román), Sipos Adrián (MT Melsungen, német), Szűcs Bence (USDK Dunkerque Handball Grand Littoral, francia)
Balátlövők: Bodó Richárd (OTP Bank-PICK Szeged), Győri Mátyás (FTC-Green Collect), Ligetvári Patrik (Veszprém HC), Szita Zoltán (Orlen Wisla Plock, lengyel)
Balszélsők: Bóka Bendegúz (Balatonfüredi KSE), Krakovszki Bence (MOL Tatabánya KC)